W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy

Barbara Demick
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Logavina to cicha i spokojna uliczka położona w sercu miasta, słynącego z tolerancji i kosmopolitycznego uroku. Wybuch wojny postawił na głowie życie jej mieszkańców, Bośniaków, Chorwatów i Serbów, którzy do tej pory żyli obok siebie, nie zwracając uwagi na dzielące ich różnice. W oblężonym Sarajewie, pozbawieni ogrzewania i elektryczności, przy coraz bardziej ograniczonych zasobach żywności i wody, każdego dnia muszą teraz walczyć o przetrwanie swoje i bliskich. Muszą bronić się nie tylko przed kulami snajperów, ale także przed równie groźnym wrogiem – nienawiścią do sąsiadów i niedawnych przyjaciół, którzy tak łatwo mogą zmienić się w śmiertelnych wrogów. W intymnej relacji naocznego świadka Barbara Demick splata losy dziesięciu rodzin. I po dwudziestu latach wraca, by się przekonać, jak radzą sobie z następstwami wojny.
Data wydania: 2014-01-29
ISBN: 978-83-7536-532-0, 9788375365320
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Reportaż [Czarne]
Kategoria: Reportaż
Stron: 256
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Barbara Demick Barbara Demick
Urodzona w 1959 roku w USA
Barbara Demick – amerykańska dziennikarka; absolwentka Uniwersytetu Yale. Szefowała pierwszemu oddziałowi „Los Angeles Times” w Pekinie oraz pracowała jako korespondentka w Seulu, a wcześniej w Europie Wschodniej i na Bliskim Wschodzie. W czasie woj...

Pozostałe książki:

Światu nie mamy czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej Zjadanie Buddy. Życie tybetańskiego miasteczka w cieniu Chin
Wszystkie książki Barbara Demick

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Sarajewskie róże

WYBÓR REDAKCJI
29.05.2022

Książka przerażająca i pouczająca. Właśnie mieli wyjechać na wakacje do domku za miastem na wakacje. Mama, tato i dwoje dzieci, spakowane bagaże już czekały w przedpokoju, tato przygotowywał samochód do drogi, mama szykowała kanapki, gdy na środek pokoju niszcząc oczywiście dach spadła bomba. Wyobrażacie to sobie? Jakby tak u Was w domu? I zaczęło... Recenzja książki W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy

EK
@EwaK.
× 9

Moja opinia o książce

Opinie

@Antoniowka
2021-02-12
8 /10
Przeczytane

Wbrew temu, co jest napisane na okładce (cytat z „Washington Post”), jeśli ktoś chce przeczytać jedną książkę o wojnie w Bośni i z niej dowiedzieć się najważniejszych informacji o tym konflikcie – to nie jest ta książka. Nie jest, ponieważ - choć oczywiście przytaczane są ważne fakty - Autorka skupia się na życiu mieszkańców ulicy Logaviny w Sarajewie. Oczywiście nie ujmuje to wartości książce. Taki był zamysł Autorki, tam jeździła w czasie wojny, z tamtymi ludźmi rozmawiała.

Mieszkańcy Sarajewa nie wierzyli w to, że konflikt może trwać tak długo. Ludzie przyzwyczajeni do życia na pewnym poziomie (schyłek XX wieku!), musieli pogodzić się z brakiem prądu, wody, gazu, jedzenia, pieniędzy. Autorka pokazuje zmaganie się z tymi brakami, a przy tym próby, aby mimo wszystko żyć z godnością, żeby się nie załamać.

Po latach Barbara Demick powraca na do Sarajewa, aby dowiedzieć się, co słychać u osób opisanych w książce. Jest to swoisty ukłon wobec bohaterów reportażu – pokazanie szacunku wobec nich, udowodnienie, że Autor nie szukał tylko chwytliwego tematu, taniej sensacji.

I na koniec chciałabym przytoczyć bardzo mądrą wypowiedź Janiny Ochojskiej, która znajduje się na okładce:

„Obojętność na skutki wojen i kataklizmów zwiększa się z liczbą ofiar. Nie potrafimy przejąć się losem stu czy pięciuset tysięcy ludzi. Dramat mieszkańców sarajewskiej ulicy Logavinej to historia rodzin i osób, wplątanych w niechcianą wojnę, zmuszonych do heroizmu prze...

× 3 | link |
EK
2022-05-29
8 /10
Przeczytane

Książka przerażająca i pouczająca.
Właśnie mieli wyjechać na wakacje do domku za miastem na wakacje. Mama, tato i dwoje dzieci, spakowane bagaże już czekały w przedpokoju, tato przygotowywał samochód do drogi, mama szykowała kanapki, gdy na środek pokoju niszcząc oczywiście dach spadła bomba. Wyobrażacie to sobie? Jakby tak u Was w domu?
I zaczęło się. Bombardowania, naloty, ostrzały, oblężenie miasta, czołgi, wyrzutnie rakiet, moździerze. Nie było jedzenia, leków, wody i przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa. Za to dużo poległych, strach, chłód, głód i wykrwawiające się miasto.
Wprawdzie mówiło się wcześniej coś o wojnie, ale nikt w nią nie wierzył, a potem wszyscy myśleli, że nie potrwa to długo.
Mieszkańcy przenieśli się do piwnic własnych domów, by chronić siebie i bliskich, 89% (sic!) mieszkańców Sarajewa! Na 4 długie lata !!!

To był 1992 rok. Co ja wtedy robiłam? Ano, żyło mi się znakomicie. Bezpiecznie i dostatnio, jak im wcześniej. Pełny stół, zadowolona rodzina, praca, wakacje, podróże, przyjemności. Spokój. O oblężonym i odciętym od świata Sarajewie donoszono w mediach, ale dopiero po przeczytaniu tej książki poczułam grozę i dotarł do mnie ogrom nieszczęścia i wojny, która rozgrywała się u schyłku XX wieku w cywilizowanej Europie. Było to najdłuższe i najbardziej krwawe oblężenie w historii Europy po II wojnie. Całkiem niedawno, całkiem niedaleko, mogło dotknąć na przykład nas. Mogło trwać przez 4 lata i nikt nie kiwnąłby nawet palc...

| link |
@Czytanna
2021-08-22
9 /10
Przeczytane
@Asamitt
2020-01-02
8 /10
Przeczytane Konflikty zbrojne na świecie Literatura faktu/Reportaż Polscy autorzy

Cytaty z książki

O nie! Książka W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl