Zimna sprawa

Katarzyna Bonda
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 36 ocen kanapowiczów
Zimna sprawa
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 36 ocen kanapowiczów

Opis

To najdziwniejsze i najbardziej przerażające śledztwo, w jakim Hubert Meyer brał udział

W podziemiach zabytkowej willi na poznańskim Sołaczu policja odkrywa zwłoki kobiety i trójki dzieci. Osobliwy sposób pochówku wskazuje na mord rytualny. Mieszkańcy tego domu od lat uznawani byli za zaginionych (tytułowycold case). Śledczy wszczynają poszukiwania ojca zamordowanej rodziny – Gustawa Garbarczyka, który, jak wynika z nieoficjalnych informacji, był członkiem sekty. Hubert Meyer po strzelaninie w Narwi nie ma spokojnego sumienia. By zagłuszyć poczucie winy ucieka w pracę. Pionierski Wydział Wsparcia Dochodzeń, który doświadczony profiler ma za zadanie stworzyć, przyciąga najzdolniejszych detektywów z całego kraju. Jeden z nich – aspirant Grzegorz Kaczmarek – jest zaangażowany osobiście w sprawę zaginięcia Garbarczyków. Znał Gustawa i nie wierzy w jego winę. Prosi Huberta o pomoc w rozwikłaniu zagadki masakry na Sołaczu. Kiedy profilerzy przyjeżdżają do Poznania, okazuje się, że to dopiero wierzchołek góry tajemnic. Siostra poszukiwanego Gustawa Garbarczyka otrzymuje przesyłkę z odciętymi dłońmi. Tajemnicze zgromadzenie religijne, które łączy wszystkie ofiary, okazuje się być zarazem rodzajem syndykatu. Meyer z Kaczmarkiem napotykają mur milczenia, a kolejni przesłuchiwani giną w rytualnych kokonach.

Czy profiler jest w stanie doprowadzić tę sprawę do końca, skoro świadkowie wolą śmierć niż ujawnienie prawdy?
Data wydania: 2022-05-18
ISBN: 978-83-287-2471-6, 9788328724716
Rodzaj: audiobook
Wydawnictwo: Muza
Cykl: Hubert Meyer psycholog śledczy, tom 7
dodana przez: Vernau
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Katarzyna Bonda Katarzyna Bonda
Urodzona w 1977 roku w Polsce (Hajnówka)
Katarzyna Bonda – pisarka, scenarzystka, dokumentalistka specjalizująca się w tematyce kryminalnej. Do polskiej literatury kryminalnej wprowadziła nowy typ detektywa – psychologa policyjnego. Profiler Hubert Meyer, bohater kryminałów Bondy, po raz p...

Pozostałe książki:

Okularnik Tylko martwi nie kłamią Florystka Sprawa Niny Frank Pochłaniacz
Wszystkie książki Katarzyna Bonda

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Sekta i rytualne pochówki.

27.07.2022

Na początku muszę przyznać, że jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Katarzyny Bondy. Może się to wydawać niektórym nieco dziwne, gdyż czytam mnóstwo kryminałów, ale jakoś do tej pory nie trafiła mi się okazja do tej lektury... Po przeczytaniu tej książki mam nieco mieszane uczucia. Niby fabuła była była dobra, zagadka kryminalna dość intr... Recenzja książki Zimna sprawa

@maciejek7@maciejek7 × 26

Chropowato

21.05.2022

Chropowatość. Tak, to jest pierwsze słowo które przyszło mi na myśli podczas lektury tej książki i towarzyszyło przez większą część czasu, który poświęciłem na obcowanie z nią. Chropowaty, nieprzyjemny styl zakrywał wszystko. Akcję, dialogi, to, jak autorka starała się nam pokazać o co w tym wszystkim chodzi. Jakieś takie nieprzyjemne niedorob... Recenzja książki Zimna sprawa

BA
@Bartlox
× 14

Ja i Bonda

27.08.2022

Status związku: to skomplikowane. I zakończone. Raz na zawsze. Ja i książki Katarzyny Bondy… To bardzo skomplikowana historia. Pamiętam, jak zobaczyłam tę cudowną autorkę na Targach Książki w Warszawie i zachwyciły mnie jej sukienki. Podziwiam jej warsztat, opasłe kryminalne tomy, błyskotliwe wypowiedzi w wywiadach. Ale do jej książek mam za... Recenzja książki Zimna sprawa

@Zaneta@Zaneta × 5

Bonda w formie!

25.05.2022

 „Tym, którzy przetrwali, nieuchronnie towarzyszy poczucie winy.” Gdy niedawno przeczytałam książkę „O włos” z nowym bohaterem, myślałam, że pani Katarzyna Bonda pozostawiła swego ulubionego profilera, ale były to moje mylne przypuszczenia, gdyż właśnie niedawno premierę miała najnowsza część, siódma z kolei, z Hubertem Meyerem pt.: „Zimna... Recenzja książki Zimna sprawa

@Mirka@Mirka × 4

Moja opinia o książce

Opinie

@maciejek7
2022-07-28
7 /10
Przeczytane kryminał z Biblioteki

Wielowątkowa fabuła pochłania w swój świat, i chociaż ciągle dotyczy jednego śledztwa, to czasem ma się wrażenie, że śledzimy kilka spraw jednocześnie.
Profiler Hubert Meyer mimo tego, ze przeżywa trudne chwile w swoim życiu doskonale sobie radzi ze śledztwem, chociaż nie zawsze jego przełożeni są zadowoleni z jego pracy i próbują go nawet powstrzymać przed jego kontynuacją.
Jak już wspomniałam, nie czytałam wcześniejszych książek z udziałem tego bohatera, to jednak nie odczułam tego, prawdopodobnie sięgnę po tę serię, właśnie z powodu Huberta Meyera.
Zakończenie książki z pewnością zaskoczy wiele osób, ale zapowiada jej kontynuację, więc z pewnością ukaże się kolejna część.

× 5 | link |
@maczek89
2022-06-10
5 /10
Przeczytane

Na poznańskim Sołaczu policja znajduje zwłoki kobiety i dzieci. Pochówek zwłok wskazują na rytualny mord . Dodatkowo rodzina została uznana za zaginionych 7 lat wcześniej.
Brak zwłok mężczyzny wskazuje, iż może to on odpowiadać za zamordowanie rodziny.

Aktami zainteresował się komisarz Kaczmarek, dawny kolega poszukiwanego.
Mężczyzna nie wierzy w winne kolegi.
Prosi przełożonego o pomoc w rozwiązaniu zagadki.

Czy dowody i zeznania faktycznie wskazują iż mąż zabił rodzinę? Czy za morderstwo odpowiada ktoś inny?
Dodatkowo siostra poszukiwanego mężczyzny otrzymuje przesyłkę z odciętymi dłońmi. Kto za tym stoi ?


Temat ciężki, trochę oklepany . Dodatkowo to już 7 tom serii. Ja trochę jestem w tyle. Nie mogłam wciągnąć się w historię.. styl autorki nie do końca mnie przekonał.

Akcja kręci się wokół poszukiwań pewnej grupy osób wytypowanej przez policję. Historia rozgrywa się w wielu miejscach, jest dużo wątków I wiele osób drugoplanowych. Trzeba bardzo się mocno skupić by wiedzieć o czym się czyta. Wielokrotnie wracałam do poprzednich stron.
Bohaterów nie dało się lepiej poznać.
Najbardziej podobało mi zaangażowanie w rozwiązaniu zagadki komisarza. Bohater jest dociekliwy, uparty i widać , że zależy mu na rozwiązaniu zagadki.


× 3 | link |
PA
2022-06-27
8 /10

Mówta co chceta ale ja serię z profilerem Hubertem Meyerem lubię, szczególnie ostatnie części naprawdę miło wspominam- dlatego z przyjemnością sięgnęłam po "Zimną sprawę", i wciągnęło mnie.🤭

Możliwe, że ten motyw sekty jakoś w naszym polskim kolorycie wydaje się leciutko odrealniony ale zupełnie się tym nie przejmuję bo on jest niezmiernie ciekawy a i ostatecznie - gdy już poznamy powód tejże działalności - nie jest to znowu takie niewiarygodne.

Całość barwna, rzutka i świetna fabularnie, wiem, że w przypadku Katarzyny Bondy postawy czytelnicze są z reguły dosyć skrajne ale ja książkę chwalę i nie zamierzam się tego wstydzić 😉.

Sprawa zaginięcia rodziny Garbarczyków z poznańskiej dzielnicy Sołacz, która z dnia na dzień znika bez śladu, przez siedem lat nie przynosi żadnych odpowiedzi. Śledztwo rozkręca się na dobre, gdy w podpiwniczeniu ich domu policja odnajduje ciała kobiety i trójki dzieci oraz dwa rasowe koty- sposób dokonania zbrodni i pochówku sugeruje mord rytualny, spekulacje podsyca dodatkowo fakt, że szwagier Garbarczyka jest przywódcą sekty religijnej.

Niemal w tym samym czasie, mieszkająca w Niemczech małżonka wyżej wymienionego - otrzymuje makabryczną przesyłkę z odciętymi, męskimi dłońmi.

Temu wszystkiemu musi stawić czoła Meyer w "Zimnej sprawie", a pamiętamy, że boryka się on z tragiczną stratą ukochanej osoby. Do tego wciąż ci...

× 2 | link |
@bookaholic.in.me
2022-06-03
7 /10

Są sprawy, które pomimo usilnych starań śledczych nie zostają rozwiązane. Poszlaki prowadzą donikąd, dowody są niejednoznaczne, wokół panuje zmowa milczenia, a wszelkie środki dociekania prawdy już dawno zostały wyczerpane. Nie pozostaje wtedy nic innego, jak po prostu zamknąć śledztwo i pozostawić je nierozwiązanym. Nie można jednak nigdy narzucać sobie nie odkrycia prawdy- czasem jest to niewykonalne, ale też zapominać o tym, co nie znalazło finalnego wyjaśnienia. Bo czasem dopiero po latach można uzyskać odpowiedzi na dręczące pytania, połączyć fakty, spojrzeć na wszystko chłodnym okiem i znaleźć winnych.
Hubert Meyer powraca, jednak odrobinę zmieniony. Wydarzenia z życia prywatnego i śmierć Wery sprawiły, że jest cieniem samego siebie. Nie można mu się dziwić, zwłaszcza, że zemsta i wymierzenie sprawiedliwości ciągle odkładane są w czasie, a jego samego zjadają wyrzuty sumienia. Choć to słynny profiler to zupełnie po ludzku podchodzi do śmierci ukochanej mu kobiety. Jedynym sposobem jest ucieczka w pracę, która wystarczająco zajmie jego myśli. I choć priorytetem ma być dla niego rozwój elitarnego wydziału dochodzeniowego oraz programu WERA (Weryfikacja Eliminacja Rozkład Analiza) to zawodowy los ma dla niego jeszcze coś w zanadrzu.
Kokony, koty i koraliki. Brzmi dziwnie i tajemniczo? Bo tak właśnie jest. Dodatkowo trudno pojąć czy w sprawie, którą zajmuje się Meyer mamy do czynienia z sektą, piramidą finansową, a może zwykłymi utarczkami rodzinnym...

× 1 | link |
@z_ksiazka_w_plecaku
2022-06-01
8 /10

„Zimna sprawa” to już 7 tom z detektywem Hubertem Meyer i wstyd się przyznać, ale dla mnie to pierwszy tom, który przeczytałam z tym bohaterem. I nie żałuje, bo czas spędzony na lekturze, był miło spędzonym czasem. Tym bardziej, że ostatnio głównie powieści obyczajowe czytałam i ten kryminał, był miłą odmianą.

Wiecie co znaczy Cold case? To zamknięta sprawa kryminalna, której nie udało się doprowadzić do końca.

Autorka zabiera nas do Sołacza, części miasta Poznania, gdzie dochodzi do morderstwa kobiety i trójki dzieci. Ciała zostały odnalezione w podziemiach zabytkowej willi. Jak się później okazuje osoby te były od dawna poszukiwane, a sam sposób pochówku wskazuje, że był to mord rytualny. Śledczy rozpoczynają poszukiwania ojca rodziny. Gustaw Garbarczyk, bo o nim jest mowa nie był przykładnym obywatelem. Podczas śledztwa wychodzą na jaw różne dziwne rzeczy z nim związane jak również fakt, że należał do sekty.

Cała sprawą zajmuję się znajomy Gustawa – Grzegorz Karczmarek, który nie wierzy w jego winę. Prosi o pomoc Huberta Meyera i razem próbują rozwiązać zagadkę morderstwa.

Poznajemy tutaj również ciekawą osobę, siostrę podejrzanego – Klarę. Rodzeństwo po śmierci ich ojca ostatnie czasy ze sobą nie rozmawiało. Przyczyna był fakt, że kobieta dziedziczy po zmarłym dom w Polsce i nic specjalnie z nim nie robi. Jest rozwódką, a jej mąż również był powiązany ze sektą. Obecnie nie wiedziała co si...

