Zdrada ciała. Psychologia lęku i rozpaczy

Alexander Lowen
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Zdrada ciała. Psychologia lęku i rozpaczy
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

W swojej kolejnej książce Alexander Lowen przedstawia tezę, iż praprzyczyną schizoidalnego zaburzenia osobowości jest utrata przez pacjenta kontaktu z własnym ciałem, czyli wyparcie bądź zanegowanie płynących z ciała wrażeń i uczuć. Jest to mechanizm obronny wykształcający się zwykle we wczesnym dzieciństwie jako reakcja na świadomie lub nieświadomie okazywane przez rodziców niechęć i wrogość. Utrwala się on w postaci chronicznych napięć mięśniowych i blokuje wyrażanie uczuć u osoby dorosłej, a także powoduje trudności w relacjach z innymi czy kłopoty ze snem.

Autor twierdzi, że zaburzenia tego nie można leczyć wyłącznie za pomocą psychoterapii analitycznej i że niezbędna jest również praca z ciałem. Przedstawia opracowane przez siebie techniki: pozycje i ruchy terapeutyczne oraz ćwiczenia oddechowe, dzięki którym pacjent może uwolnić tłumione dotąd uczucia.

Wiele miejsca poświęca również na omówienie symptomatologii zaburzenia schizoidalnego, które przejawia się nie tylko w zachowaniu pacjenta, lecz również w powierzchowności, wyrazie twarzy, a nawet ogólnej strukturze ciała i fizjologii organizmu. Swoje tezy ilustruje opisem licznych przypadków pacjentów klinicznych, z którymi miał do czynienia w pracy.

Tytuł oryginalny: Betrayal of the Body
Data wydania: 2022-02-09
ISBN: 978-83-8143-749-3, 9788381437493
Wydawnictwo: Czarna Owca
Kategoria: Psychologia
Stron: 336
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Alexander Lowen Alexander Lowen
Urodzony 23 grudnia 1910 roku w USA (Nowy Jork)
Alexander Lowen to amerykański psychoterapeuta, ojciec bioenergoterapii. Po powrocie ze studiów medycznych na Uniwersytecie w Genewie zaczął rozwijać wraz z Johnem Pierrakosem swoje własne podejście terapeutyczne, które nazwał bioenergetyką lub anal...

Pozostałe książki:

Duchowość ciała Miłość, seks i serce Głos ciała. Rola ciała w psychoterapii Bioenergetyka. Ulecz umysł dzięki ciału Narcyzm. Zaprzeczenie prawdziwemu ja
Wszystkie książki Alexander Lowen

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Psychologia lęku i rozpaczy

19.03.2022

Ciekawy poradnik dotyczący zdrowia psychicznego, a właściwiej schizoidalnego zaburzenia osobowości. Zacznę od krótkiej informacji o autorze. Doktor Alexander Lowen jest wybitnym amerykańskim psychiatrą i psychoterapeutą. Jest założycielem Międzynarodowego Instytutu Analizy Bioenergetycznej. Jego badania mają duży wpływ na rozwój współczesnej psych... Recenzja książki Zdrada ciała. Psychologia lęku i rozpaczy

Moja opinia o książce

Opinie

@Pasjonistka
2022-02-28
9 /10

RECENZJA

Zdrada ciała - psychologia lęku i rozpaczy - Alexander Lowen.

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Czarna Owca, miałam okazję zanurzyć się w kolejnej już książce Alexandra Lowena, w której autor przedstawia tezę, iż, jak możemy przeczytać na okładce „paraprzyczyną schizoidalnego zaburzenia osobowości, jest utrata przez pacjenta kontaktu z własnym ciałem, czyli wyparcie bądź zanegowanie płynących z ciała wrażeń i uczuć”.
Muszę przyznać, że nie jest to pozycja, przy której siada się i czyta ciągiem. Warto jest się pochylić na nią i przemyśleć każdy rozdział. Momentami było mi ciężko i musiałam robić przerwy.
Alexander przedstawia nam przypadki różnych pacjentów, na podstawie których opiera swoją tezę.
Nie jest to „lekka” lektura i nie każdemu się spodoba. Jeśli lubicie książki o psychiatrii, psychoterapii, zagłębianiu się w ludzki umysł i doświadczenia - ta pozycja będzie dla Was. Jest napisana w przystępny i ciekawy sposób. Można dowiedzieć się wielu niezwykłych rzeczy i spojrzeć na pewne sprawy, ludzi, ich zachowanie czy wyraz twarzy w odmienny sposób. Być może część z Was odnajdzie nawet „siebie” na kartach tej książki.

× 2 | link |
@tomzynskak
2022-03-04
8 /10

Uważacie, że jesteśmy w stanie stracić kontakt z własnym ciałem, czyli wyprzeć, bądź zanegować płynących z ciała wrażeń i uczuć? Może kiedyś doznaliście podobnego stanu?
.
Do tej pory się nad tym nie zastanawiałam, jednak najnowsza książka Alexandra Lowena „Zdrada ciała” sprawiła, że zaczęłam zagłębiać ten temat. Bowiem autor uważa mogą mieć z tym związek zaburzenia osobowości i problemy natury psychologicznej.
.
.
„Zdrada ciała” to książka napisana w niezwykle ciekawy i co najważniejsze poruszający sposób. Autor potrafi poruszać drażliwe tematy i „wywlekać” naszą duszę na powierzchnię, aby rozłożyć ją na czynniki pierwsze. Dzięki książce tej, pomaga nam sobie uświadomić do czego może prowadzić rozpacz i lęk, które w połączeniu ze sobą tworzą niczym destrukcyjną machinę, którą można zatrzymać. Jednak zależy to wyłącznie od nas. Aby dobrze zrozumieć przekaz książki musimy zapoznać się z definicją schizoidalnych zaburzeń osobowości, na których opiera się autor.
Z całą pewnością nie jest to pozycja, którą da się przeczytać szybko. Aby wynieść z niej jak najwięcej należy nad każdym rozdziałem się pochylić i dobrze go przemyśleć. Przekazane przez autora informacje oparte są nie tylko na wiedzy teoretycznej, ale i praktycznej. W wielu miejscach Lowen przytacza nam przypadki pacjentów, których problem schizoidalnych zaburzeń osobowości dotyczył. Muszę przyznać, że początkowo byłam troszeczkę sceptycznie nastawiona do t...

× 1 | link |
PA
2022-03-18
7 /10

Często wydaje mi się, że żyjemy w dosyć sporym kulcie ciała i nie mam tu na myśli dbałości o zdrowie, o dostateczną ilość ruchu, o rozsądne, wartościowe odżywianie - raczej nacisk na bycie szczupłym za wszelką cenę oraz w najmniejszym calu zadbanym i "zrobionym".

Alexander Lowen w swojej najnowszej książce "Zdrada ciała.Psychologia lęku i rozpaczy" przedstawia tezę, iż pierwotną przyczyną schizoidalnego zaburzenia osobowości jest utrata kontaktu z własnym ciałem ale nie na zasadzie odseparowania się o dbałość o jego wygląd a poprzez odcięcie się od płynących z ciała wrażeń i uczuć. Jest to mechanizm obronny wykształcający się zwykle we wczesnym dzieciństwie jako reakcja na świadomie lub nieświadomie okazywane przez rodziców niechęć czy nawet wrogość.

Te zepchnięte gdzieś podświadome emocje utrwalają się bardzo często w postaci chronicznych napięć mięśniowych, które blokują wyrażanie uczuć w późniejszych latach życia, powodując również trudności w relacjach z innymi czy kłopoty ze snem.
Alexander Lowen dowodzi, że ludzie, którzy odseparowują się od swojego ciała bardzo często mają problemy zarówno z bezsennością, z zasypianiem ale także z kompulsywnym objadaniem się.

Autor twierdzi, że zaburzenia tego rodzaju trzeba leczyć za pomocą psychoterapii analitycznej w połączeniu ze świadomą pracą z ciałem. Brak kontaktu z nim sprawia, że człowiek nie postrzega jako własnych uczuć i wrażeń odb...

| link |
@mommy_and_books
2022-03-19
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Zdrada ciała. Psychologia lęku i rozpaczy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl