Zasada nieprawdopodobieństwa. Dlaczego codziennie zdarzają się cuda, zbiegi okoliczności i rzadkie zdarzenia

David J. Hand
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Zasada nieprawdopodobieństwa. Dlaczego codziennie zdarzają się cuda, zbiegi okoliczności i rzadkie zdarzenia
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Davida Handa interesują zjawiska, które w powszechnym mniemaniu uchodzą za co najmniej mało prawdopodobne. Nigdy nie wierzył w cuda, zabobony czy zjawiska paranormalne. Hand, ekspert w dziedzinie statystyki, przystępnie i obrazowo wyjaśnia, co faktycznie jest nieprawdopodobne, a co po prostu rzadko się zdarza. Po lekturze tej książki już nie będziesz się dziwić, gdy podczas wakacji spotkasz na zatłoczonej plaży kogoś znajomego, oraz dowiesz się, jak wygrać w kasynie.  
Tytuł oryginalny: The Improbability Principle: Why Coincidences, Miracles, and Rare Events Happen Every Day
Data wydania: 2015-02-27
ISBN: 978-83-280-1503-6, 9788328015036
Wydawnictwo: W.A.B.
Seria: Z żukiem
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 352
dodana przez: Mirko

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Zasada nieprawdopodobieństwa. Dlaczego codziennie zdarzają się cuda, zbiegi okoliczności i rzadkie zdarzenia nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Posiadam Matematyka_1

Rachunek prawdopodobieństwa, to jeden z tych działów matematyki, którego możliwych zastosowań w życiu codziennym nie da się przecenić. "Zasada nieprawdopodobieństwa. Dlaczego codziennie zdarzają się cuda, zbiegi okoliczności i rzadkie zdarzenia" profesora statystyki Davida Handa, jest próbą pokazania tej użyteczności. Autor założył u czytelnika kompletny brak formalnej wiedzy z probabilistyki. W kilku miejscach jednak o tym zapomniał, o czym niżej.

Książka nie zawiera wzorów (co najwyżej liczby). To jednak tylko pozorna zaleta. Ponieważ niektóre problemy łatwiej i krócej opisałoby się formułami. Główna myśl autora skupia się na przytoczeniu mnóstwa przykładów na, błędnie interpretowane przez ludzi, zjawiska ilościowe. W wielu sytuacjach życia codziennego dokonujemy analizy napływających do nas danych i szacujemy ich prawdopodobieństwo. Jeśli gramy w LOTTO, na giełdzie, słuchamy prognozy pogody, oglądamy słupki poparcia partii, powinniśmy krytycznie kalkulować i stosować reguły rachunku prawdopodobieństwa. Do tego potrzeba pracy nad ułomną ludzką intuicją. Hand stara się w czytelniku taką krytyczna postawę budować.

Statystyk sporo miejsca poświęca pseudonauce, szarlatanom i uzdrawiaczom (str. 34-56) . Przywołuje niezmordowanego demaskatora zjawisk paranormalnych, Jamesa Randiego czekającego z 1 mln $ na śmiałka, który 'nagnie rzeczywistość' do swoich potrzeb i deklarowanych zdolności nadnaturalnych. Na razie nikt nagrody nie dostał. Przy okazji Hand przytac...

{} | link |
HO
2019-10-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane 2 - Wybitne

Cytaty z książki

O nie! Książka Zasada nieprawdopodobieństwa. Dlaczego codziennie zdarzają się cuda, zbiegi okoliczności i rzadkie zdarzenia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe