Żeby umarło przede mną

Jacek Hołub
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 21 ocen kanapowiczów
Żeby umarło przede mną
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 21 ocen kanapowiczów

Opis

„W latach 2008–2017 za niepełnosprawne uznano 218 tysięcy dzieci. Część z nich, tych najciężej chorych i głęboko niepełnosprawnych intelektualnie, pozostanie dziećmi do końca życia. Aż do śmierci będą potrzebowały pomocy przy wykonywaniu najprostszych czynności: myciu, jedzeniu, załatwianiu potrzeb fizjologicznych.

Napisałem tę książkę, by pokazać, co ich matki przeżywają na co dzień. Bardzo rzadko słyszymy ich głos. Nikt nie jest w stanie opowiedzieć, co czuje żona porzucona przez męża z powodu wady genetycznej ich córki. Matka próbująca opanować atak szału niepełnosprawnego intelektualnie dwudziestopięciolatka. Kobieta patrząca na wijące się z bólu kilkumiesięczne niemowlę. Żegnająca dziecko w szpitalnej kostnicy. Nikt oprócz nich samych.

Ta książka to opowieści pięciu kobiet. Spisywałem je przez rok. Z pewnością by nie powstała, gdyby nie moje osobiste doświadczenie”.

Jacek Hołub

„Pięć matek. Pięć przejmujących opowieści. O tym, że ojciec może, a matka musi. Że można być skazaną na dożywocie, choć nie udowodniono winy. O tym, że czasem trzeba żyć tak, jakby na nas usiadł niedźwiedź, jakby nad każdym dniem wisiał cień, jakby się chodziło po zaminowanej ziemi. O pogoni za pieniędzmi. O zależności, bezsilności, samotności. O okrucieństwie lekarzy, którzy nie potrafią rozmawiać. O heroicznej miłości i bezwarunkowym oddaniu. Co możemy zrobić dla matki, która pragnie, by jej dziecko umarło przed nią? Nie odwracać wzroku. Przynamniej tyle.” Justyna Dąbrowska

Data wydania: 2021-01-07
ISBN: 978-83-8191-145-0, 9788381911450
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Reportaż [Czarne]
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 160
dodana przez: chudini0505
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Jacek Hołub Jacek Hołub
Urodzony w 1972 roku w Polsce
Dziennikarz, autor książki Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci i współautor reporterskiej biografii dyrektora Radia Maryja Imperator. Sekrety ojca Rydzyka. Pracował w „Gazecie Wyborczej”, publikował również w m.in. „Duży...

Pozostałe książki:

Ojciec Tadeusz Rydzyk. Imperator Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera
Wszystkie książki Jacek Hołub

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Do przeczytania w jeden dzień - do zapamiętania na zawsze

3.05.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Jest to reporterska opowieść o matkach i ich ciężko chorych, niepełnosprawnych dzieciach. Złożyło się na nią pięć historii, książka nie jest więc obszerna, ale myślę, że wystarczająco reprezentatywna. Jej tytuł zrodził się w trakcie rozmów z bohaterkami. Trudno mi znaleźć słowa do opisania swoich odczuć po lekturze. Wydaje mi się, że dość często... {} Recenzja książki Żeby umarło przede mną

@LetMeRead@LetMeRead {}× 13

Matka jako dodatek do życie niepełnosprawnego dziecka.

10.11.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Reportaż Hołuba można podsumować jednym zdaniem: właśnie tak wygląda prawdziwe życie. Gdy musimy zmierzyć się z trudną sytuacją, chorujemy my, bądź najbliżsi, gdy nagle tracimy pracę, w jakimś stopniu stajemy się zależni od innych itp wielu znajomych, a nawet niejeden członek z rodziny odwraca się od nas. Zaczynamy się źle czuć, potrzebujemy wiary... {} Recenzja książki Żeby umarło przede mną

@Asamitt@Asamitt {}× 7

Matki są silne!

24.05.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Nie spodziewaj się łatwej, lekkiej i przyjemnej lektury. Nie tędy droga i nie ten temat. To pozycja, w której emocje, lęk, strach i obawa wibrują z każdej strony, łza toczy się po policzku, a do Ciebie dociera, jak bardzo nie doceniasz tego, co masz. Inni mają gorzej? Fakt, każda tragedia wygląda inaczej w zależności od tego, czy jesteśmy "tylko... {} Recenzja książki Żeby umarło przede mną

Moja opinia o książce

Opinie

@Wwerka1010
2018-12-05

Jest to książka, którą absolutnie trzeba przeczytać. Sama w sobie pokazuje jak często widzimy tylko niepełnosprawność, a nie widzimy tych którzy nad nią czuwają. Wydaje nam się, że sama choroba to już ciężka sprawa, a dopiero ta książka pokazuje ile przeciwności jest przed rodziną, w której pojawia się choroba. To nie jest fikcja ani opowiadania, tylko aktualne sprawy, które dotyczą ludzi koło nas. Czasami warto się zatrzymać i pomyśleć co czują matki, które przez całe życie są podporą dla swoich dzieci, ale one same się nigdy na nich nie oprą.

{}× 2 | link |
@Petit_hibou
2021-01-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane 2020

Moim zdaniem jako reportaż jest taka sobie. Znajdą się lepsze reportaże. Ale przy tym temacie, ciężko żeby reportaż wznosił się na wyżyny. Temat dzieci niepełnosprawnych jest trudny (na tyle, żeby nasze państwo go unikało (sic!)). Opowieści musiały być trudne, rozmowy tym bardziej. Wysoka ocena należy się za odwagę w poruszeniu takiego tematu, za determinację w poszukiwaniu różnorakich rozmówców. W książce nie mamy tylko jednego przykładu. Autor odnalazł i namówił na szczere rozmowy rodziny z różnych warstw społeczeństwa. Mamy więc rodziny z miasta i ze wsi; rodziny pełne i te, w których matka jest sama; rodziny, które straciły dziecko, które strata czeka nieuchronnie i te, które na stratę nie mogą liczyć; rodziny pełne woli walki i nadziei oraz te, w których zgasło wszystko; rodziny żyjące chwilą i, te które myślą o przyszłości. Przyszłości ciężkiej, niepewnej, trudnej. Bardzo poważna lektura. Bardzo potrzebna lektura.

{}× 1 | link |
@gosia_myst
2020-04-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

"Żeby umarło przede mną" to niezwykle poruszająca pozycja. Poznajemy tu pięć historii przedstawionych z perspektywy matek. Opowiadają one o swoich radościach, rozterkach, wątpliwościach, smutkach, żalach, samotności, bezradności oraz codziennych trudnościach związanych z opieką nad niepełnosprawnymi dziećmi. Są to historie bez bez koloryzowania, pełne dylematów moralnych. Całość pozwala docenić własne życie .To nie jest łatwa książka, ale zdecydowanie ważna. Ciężko wydać opinie o czyimś życiu ale daje bardzo dużo do myślenia.

{}× 1 | link |
@a_ziemniewicz
2020-02-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

Reportaż smutny, ale też przerażający. Z jednej strony pokazuje zdeterminowanych ludzi, którzy zdecydowali się poświęcić swoje życie dla nieuleczalnie chorego dziecka, z drugiej strony daje do myślenia czy takie życie w niektórych przypadkach jest humanitarne. Po przeczytaniu tej książki zdałam sobie sprawę, że chyba nie dałabym rady być takim rodzicem.

{} | link |
@dreambooks25
2020-08-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Książką przedstawia historię pięciu rodzin, w których znajduje się niepełnosprawne dziecko. Każda z opowieści pokazana zostaje nam z perspektywy matki. To ona opiekuje się dzieckiem, rezygnuje z pracy, z życia osobistego.
Jest to bardzo smutna, wzruszająca a przede wszystkim ciężka lektura, pomimo jedynie 150 stron.

{} | link |
@Jaksieczyta
2021-05-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@jelonka11
2021-01-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
CA
2020-12-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
ME
2020-11-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Moje
@Busia1904
2020-10-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Evita
2021-02-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Literatura faktu/reportaż Z biblioteki 2021
@ksiazka_w_pigulce
2020-05-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
SZ
2020-05-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 3_Przeczytane 2019 0_Nie posiadam 1_Literatura faktu i reportaż 2_Biblioteka
@napisaneslowa
2020-03-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@LetMeRead
2020-05-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “Żeby umarło przede mną”- Jacek Hołub

Rozwód po polsku. Strach i nadzieje
Rozwód po polsku. Strach i ... Iza Komendołowicz
{}7.5/10
Główną przyczyną rozwodów jest małżeństwo. Rozwody współczes...
Słone ścieżki
Słone ścieżki Raynor Winn
{}6.7/10
Podnosząca na duchu prawdziwa historia pary, która stracił...
Kobietki
Kobietki Patrycja Żurek
{}8/10
Zlot czarownic, jak nasze spotkania określał mój mąż. Coś w ...
Jak obłoki
Jak obłoki Danuta Dowjat
{}10/10
Serce za burtą
Serce za burtą Katarzyna Sarnowska
{}6/10
WYJĄTKOWE MIEJSCE, W KTÓRYM ODPOCZNIESZ I ODKRYJESZ MIŁOŚĆ...

Cytaty z książki

O nie! Książka Żeby umarło przede mną. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe