Wojna XXI wieku. Początki wojny "trzeciej fali"

Rafał Zaniewski, Zdzisław Śliwa, Anna Antczak-Barzan
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Wojna XXI wieku. Początki wojny "trzeciej fali"
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Tytułowe nawiązanie do „trzeciej fali” Alvina Tofflera nie jest przypadkowe, ponieważ wszelkie zmiany ewolucyjne czy też rewolucyjne nie odnoszą się wyłącznie do przeobrażeń cywilizacyjnych. Natura wojen, konfliktów i sporów między państwami zmieniała się przez wieki. To właśnie wojny wpływały na bieg historii, tworzyły na nowo ład i porządek międzynarodowy. Decydowały też o losach konkretnych państw. Dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wyglądają i jak mogą wyglądać wojny w XXI wieku? W świecie współczesnych zagrożeń wojna nie jest pojęciem abstrakcyjnym i nierealnym. Dzięki jej nowemu charakterowi często określanemu jako hybrydowy, czy post-technologiczny wojna może wpływać na państwa w zupełnie inny sposób niż ten, który znamy z historii. Wojna w dalszym ciągu pozostaje niezmiennie jednym z podstawowych narzędzi prowadzenia polityki zagranicznej. Zmieniają się jedynie środki oddziaływania oraz zakres ich użycia. Wojny nowej fali to nie abstrakcja, to realny stan rzeczy, to nie przyszłość, ale teraźniejszość, do której należy przygotować państwa, by nie zostały one zdominowane i pozbawione możliwości skutecznej obrony w obliczu każdego możliwego rodzaju agresji. Prezentowana monografia liczy 234 strony i składa się z trzech części. Pierwsza dotyczy konceptualizacji pojęcia wojny, które będzie analizowane przez pryzmat geopolityki, kultury strategicznej, aspektów militarnych, ekonomicznych, informacyjnych i technologicznych. Druga część została poświęcona wybranym wymiarom wojny ponowoczesnej. Trzecia część natomiast odnosi się do charakterystyki funkcjonowania państwa polskiego w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa i w czasie wojny. Publikacja kierowana jest do wszystkich osób zainteresowanych współczesnymi wyzwaniami dla światowego bezpieczeństwa, w tym pracowników naukowych i studentów takich kierunków jak bezpieczeństwo narodowe, politologia, stosunki międzynarodowe.
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-62855-57-5, 9788362855575
Wydawnictwo: VIZJA PRESS&IT

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Wojna XXI wieku. Początki wojny "trzeciej fali" aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

RA
2016-04-05
10 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Wojna XXI wieku. Początki wojny "trzeciej fali". czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl