W obliczu nadchodzącej Drugiej Wojny Światowej

Władysław Studnicki
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
W obliczu nadchodzącej Drugiej Wojny Światowej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Reprint pracy z czerwca 1939 roku. Studnicki z niemałą dokładnością przewidział w niej przebieg zbliżającej się wojny. Na łamach książki prognozował izolowaną wojnę Polski z Niemcami, niewykonanie zobowiązań sojuszniczych przez Wielką Brytanię i Francję, klęskę w wojnie, zdradę Zachodu, utratę ziem wschodnich Rzeczypospolitej i okupywanie Polski przez bolszewicką Rosję. Uważał ponadto, że aby ocalić kraj należy spełnić żądania Niemiec dotyczące Gdańska i autostrady eksterytorialnej do Prus Wschodnich. Cały nakład książki został skonfiskowany przez sanacyjną cenzurę. Aby zrozumieć moje stanowisko przed i podczas drugiej wojny światowej, konieczna jest znajomość moich politycznych tez powstałych w czasie pierwszej wojny światowej i rozwiniętych później. Przytoczę je tutaj:l. Polska ze swymi Kresami Wschodnimi - stałym punktem spornym między Rosją a Polską - będzie musiała się przeciwstawić Rosji i dążyć do porozumienia z Niemcami. 2. Polska ze swoimi Ziemiami Zachodnimi będzie zagrożona przez Niemcy i musi dążyć do przymierza z mocarstwami zachodnimi. 3. Polska ze swymi Kresami Wschodnimi i Ziemiami Zachodnimi będzie zagrożona rozbiorami. 4. Pozbawiona terenów wschodnich i zachodnich, a przez to bardzo osłabiona, Polska nie może istnieć jako państwo.Po odrodzeniu się Państwa Polskiego, do tych tez dołączyłem jeszcze jedną: Polska będzie mogła istnieć jako państwo i dążyć do ekonomicznego znaczenia i siły, o ile dla Niemiec jej istnienie będzie ekonomicznie i politycznie korzystniejsze niż jej rozbiór. Wiedziony tym tokiem myśli, od roku 1922 zacząłem pracować nad książką "System polityczny Europy". Próbowałem ukazać w niej, że istnienie bloku środkowoeuropejskiego uzasadnione jest ekonomicznie i politycznie przez fakt, że Niemcy są głównym rynkiem zbytu i zaopatrzenia dla wszystkich państw środkowoeuropejskich, że inwestycje niemieckiego przemysłu ciężkiego i maszynowego decydują o gospodarczej sile Polski, Rumunii, Węgier, Bułgarii itd. oraz, że w ten sposób układ sił w Europie zmienia się na korzyść Polski. W roku 1934 została ona wydana pt.: "System polityczny Europy a Po1ska". Książka ta wywołała setki artykułów w europejskiej prasie (opis Wydawcy).
Tytuł oryginalny: Wobec nadchodzącej Drugiej Wojny Światowej
Data wydania: 1939-06-01
Wydawnictwo: ANTYK Marcin Dybowski
Stron: 110

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wobec nadchodzącej drugiej wojny światowej

31.08.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Reprint wydawnictwa "Universitas" książki pod tytułem "Wobec nadchodzącej drugiej wojny światowej" autorstwa Władysława Studnickiego, to coś naprawdę wyjątkowego. Książkę pochłonąłem jednym tchem – dosłownie już w trzy godziny od chwili otwarcia, była przeczytana! A czyta się ją naprawdę wyśmienicie, gdyż autor pisał ją w prostym, przystępnym języ... {} Recenzja książki W obliczu nadchodzącej Drugiej Wojny Światowej

Moja opinia o książce

Opinie

@melkart002
2020-08-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Co czytać po książce “W obliczu nadchodzącej Drugiej Wojny Światowej”- Władysław Studnicki

Madame Mao
Madame Mao Anchee Min
{}7/10
Porywająca opowieść, w której autorka maluje portret legenda...
Ming. Tom 1. Dynastie Świata
Ming. Tom 1. Dynastie Świata
{}6/10
Tom 1 – „Ming” – przybliża historię rodu, który panował w Ch...
Baśń o świętym spokoju Poczytaj ze mną
Baśń o świętym spokoju Pocz... Zofia Stanecka
{}10/10
Dawno, dawno temu żył sobie król Miłosław, który najbardziej...
Tajemnica sekretarzyka, czyli Z pamiętnika Poznanianki
Tajemnica sekretarzyka, czy... Donata Dominik-Stawicka
{}7/10
Wielkopolska jak serce leży po lewej stronie. Serce Wielkopo...
Julian
Julian Gore Vidal
{}7.7/10
Rzymski cesarz, filozof, żołnierz, reformator, poeta. Jedna ...

Cytaty z książki

O nie! Książka W obliczu nadchodzącej Drugiej Wojny Światowej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe