Opinia na temat książki Zamordowany świat. Losy Żydów w Krakowie 1939-1945

@Vernau @Vernau · 2023-02-14 17:50:03
Przeczytane Historia
Cyt.: "Przed wojną w Krakowie mieszkało około 56 000 Żydów. Stanowili 25% ludności miasta. Trudno powiedzieć, ilu z nich przeżyło okupację hitlerowską. Ponad dwa tysiące? Może trzy? Nie więcej."

Autorka książki, Katarzyna Zimmerer nie jest historykiem, ale napisała książkę opartą na źrodłach historycznych, o losach Żydów w Krakowie, w czasie drugiej wojny światowej. W opowiadaną historię o krakowskim getcie wplotła wypowiedzi osób, które były świadkami tamtych wydarzeń.

Krakowskie getto istniało 2 lata, od 3 marca 1941 do 14 marca 1943.

Jego mieszkańcy byli wysiedlani do obozu w Bełżcu, gdzie kończyli swoje życie w komorach gazowych, a po likwidacji getta trafili do obozu w Płaszowie. Opowiada o nim film Spielberga "Lista Schindlera".

Do znanych osób, które przeszły przez krakowskie getto (oczywiście byli wtedy dziećmi) należy m.in. Roman Polański (reżyser filmowy). Udało mu się uciec z getta, ukrywał się po aryjskiej stronie. Innym ocalonym jest Ryszard Horowitz, sławny fotografik, który z krakowskiego getta trafił do obozu w Płaszowie, a potem do obozu Auschwitz-Birkenau.

Książka zawiera ciekawe fotografie z tamtych czasów oraz może być żródłem bibliograficznym do pisania różnych prac historycznych.

Autorka pięknie opowiedziała o powodach jej powstania cyt.:"Przed wojną Żydzi stanowili dwadzieścia pięć procent mieszkańców Krakowa. Wojnę przeżyło niewielu z nich. Zamordowano jedną czwartą mojego miasta. Ci ludzie nie mają swoich grobów. Ich prochy rozsypano na polach wokół obozu koncentracyjnego w Płaszowie i na polach wokół obozów zagłady. Tą książką chciałam przywołać pamięć o nich.
Katarzyna Zimmerer"
Data przeczytania: 2023-02-14
× 26 Polub, jeżeli spodobała Ci się ta opinia!
Zamordowany świat. Losy Żydów w Krakowie 1939-1945
2 wydania
Zamordowany świat. Losy Żydów w Krakowie 1939-1945
Katarzyna Zimmerer
10/10

Zamordowany świat to świadectwo gehenny mieszkańców, czy raczej więźniów krakowskiej żydowskiej dzielnicy zamkniętej. Książka jest połączeniem kalendarium wydarzeń i wspomnień tych, którym udało się ...

Komentarze
@ale.babka
@ale.babka · około rok temu
Ciekawa książka, może przyda mi się do pewnego projektu. Ja badam historię Pruszkowa i muszę powiedzieć, że książkę Mariana Skwary "Pruszkowscy Żydzi" czyta się jak powieść, jest bardzo dobrze napisana.
× 2
@Vernau
@Vernau · około rok temu
To są bardzo ciekawe historie. W Krakowie zniknęła 1/4 mieszkańców. My współcześni nie zdajemy sobie sprawy, ilu Żydów mieszkało w Polsce przed wojną - było ich 3 mln. To możemy sobie teraz uzmysłowić, jak mamy tak dużo osób z Ukrainy. Bardzo zmieniła się nasza struktura narodowościowa po wojnie. Przed wojną w Polsce było ok. 64 % Polaków, reszta to były różne mniejszości. Po wojnie byliśmy prawie mononarodowi. Teraz to się zmienia.
× 2
@jatymyoni
@jatymyoni · około rok temu
Pisarka Roma Ligocka też część wojny spędziła w getcie krakowskim, a później razem z matką uciekły i ukrywały się po stronie aryjskiej.
× 1
@Vernau
@Vernau · około rok temu
Zgadza się, ona jest spokrewniona z Romanem Polańskim.
× 1
© 2007 - 2024 nakanapie.pl