Więźniarki polityczne z Bojanowa. Łagier dla dziewcząt w latach 1952-1956

Agnieszka Sławińska
Książka Więźniarki polityczne z Bojanowa. Łagier dla dziewcząt w latach 1952-1956
Książka Więźniarki polityczne z Bojanowa. Łagier dla dziewcząt w latach 1952-1956
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

W latach 1952-1956 w Bojanowie władze komunistyczne utworzyły specjalny łagier dla młodych patriotek, które w okresie intensywnej stalinizacji walczyły o wolność Polski. Było to eksperymentalne, progresywne więzienie, gdzie więźniarki skazane za „zbrodnie antykomunistyczne” zostały poddane procesowi przymusowej indoktrynacji. W jednostce wychowawczej realizowano metodę Antona Makarenki - bezpieka podjęła próbę zmiany dziewcząt na prawowite obywatelki PRL. Na ogólną liczbę około 2685 odsiadujących do Bojanowa sprowadzono 111 młodocianych więźniarek politycznych, które zatem stanowiły 4,13% ogólnego stanu. Przebywanie z przestępczyniami pospolitymi było dla nich dodatkową karą za walkę o demokratyczne wartości. Książka poświęcona jest dziewczynom wyklętym przez system stalinowski - torturowanym podczas śledztwa, skazanym na wieloletnie wyroki więzienia. Dzisiaj to niezłomne, starsze panie, które dzielą się przeżyciami z tego okresu swojego życia. Większość młodocianych więźniarek odeszła już na wieczną wartę, niech zatem głos tych, które pozostały i dają świadectwo, odsłoni tę nieznaną kartę polskiej historii.
ISBN: 978-83-8090-287-9, 9788380902879
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Stron: 700

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Więźniarki polityczne z Bojanowa. Łagier dla dziewcząt w latach 1952-1956 nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Co czytać po książce “Więźniarki polityczne z Bojanowa. Łagier dla dziewcząt w latach 1952-1956”- Agnieszka Sławińska

Książka Dzieje Białynina i Mikołajewa
Dzieje Białynina i Mikołajewa Agnieszka Sławińska

Cytaty z książki

O nie! Książka Więźniarki polityczne z Bojanowa. Łagier dla dziewcząt w latach 1952-1956. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe