Wszystko płynie

Wasilij Grossman
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Wszystko płynie
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

W lutym 1961 roku, po całodziennej rewizji w mieszkaniu Grossmana, kagiebiści skonfiskowali wszystkie kopie Życia i losu - nawet bruliony i kalkę z maszyny do pisania. Jakimś cudem zostawili jednak w spokoju maszynopisy kolejnej, kto wie, czy nie bardziej nieprawomyślnej, powieści Wszystko płynie.
ZSRR, niedługo po śmierci Stalina. Po blisko trzydziestu latach więzień łagrów Iwan Grigorjewicz wychodzi na wolność. Nikt na niego nie czeka. Ukochana kobieta dawno wyszła za mąż, stryjeczny brat obawia się, że utrzymywanie kontaktów z Iwanem może zaszkodzić jego karierze naukowej. Były łagiernik nie oczekuje jednak zbyt wiele. Usiłuje rozpocząć nowe życie i przystosować się do radzieckiej rzeczywistości.
W opis wydarzeń związanych z powrotem Iwana wplecione są jego wspomnienia z więzienia i obozów, refleksje na temat wolności, zniewolenia i mechanizmów działania władzy oraz historie ludzi - współlokatorki Iwana, która była świadkiem głodu na Ukrainie, ukraińskiej rodziny Karpienków, starego bolszewika, który padł ofiarą wielkiej czystki, żony wroga ludu aresztowanej i wywiezionej do łagru.
Wszystko płynie to nie tylko niepospolite dzieło literackie i głęboki traktat historiozoficzny, ale także autentyczna i poruszająca opowieść o ludzkich losach.
Data wydania: 2010-09-01
ISBN: 978-83-7414-813-9, 9788374148139
Wydawnictwo: W.A.B.
Seria: Nowy Kanon
Stron: 240
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Wasilij Grossman Wasilij Grossman
Urodzony 12 grudnia 1905 roku w Federacji Rosyjskiej (Berdyczów)
Wasilij Siemionowicz Grossman (ros. Василий Семёнович Гроссман, właśc. Iosif Sołomonowicz Grossman (ros. Иосиф Соломонович Гроссман) – rosyjski pisarz i dziennikarz. Autor utworów batalistycznych, przenikniętych refleksją historiozoficzną oraz oskar...

Pozostałe książki:

Road Piekło Treblinki Słoneczna dolina Życie i los
Wszystkie książki Wasilij Grossman

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

„Rosjo, dokądże pędzisz?”

2.07.2020

„panta rhei, wszystko płynie, wszystko na świecie się zmienia, nie można wejść dwa razy do tego samego transportu.” Książka wstrząsająca i genialna. Niedługo po śmierci Stalina Iwan Gregorowicz, niegdyś genialny student matematyki, wychodzi po ćwierćwieczu spędzonych w łagrach na wolność. Odwiedza rodzinę i dawnych przyjaciół, nawet nie wiedz... Recenzja książki Wszystko płynie

@jatymyoni@jatymyoni × 7

Z samego wnętrza imperium zła

10.04.2012

Nie sądziłam, że jeszcze kiedyś cokolwiek napiszę o tej książce. Nie sądziłam, że odważę się choć spróbować znaleźć odpowiednie słowa i zmierzyć się z tym, co jest samym bólem, żalem, cierpieniem i niesprawiedliwością. Nie sądziłam, a jednak po upływie ponad roku od przeczytania tej powieści nagle wyłoniła się ona na powierzchnię mojej świadomości ... Recenzja książki Wszystko płynie

Moja opinia o książce

Opinie

@Siostra_Kopciuszka
2021-05-19
8 /10
Przeczytane 📘 Jedynki 📚Bieżące :)

"Najważniejsze żeśmy Rosjanie, a Rosjanin, to nie byle kto. [...] Tak, święta prawda, Rosjanin to starszy brat, pierwszy wśród równych"

O tej książce napisano już sporo i dobrze, cóż ja taki zwykły szary czytelnik mogę jeszcze dodać. W mojej biednej czytelniczej głowie to wszystko nie może się pomieścić. Przecież to był XX wiek, środek cywilizowanej Europy, nie było wojny i to nie jacyś "obcy" zgotowali swoim rodakom, takie coś. Książka jest straszna, a opis głodu na Ukrainie, wprost zwalił mnie z nóg i pogruchotał totalnie.🥺

Owszem, wcześniej czytałam o tym ludobójstwie (bo tak to trzeba otwarcie nazwać), jednak za każdym razem kiedy czytam o czymś tak okropnym, łzy cisną mi się do oczu same. A przecież wciąż i zawsze powtarzam, ze ja, absolutnie nie mam oczu na mokrym miejscu i dużo trzeba, bym poczuła łzy pod powiekami...

Autor ustami jednej z bohaterek swojej książki również się dziwi, takimi słowy:

"Czyż to możliwe, że nic nie zostało. Czyż to możliwe, że nikt nie odpowie za to co tutaj się działo. Że tak wszystko się zapomni bez słów, trawką porośnie? Więc pytam cię, jakże to może być?"

"Po blisko trzydziestu latach więzień łagrów Iwan Grigorjewicz wychodzi na wolność" i próbuje zrozumieć... Nie ocenia tych, którzy pisali, między innymi i na niego donosy, oczywiście fałszywe. Wręcz ich tłumaczy, usprawiedliwia, nawet tych, którzy oczerniali innych dla korzyści materialnych. Tych też tłumaczy. Jako jedynego winnego wskazu...

× 12 | Komentarze (2) | link |
@oliwa
2019-11-13
7 /10
Przeczytane

Akt oskarżenia przeciwko stalinizmowi, pierwszy literacki obraz Wielkiego Głodu na Ukrainie. Fabuła i postaci są dla autora pretekstem dla historiozoficznych i psychologicznych rozważań.
Głównie dla zainteresowanych.

× 4 | link |
@Remma
2021-09-25
9 /10
Przeczytane Rosja/ZSRR
@jatymyoni
2020-07-02
10 /10
Przeczytane Biografie, autobiografie, pamiętniki Fascynująca Historyczne L. rosyjska
@Beata_
2019-11-12
8 /10
Przeczytane Posiadam Papierowe
@Kiniova
2019-05-16
7 /10
Przeczytane
ER
2011-07-10
10 /10
Przeczytane
@karo_lina
2008-08-09
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Była to śmierć poza planem, niezależna od dyrektyw organów rządzących. Stalin umarł bez osobistego polecenia samego towarzysza Stalina. Ta swoboda, ta samowola śmierci miała w sobie coś z dyna...”
#
“Jeden jest sąd nad katem - kat swojej ofiary nie uważa za człowieka i sam przestaje być człowiekiem, zabija w sobie człowieka. Sam sobie jest katem, a ofiara jego pozostaje na wieki człowiekie...”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl