Opinia na temat książki Władcy czasu

@dustderouver @dustderouver · 2020-02-10 15:56:47
Przeczytane Egzemplarz recenzencki Posiadam 2020
Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Muza.

Chociaż ta część wydaje się być bardziej niezależna od poprzednich dwóch, dalej wskazane jest, żeby chociaż pobieżnie kojarzyć fabułę wcześniejszych historii. Raczej nie polecam czytania jej jako pierwszej.

Nasz wątek kryminalny zaczyna się w momencie, gdy na spotkaniu z autorem słynnej książki ,,Władcy czasu’’, w łazience zostaje odnaleziony martwy mężczyzna zamordowany na jeden ze sposobów przedstawionych w powieści. Rozpoczyna się nie tylko szukanie sprawcy, ale również prawdziwego autora książki. 

Tak samo jak przy dwóch poprzednich częściach, autorka utrzymuje styl pisania z perspektywy dwóch linii czasowych, tutaj współczesnej i średniowiecznej, które mają się w późniejszym czasie ze sobą odpowiednio skrzyżować. Dodatkowo, oprócz wątku kryminalnego i to nawet podwójnego, mamy również wątki obyczajowe związane z rodziną Krakena, szczególnie z jego córką – Debą, która przez część społeczności dalej jest uznawana za córkę mordercy.

Nie mogę powiedzieć, że pomysł nie był ciekawy, bo jak najbardziej był. Mnie osobiście wątek zbrodni, bazujący na jakiejś książce, którą morderca się inspiruje, zawsze bardzo się podobał. Tu mamy nawet jeszcze większy problem, bo autor książki figuruje pod pseudonimem i jest trochę jak człowiek widmo. I też nie mogę powiedzieć, że nic się nie działo, bo jak najbardziej się działo i to z postaciami, które mogły nam się wydawać dotąd nietykalne (i bardzo dobrze). Wróci nam trochę starych bohaterów, dalej mamy też wątek związany z braćmi de Zarate i Debą, który będzie nam się od czasu do czasu przewijał, żeby w końcu znaleźć swój finał. Więc, jeśli ktoś jest ciekawy choćby jak to się zakończy, szczególnie, że obrót spraw staje się w pewnej chwili dość dramatyczny, warto sięgnąć po książkę.

Jednak z przykrością uważam, że w tej części druga linia czasowa z własnym wątkiem kryminalnym była, niestety, zupełnie niepotrzebna. Ale tak zupełnie. Stwierdziłam, że dam jej szansę, w końcu taki styl autorki, na początku byłam nawet zaintrygowana, ma z pewnością swoje lepsze momenty, ale od pewnej chwili, gdy akcja w teraźniejszości zaczynała się już konkretnie rozkręcać, mało mnie obchodziło, co działo się setki lat wcześniej i w pewnej chwili chciałam już te rozdziały zupełnie pomijać. Dało się to spokojnie ująć jakoś skrótowo w normalnej historii. Liczyłam też może na bardziej spektakularne rozwiązanie sprawy w teraźniejszości, a okazała się być dla mnie dużo słabsza w porównaniu z poprzedniczkami. Gdy czytałam wyjaśnienie całego motywu, itd. (swoją drogą, dobrze, że to zostało w całości jakoś wyjaśnione, bo gdy się okazało, kto jest winny, to byłam trochę zdziwiona w sensie, że nic już nie rozumiałam i nie mogłam się oprzeć wrażeniu, że to pojawiło się tak nagle znikąd, szczególnie, że wcześniejsze wnioski Unai na to nieszczególnie wskazywały) aż nie mogłam uwierzyć, że taka intryga miała tak… banalne podłoże, chociaż związane z tragiczną przeszłością. Strasznie mi przykro, że tak wyszło, choćby ze względu na pewną nową postać, która naprawdę wzbudziła moją sympatię. 

Ubolewam bardzo, bo nie mogę się oprzeć wrażeniu, że ta oryginalna część historii ucierpiała przez wprowadzenie drugiej linii czasowej i, np. nie budowano tak relacji między większością postaci. Chyba najbardziej brakowało mi fragmentów z Unai i Debą.  

Podsumowując: przyzwoite zakończenie trylogii, pozamykanie wątków, które ciągną się praktycznie od części pierwszej, odkrywamy nowe rzeczy, które dotyczą głównych bohaterów i fajny pomysł na historię. Nie mogę jednak powiedzieć, że to najlepsza część trylogii. Wręcz przeciwnie, uważam ją za najsłabszą. Doceniam włożony w książkę research i wierzę w jego wiarygodność, jednak sięgałam po nią raczej z myślą, że będę czytać thriller z wątkami obyczajowymi, a nie, że będzie to częściowo książka historyczna. 

Do części pierwszej i drugiej myślę, że kiedyś jeszcze chętnie wrócę. Do trzeciej? Może, ale bez wielkiego entuzjazmu. 

Ocena @dustderouver:
{}× 8
← polub, jeżeli spodobała Ci się ta opinia
Książka Władcy czasu
Władcy czasu 8.1 /10
Eva García Sáenz de Urturi
Kontynuacja thrillera kryminalnego 2019 roku "Cisza białego miasta". Trylogia białego miasta sp...
Komentarze
@moni.pli2011
@moni.pli2011 · około 2 miesiące temu
A mi akurat ten historyczny wątek średniowieczny podoba się - i to bardzo. Jestem mniej więcej w połowie książki.
{}× 3
@dustderouver
@dustderouver · około 2 miesiące temu
Mi tak do połowy też się podobał, ale od połowy zaczynał mnie już trochę denerwować, a pod koniec to już bardzo. :D Ale fajnie, jeśli komuś przypadł do gustu - mi niestety zakłócił odbiór tej "prawidłowej" historii. :D
{}× 1
@gala26
@gala26 · około 2 miesiące temu
Czekam na swój egzemplarz. Ciekawe jakie na mnie zrobi wrażenie. Pierwsza część mnie porwała, zakochałam się w klimacie tej książki i w Hiszpanii. Druga podobała mi się trochę mniej, natomiast co do trzeciej mam ogromne oczekiwania na finał z wow na koniec. Zobaczymy :)
{}× 2
@dustderouver
@dustderouver · około 2 miesiące temu
Tak, ten hiszpański klimat też mnie bardzo urzekł w pierwszej części. :D Mam nadzieję, że książka zrobi na Tobie lepsze wrażenie, bo sama spotykam się z dość różnymi opiniami na jej temat. :D
{}× 1

Pozostałe opinie

O "Władcach czasu" powiedziano chyba już wszystko, ale dorzucę i swoje trzy grosze. Pierwsza część była dla mnie objawieniem, więc ucieszyło mnie, że już doczekała się ekranizacji. Druga, nieco mnie...

Początkowo ciężko było mi się wgryźć w tę książkę, ale jak już to się stało to przepadałam. W tej części przedstawione są wydarzenia z 2019 roku jak i 1192. Chociaż nie przepadam za opisami historii ...

Pięknie było. Od połowy książki akcja tak przyspieszyła, że skończyłam czytać w nocy. Klimat, język, bohaterowie - za tym będę tęsknić. Obszerna, dwutorowa fabuła, która ładnie się zazębia na koniec ...

Co to była za seria, aż mi smutno, że już więcej nie spotkam się z bohaterami książek Pani Evy Garcias Sáenz de Urturi. Oj bardzo się z nimi polubiłam, byłam z nimi przez prawie 1800 stron i będzie m...

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}