W obliczu nadchodzącej Drugiej Wojny Światowej

Władysław Studnicki
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
W obliczu nadchodzącej Drugiej Wojny Światowej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Reprint pracy z czerwca 1939 roku. Studnicki z niemałą dokładnością przewidział w niej przebieg zbliżającej się wojny. Na łamach książki prognozował izolowaną wojnę Polski z Niemcami, niewykonanie zobowiązań sojuszniczych przez Wielką Brytanię i Francję, klęskę w wojnie, zdradę Zachodu, utratę ziem wschodnich Rzeczypospolitej i okupywanie Polski przez bolszewicką Rosję. Uważał ponadto, że aby ocalić kraj należy spełnić żądania Niemiec dotyczące Gdańska i autostrady eksterytorialnej do Prus Wschodnich. Cały nakład książki został skonfiskowany przez sanacyjną cenzurę. Aby zrozumieć moje stanowisko przed i podczas drugiej wojny światowej, konieczna jest znajomość moich politycznych tez powstałych w czasie pierwszej wojny światowej i rozwiniętych później. Przytoczę je tutaj:l. Polska ze swymi Kresami Wschodnimi - stałym punktem spornym między Rosją a Polską - będzie musiała się przeciwstawić Rosji i dążyć do porozumienia z Niemcami. 2. Polska ze swoimi Ziemiami Zachodnimi będzie zagrożona przez Niemcy i musi dążyć do przymierza z mocarstwami zachodnimi. 3. Polska ze swymi Kresami Wschodnimi i Ziemiami Zachodnimi będzie zagrożona rozbiorami. 4. Pozbawiona terenów wschodnich i zachodnich, a przez to bardzo osłabiona, Polska nie może istnieć jako państwo.Po odrodzeniu się Państwa Polskiego, do tych tez dołączyłem jeszcze jedną: Polska będzie mogła istnieć jako państwo i dążyć do ekonomicznego znaczenia i siły, o ile dla Niemiec jej istnienie będzie ekonomicznie i politycznie korzystniejsze niż jej rozbiór. Wiedziony tym tokiem myśli, od roku 1922 zacząłem pracować nad książką "System polityczny Europy". Próbowałem ukazać w niej, że istnienie bloku środkowoeuropejskiego uzasadnione jest ekonomicznie i politycznie przez fakt, że Niemcy są głównym rynkiem zbytu i zaopatrzenia dla wszystkich państw środkowoeuropejskich, że inwestycje niemieckiego przemysłu ciężkiego i maszynowego decydują o gospodarczej sile Polski, Rumunii, Węgier, Bułgarii itd. oraz, że w ten sposób układ sił w Europie zmienia się na korzyść Polski. W roku 1934 została ona wydana pt.: "System polityczny Europy a Po1ska". Książka ta wywołała setki artykułów w europejskiej prasie (opis Wydawcy).
Tytuł oryginalny: Wobec nadchodzącej Drugiej Wojny Światowej
Data wydania: 1939-06-01
Wydawnictwo: ANTYK Marcin Dybowski
Stron: 110

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wobec nadchodzącej drugiej wojny światowej

31.08.2020

Reprint wydawnictwa "Universitas" książki pod tytułem "Wobec nadchodzącej drugiej wojny światowej" autorstwa Władysława Studnickiego, to coś naprawdę wyjątkowego. Książkę pochłonąłem jednym tchem – dosłownie już w trzy godziny od chwili otwarcia, była przeczytana! A czyta się ją naprawdę wyśmienicie, gdyż autor pisał ją w prostym, przystępnym języ... Recenzja książki W obliczu nadchodzącej Drugiej Wojny Światowej

Moja opinia o książce

Opinie

@melkart002
2020-08-31
8 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka W obliczu nadchodzącej Drugiej Wojny Światowej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl