Wariacje na temat pewnego paktu : o autobiografii

Philippe Lejeune
Wariacje na temat pewnego paktu : o autobiografii
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Według Lejeune'a "autobiografie nie sa przedmiotami estetycznej konsumpcji, lecz społecznymi srodkami miedzyludzkiego porozumienia. To porozumienie ma kilka wymiarów: etyczny, uczuciowy, referencjalny. Autobiografia została stworzona po to, aby przekazać uniwersum wartości, wrazliwość na świat, nieznane doświadczenia - i to w ramach relacji osobistych, dostrzeganych jako autentyczne i niefikcjonalne". Przyjmując to założenie, autor - współzałożyciel Stowarzyszenia na rzecz Autobiografii i Dziedzictwa Autobiograficznego - bada nie tylko "autobiografie literackie" pozostawione przez Rouseeau, Sartre'a, czy Pereka, ale pisze także o ""autobiografii mleczarki, publikowanej na koszt autorki, o zeszytach rękopismiennych mego pradziadka, który był kupcem bławatnym w Paryżu w połowie XIX w., o nieznanych dziennikach intymnych kupionych w antykwariacie..."" Lejeune w mistrzowski sposób przekonuje, że autobiografia jest jednym z najwazniejszych sposobów narracyjnego konstruowania tożsamości, wszechobecną strategią budowania własnego Ja. Prezentowany wybór, po raz pierwszy publikowany w języku polskim, pochodzi od samego autora."
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-242-0663-6, 9788324206636
Wydawnictwo: Universitas

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Wariacje na temat pewnego paktu : o autobiografii nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Wariacje na temat pewnego paktu : o autobiografii. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl