Wiadomości literackie (1924-1939)

Agata Zawiszewska
Wiadomości literackie (1924-1939)
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

?WIADOMOŚCI LITERACKIE - warszawski tygodnik społeczno - kulturalny o profilu liberalnym ukazujący się w latach 1924-1939 pod redakcją Mieczysława Grydzewskiego. Czytali go ludzie wykształceni zainteresowani naukami humanistycznymi, przedstawiciele wolnych zawodów, prawnicy lekarze, nauczyciele, artyści i pisarze, a także przedstawiciele elity administracyjnej i politycznej. Popularyzowanie literatury współczesnej, podkreślanie więzi kultury polskiej z kulturą europejską a także publikowanie tekstów niemal wszystkich wybitniejszych pisarzy dwudziestolecia międzywojennego przyczyniły się da sukcesu ?Wiadomości Literackich?. W latach dwudziestych pismo wyrażało radość życia w odrodzonym państwie. odpowiadało modzie krótkich spódniczek i fryzur, shimmy, dancingów, tenisa i samochodów, zaspokajało potrzebę poczucia łączności współczesności z tradycją narodową i światową. W latach trzydziestych z kolei wyrażało niepokój o przyszłość demokracji parlamentarnej w Polsce i Europie. Zarazem ich dotychczasowy program optymistyczny i afirmujący rzeczywistość, spotkał si z krytyką nowych tygodników, takich jak sanacyjny ?Pion? czy nacjonalistyczne ?Prosto z mostu. W przededniu drugiej wojny światowej Kazimierz Wyka podsumował działalność tygodnika słowami: ?Nad ?Wiadomościami Literackimi? przetoczyły się liczne burze i polemiki, lecz lepszego pisma dotąd nie stworzono?. (Czasopisma literackie, w Rocznik Literacki za rok 1938, red. Z. Szmydtowa, Warszawa 1939, s. 263).
ISBN: 978-83-61750-53-6, 9788361750536
Wydawnictwo: Instytut Badań Literackich

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Wiadomości literackie (1924-1939)? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Wiadomości literackie (1924-1939). czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl