Wyznania gejszy

autor: Arthur Golden
Wyznania gejszy
4.42
Ocena 4.42 na 5 możliwych
Na podstawie 166 ocen kanapowiczów
Młoda japońska dziewczyna zostaje sławną gejszą i przeżywa wielką miłość.Jej...
Młoda japońska dziewczyna zostaje sławną gejszą i przeżywa wielką miłość.Jej niezwykła opowieść, pełna humoru, patosu i niezapomnianych charakterów, to głośny literacki debiut amerykańskiego pisarza, bogaty wiedzą historyczną i obyczajową. Filmową adaptacją książki, fenomenu wydawniczego ostatni...
Pełny opis
Data wydania: 2000
ISBN: 9788388087066
Wydawnictwo: Albatros

Recenzje

Podróż do miejsca, w którym mieszkają kolory
Kraj kwitnącej wiśni ostatnimi czasy zyskał na popularności. I choć kultura japońska fascynuje ludzi na całym świecie, o gejszach wciąż jest cicho. Za cicho. Sama przed przeczytaniem książki nie umiałam wskazać, czym (jeśli w ogóle) różni się ona od prostytutki. Biorąc pod uwagę moją nikłą wiedzę...
wyznania gejszy
Pierwszy raz w życiu zdarzyło się żebym w odwrotnej kolejności rozpoczęła przygodę z książką i filmem. Zawsze najpierw czytam a następnie udaję się do kina by obejrzeć adaptację na podstawie utworu literackiego. W tym wypadku było inaczej, usłyszałam o tym tytule w telewizji i postanowiłam obejrz...
Napisz swoją opinię

Opinie

@Argetlam
@Argetlam 2012-07-08
http://ksiazkaniegryzie.blogspot.com/2012/07/arthur-golden-wyznania-gejszy.html Oglądając film na podstawie tej powieści nie wiedziałem, że jest on ekranizacją, zresztą, nie czytałem wówczas książek i nie obchodziło mnie to. Ale teraz to się zmieniło. Znalazłem ten tytuł na liście książek polecanych przez BBC i pędem pognałem do biblioteki, aby ją wypożyczyć. Jak w większości przypadków, tak i tu, książka jest lepsza od ekranizacji. Film był świetny, ale kilka fragmentów zostało pominiętych niepotrzebnie, w tym mój ulubiony fragment o artyście, dla którego pozowała Sayuri. Fabułę pewnie większość zna z filmu, ale opiszę początek. Otóż mała Chiyo, wraz z starszą siostrą i rodzicami mieszka w trzęsichatce, domku nad brzegiem morza, którym co raz trzęsie wiatr. Niestety, jej matka zachorowała. Dziewczynka wraz z siostrą wyjeżdża do Kioto. Życie dziecka przypomina horror, odizolowana od siostry, poniżana i prowokowana przez zazdrosną Hatsumomo, niezwykle piękną gejszę, nie ma łatwego życia. Jedyne pocieszenie znajduje w Dyni, swojej rówieśniczce, która trafiła do tego samego okiya co ona. Pewnego dnia na jej drodze staje Prezes, daje dziewczynce kilka groszy na loda. Zachwycone dziecko kupuje sobie smakołyk, a resztę przekazuje na ofiarę, modli się, aby móc kiedykolwiek zostać gejszą i spotkać go jeszcze raz. Jak sama później wspomina, był to jeden z najgorszych i najlepszych dni w jej życiu. Zostaje gejszą, choć nie bez problemów, i zdaje sobie sprawę z tego, że życie pięknej damy nie jest tak różowe jak się wydawało. To debiutancka powieść tego autora, i byłem pod wielkim wrażeniem warsztatu, choć mnie osobiście przeszkadzał brak wczucia się w klimat Japonii. Nie ma tak pięknych opisów miasta, a słynne japońskie kwiaty wiśni i inne kultowe symbole są lekko zbagatelizowane. Nadmienić tu trzeba, iż autor na napisanie jej poświęcił aż 10 lat. W takim czasie mógł stworzyć coś lepszego, choć absolutnie nie twierdzę, że to jest złe. Wątpię, że powieść ta przypadnie do gustu feministkom. Gejsze są traktowane strasznie przedmiotowo. Mizuage, czyli sprzedaż dziewictwa to tylko jeden z przykładów zachowania kobiet w tamtych czasach. To smutne, ale większość z nich nie miała wyboru. Albo do okiya, szkolić się na piękną i szanowaną gejszę… albo na ulicę.
@hotaru
@hotaru 2007-08-29
Przeczytane (2007-08-26)
Jeśli szukałeś romansu umiejscowionego w pierwszej połowie XX wieku w orientalnych klimatach Japonii - to pozycja dla ciebie!Czytelnik śledzi losy młodej dziewczyny, którą ojciec odsprzedał do domu gejsz i wraz z nią zagłębia się coraz bardziej w świat Japońskich Artystek wtedy, kiedy jeszcze zawód ten miał jakiś prestiż. Wraz z bohaterką, czytelnik jest świadkiem upadku tego zawodu, który nastąpił wraz z nadejściem wojny. Gdzieś w tle znajdą się też perypetie miłosne i rywalizacja o miano najpiękniejszej gejszy w mieście.Acha, na podstawie tej książki powstał Hollywoodzki film, który nikomu nie polecam. Oprócz kilku ładnych kadrów, nie ma nic do zaoferowania.
@ola1709
@ola1709 2012-04-04
Przeczytane (2012-01-01)
Moja niepierwsza i nieostatnia książka, w której pisze się o Japonii, o jej tradycjach i kulturze. Jest ona tak ciekawa, że powstało juz setki tomów o ludziach, dla których to jest codzienność, a właściwie była, ponieważ dzisiejsza Japonia to już nie to samo. Autor osiągnął naprawdę wspaniały efekt, pisząc to w formie autobiografii/pamiętnika. Zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Jednak aby nie zniechęcić innych moją opinią do czytania tego arcydzieła, nie będę o niej dalej pisać. Może nie dlatego, że nie chcę. Może nie potrafię o niej pisać. Za bardzo się do niej przywiązałam. Nie chciałabym jej zbeszcześcić.
@Zorg
@Zorg 2013-03-18
Znam tylko film. Bardzo ładny i wzruszający. Dobrze, że pokazano czym różnią się gejsze od prostytutek (wielu uparcie powtarza jakoby były tym samym). Dla biednej dziewczynki zostanie niewolnicą w okiya było szansą na awans, małą co prawda. Chikuma: "wiele dowiadujemy się o o tym, jak się żyło gejszom, tym prawdziwym - nie tym teraz, na pokaz". Te obecne też są prawdziwe, muszą umieć grać, tańczyć itp. choć trafiają do okiya w późniejszym wieku i z własnej woli. Osobiście uważam iż ładniej od gejsz wyglądają miko (nie mylić z maiko) takie "ministrantki" w świątyni szinto. Również są artystkami.
KA
@Svietlana 2010-05-12
Przeczytane (2010-05-12)
Jestem pod wielkim wrażeniem. Zdecydowałam się sięgnąć po tą pozycję ze względu na zainteresowanie kulturą wschodnią, jednak nie żałuję. Być może my, wychowani w innych realiach, nie możemy zrozumieć pewnych elementów ich tradycji, ale to wcale nie czyni ich gorszymi od nas. Dla nich nasza kultura jest totalną, niezrozumiałą abstrakcją. Cóż, osobiście uważam, że czas spędzony z Wyznaniami Gejszy nie jest czasem straconym. Dodatkowo przystępny język, barwne porównania i epitety rozbudzały wyobraźnie i zachęcają do dalszej lektury ;) Zdecydowanie polecam!
@Natalie006
@Natalie006 2010-05-17
Przeczytane (2010-05-17)
Według mnie książka jest prze genialna. Niby zbyt ciężka jak na czternastolatkę, ale moim zdaniem jest to jedna z najwspanialszych książek jakie kiedykolwiek przeczytałam. W książce można doszukać się wątków kulturowych oraz możemy poznać zwyczaje kobiet którym nie wolno kochać. Dzięki barwnym opisom nasza wyobraźnia pracuje o wiele wydajniej i o wiele więcej jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Jedyne co mi zostaje to polecić ją każdemu, kto uwielbia wysilić swoją prawą półkulę mózgu i współpracować z wyobraźnią.
@SYSTEM
@SYSTEM 2010-01-02
Chcę przeczytać (2009-04-09)
Zabrałam się za tę książkę i od dłuższego czasu nie mogę jej skończyć. W międzyczasie uporałam się z różnymi innymi pozycjami i im dalej, tym bardziej nie chce mi się do niej wracać. Sięgnęłam po nią zachęcona filmem i bardzo się rozczarowałam. Ekranizacja podobała mi się o wiele bardziej, książka po prostu niemiłosiernie mi się dłuży i pewnie niedługo z kolekcji "Aktualnie..." przerzucę ją do "Niedokończone". Ale nie oceniam, bo nie doczytałam, może w którymś momencie robi się ciekawsza.
@ZaczytanaAga
@ZaczytanaAga 2015-08-22
Przeczytane (2015-08-22)
Książka nie rewelacyjna, ale na pewno bardzo dobra. Los chciał, że czytałam ją w dość trudnym dla mnie okresie. Bywały momenty, że miałam wrażenie, że Sayuri niejako zna moje uczucia i targające mną emocje. Powieść trzymająca w napięciu, ale wymagająca od czytelnika trochę więcej niż zwykłe zaciekawienie dalszymi losami głównej bohaterki. Polecam również film pod tym samym tytułem, choć nie jest on stuprocentowym odwzorowaniem powieści.
@dominikabp
@dominikabp 2008-11-19
Przeczytane (2008-11-19)
Pozwolę sobie wtrącić komentarz odnośnie filmu:na plus - przepiękne scenerie i żywe koloryna minus - i to ogromny, który popsuł cały klimat - Japończycy mówiący po angielsku! I jeszcze jeden - czy naprawdę w całej Japonii nie udało się znaleść kobiety, która mogłaby zagrać główną bohaterkę?! Chińczycy - choć również z rasy żółtej i skośnoocy - nie wyglądają jak Japończycy.
@MalyMol
@MalyMol 2009-08-27
Przeczytane (2009-08-27)
Niezwykła, porywająca historia dziewczyny z prowincji, sprzedanej przez ojc, która staje się jedną z najsłwaniejszych gejsz w Kioto, przeżywa wielką miłość do Prezesa, z którym później wyjeżdża do Ameryki. Książkę szybko się czyta. Porywa ona czytelnika w świat gejsz, wyższych sfer, przyjęć, pięknych strojów i wielkiej dyscypliny. Polecam
Autorzy
Arthur Golden
Arthur Golden (ur. 1956 w Chattanooga) – amerykański pisarz, japonista i historyk sztuki. Ukończył studia na Harvardzie, kierunek:historia sztuki. Specjalizuje się w sztuce japońskiej. Pracował w T...
Inne książki:
Książka MEMOIRS OF A GEISHA
Książka Lord of the Flies
Książka Obietnica anioła/Wyznania Gejszy/Gliniana Biblia. Pakiet
Książka Pakiet: Kroniki rodzinne / Wyznania gejszy / Afrodyzjak
Książka DIE GEISHA
Współtworzący tą stronę
puchar @hotaru @hotaru pierwsza opinia