Współczesne problemy pedagogiki osób z niepełnosprawnością intelektualną

Aleksandra Maciarz
Współczesne problemy pedagogiki osób z niepełnosprawnością intelektualną
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Treści zawarte w niniejszej książce zostały poświęcone w znacznym stopniu tym problemom pedagogiki i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną, które w przeszłości były niedoceniane i zaniedbywane. Niektóre z nich stały się już przedmiotem zainteresowań pedagogów i specjalistów rehabilitacji, inne nadal nie wzbudzają właściwego zainteresowania. I tak owe treści dotykają problemów przemian w ujmowaniu istoty pedagogiki osób z niepełnosprawnością intelektualną (oligofrenopeda-gogiki), związanych z historycznym rozwojem tej nauki, stopniowego regulowania kwestii początkowo tylko opieki, a później także wychowania, kształcenia i wreszcie rehabilitacji tych osób. Rozwiązywanie owych spraw zależało i nadal zależy od stosunku danego społeczeństwa do tej niepełnosprawności, jak też do osób, które jej doznały. I choć ten stosunek, jak już wskazywano wcześniej, wyraźnie się poprawił, to jednak dzieci, młodzież i dorosłe osoby dotknięte niepełnosprawnością intelektualną nadal doświadczają marginalizacji i wyłączania z wielu sfer życia społecznego. Zatem mimo wielu, szczególnie ostatnio dokonujących się, pozytywnych przemian gospodarczych, politycznych i kulturowych niepełnosprawność intelektualna nadal stygmatyzuje i deprecjonuje. Bez wątpienia respektowanie należnych praw osób z niepełnosprawnością intelektualną., ich upodmiotowienie w rodzinie, systemie edukacji i lokalnej społeczności da im szansę na prowadzenie niezależnej egzystencji. W książce przedstawiono także dokładną charakterystykę, ze wskazaniem zarówno słabości, jak i walorów głównych teoretycznych ujęć niepełnosprawności intelektualnej. Zaprezentowana analiza tych ujęć - biologicznego, psychorozwoj owego, psychospołecznego i pedagogicznego jednoznacznie wskazuje na ich ewolucyjny charakter i wzajemne przenikanie się. Wprawdzie ich całkowite ujednolicenie obecnie nie wydaje się możliwe, to przecież w każdym z nich, choć w różnym stopniu, wskazuje się na potrzebę i możliwości rehabilitacji osób dotkniętych niepełnosprawnością.
Data wydania: 2006
ISBN: 978-83-7308-721-7, 9788373087217
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Współczesne problemy pedagogiki osób z niepełnosprawnością intelektualną? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Współczesne problemy pedagogiki osób z niepełnosprawnością intelektualną. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe