Opinia na temat książki Zanurzeni w liczbach. Jak matematyka kształtuje nasze życie

@Carmel-by-the-Sea @Carmel-by-the-Sea · 2019-12-15 16:23:05
Przeczytane Posiadam E-book Matematyka_1 Lingwistyka
Daniel Tammet to młody i wrażliwy człowiek, do tego z dużą wyobraźnią. Przy okazji jest autystycznym sawantem, co jest takim dodatkowym przyczynkiem to popularności. Dzięki predyspozycjom, bardzo nietypowo łączy matematykę z literaturą. Jest poliglotą i jednocześnie kimś, kto w mózgu ‘obrabia’ liczby przypisując im kolory i kształty. Płyną one przez niego, jak mijane podczas podróży drzewa. To, że w tydzień nauczył się islandzkiego i bezbłędnie wyrecytował z pamięci pierwsze 22514 cyfr liczny pi, to dodatkowe składniki jego rozpoznawalności. Książka „Zanurzeni w liczbach. Jak matematyka kształtuje nasze życie” jest zbiorem esejów, które pokazują jak świat codzienności, literatury czy malarstwa można (i warto) wiązać z matematycznym myśleniem. Ten dość luźny ciąg impresji literacko-matematycznych chyba najlepiej podsumowuje przytoczony przez Tammeta cytat:

„tak jak fikcja literacka, wyobraźnia matematyczna zabawia się czystą możliwością”

Taka jest jego cała książka. Pełna ciągów myślowych, które czerpiąc z dość nietypowej pracy jego mózgu i twórczości artystycznej, tworzą nitki powiązań, które czasem umykają innym. Nie wszystkie opowieści do mnie trafiły. Ale dzięki tym kilku genialnym, warto było przeczytać wszystkie. Śmiem twierdzić, że całość lektury spodoba się szczególnie tzw. ‘zatwardziałym humanistom’, którzy od czasu edukacji szkolnej unikają przedmiotów ścisłych. Tammet językiem klarownym, bez wyszukanego słownictwa i detali technicznych, buduje obraz jedności ludzkich wątpliwości realizowanych na różnych polach. Okazuje się, że matematyka może dawać nadzieję na pełniejsze zrozumienie, na uchwycenie dodatkowej głębi naszych relacji ze światem.

Z jednej strony jest Cortazar, Szymborska, Czechow czy Tołstoj, z drugiej Cantor, Galois, Halley czy Einstein. Przemykają mistrzowie szachowi, japońscy poeci, poszukiwacze odpowiedzi na pytania o nieskończoność, czas biologiczny, o istotę piękna symetrii, o możliwe drogi dochodzenia do prawdy czy istotę ludzkich potrzeb. Pisarze i matematycy przewijają się i mieszają w swoich poszukiwaniach inspirując Tammeta do prowadzenia ciekawego dialogu z czytelnikiem. A że przy okazji poznajemy zmagania z fundamentalnymi pytaniami trapiącymi matematyków, to tym lepiej dla odbiorcy.

„Zanurzeni w liczbach” to książka niedopowiedziana, pełna tropów, które czytelnik może sam podjąć. To tylko kwestia jego zainteresowań. Być może taka bijąca z lektury szczerość autora wynika z doświadczeń życiowych. Pochodząc z biednej, wielodzietnej rodziny potrafił wydobyć sporo prawd, które każdego choć na chwilę wyłączą z pędzącej codzienności.

Polecam.
Ocena:
Data przeczytania: 2019-08-28
× 1 Polub, jeżeli spodobała Ci się ta opinia!
Zanurzeni w liczbach. Jak matematyka kształtuje nasze życie
2 wydania
Zanurzeni w liczbach. Jak matematyka kształtuje nasze życie
Daniel Tammet
7/10

„Zachwycający, niezwykle różnorodny zbiór esejów. Świetna zabawa i doskonały prezent dla każdego cierpiącego na paniczny lęk przed matematyką, niezależnie od wieku”. – „Kirkus Reviews” Czy naprawdę je...

Komentarze
© 2007 - 2024 nakanapie.pl