× 1 | link |
@andrzej.trojanowski
2022-09-15
8 /10

Siódme spotkanie z Hubertem Meyerem wypadło w „Zimnej sprawie” Katarzyny Bondy całkiem, całkiem, no dobra, rewelacyjnie. Już na początek autorka funduje nam mocne uderzenie. Racjonalna i gospodarna Wielkopolska ze swoją piękną stolicą, Poznaniem. A tu taki cios. Na poznańskim Sołaczu w zabytkowej willi zostają odkryte zwłoki kobiety i trójki dzieci. Cała rodzina zaginęła siedem lat temu. Pochówek, okoliczności wskazują na jakowyś mord rytualny. A dalej jest tylko lepiej. Śledczy poszukują ojca zamordowanej rodziny, który podobno należał do sekty. Ba, poznajemy prowadzących sektę Reinkarnacja za życia. Jak dla mnie nazwa trafiona, sugeruje, że już za życia spotka nas szczęście. Odcięte dłonie, leczenie ciężkich chorób czy wspólne modlitwy z młodymi dziewczętami, z których poczynały się dzieci. Przejmowanie majątków, czyli wielka kasa jak i głęboko skrywane tajemnice. Moją uwagę przykuł wątek śmierci policjantki, żony poznańskiego aspiranta. Mam nadzieję, że autorka w następnej części rozwinie temat. No i oczywiście w tym wszystkim profiler Hubert Meyer, który próbuje być szefem Wydziału Wsparcia Dochodzeń. Dźwiga brzemię strzelaniny w Narwi. Do Huberta też zapukała przeszłość, która nie wróży różowej przyszłości w następnym tomie.

× 1 | link |
@ewfor
2022-07-17
8 /10
Przeczytane

Żeby ocenić to, co jest prawdopodobne, musisz najpierw wiedzieć, co jest prawdą. Innej drogi nie ma. Stawiasz hipotezę, sprawdzasz przesłanki i wykluczasz. Eliminujesz. Wyrzucasz. To co zostanie, zwykle okazuje się prawdą.

Kiedy zobaczyłam, że zostanie wydana kolejna część z Hubertem Meyerem nie mogłam sobie odmówić jej przeczytania. Sam Hubert, nie jest typowym bożyszczem kobiet, pali jak smok, bywa arogancki, nie należy do super przystojniaków, ale jest w nim coś co przyciąga. Z całą pewnością należy do odważnych mężczyzn i bardzo wnikliwych osób i nie odpuszcza, dopóki nie zakończy sprawy.

Moim zdaniem autorka po raz kolejny stworzyła mistrzowską intrygę, od której nie mogłam się oderwać, ponieważ fabuła jest bardzo wciągająca, chociaż mocno skomplikowana. Jeżeli chodzi o mnie to chciałam jak najszybciej dowiedzieć się kto i dlaczego…

W tej części jest wyjątkowo mrocznie, tajemniczo i niepokojąco co powoduje, że podczas czytania towarzyszy nam spora ilość różnych emocji. Być może jedną z przyczyn wywołujących ogrom emocji jest poruszony w książce temat sekt, praktyk zgromadzeń religijnych i związanych z tym manipulacji człowiekiem, w dużej mierze manipulacji kobietami. A to wiadomo, z całą pewnością musi mieć poważne skutki w przyszłości.

Fabuła jest wielowątkowa, chociaż dotyczy konkretnego śledztwa, ale myślę, że jest również bardzo dobrze ...

| link |
@grazyna.podbudzka
2022-06-21
9 /10

To moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, choć jej książki zachwalała mi moją mama, która jej powieści już czytała, ja nie miałam okazji jeszcze po nie sięgnąć. Dzięki uprzejmości wydawnictwa Muza mogłam zapoznać się z „Zimną sprawą”.

Profiler Hubert Meyer, angażuje się w sprawę odkrycia zwłok w jednej z poznańskich willi. Wszystko wskazuje na to, że doszło do rytualnego mordu. Najdziwniejsze jest to, że siedem lat wcześniej, z tego samego domu zniknęła cała rodzina, a jej członkowie nadal uważa się za zaginionych. Podczas prowadzenia śledztwa Meyer wraz ze swoim pracownikiem Grzegorzem Kaczmarkiem, który znał zaginioną rodzinę, odkrywają, że brutalne znalezisko to dopiero początek tej zawiłej historii. Czy uda się im ustalić kto stoi za zbrodnią i co się stało z rodziną Garbarczyków?

Przede wszystkim zaznaczę od tego, że jest to już siódmy tom serii „Hubert Meyer psycholog śledczy” i choć bardzo jestem ciekawa co wydarzyło się wcześniej, bo autorka w „Zimnej Sprawie” nawiązuje do wydarzeń z poprzednich tomów, to mimo wszystko, nawet w najmniejszym stopniu nie odczułam braku znajomości poprzedzających części. Wręcz przeciwnie, te zabiegi pobudzają ciekawość, a nie zniechęcają do lektury wiec moim zdanie spokojnie możecie sięgnąć po ten wolumen nawet jeśli nie czytaliście poprzednich.

Bohaterowie są fantastycznie wykreowani, to złożone postacie, które intrygują i stopniowo poznajemy ich charaktery, sposób...

| link |
MA
2022-05-10
8 /10

"Ale sam wiesz,że rasowym śledczym czynią cię prowadzone dochodzenia,przeszkody i porażki. Nie ambicja. Nie wiedza. Praca. Codziennie, każdego dnia zmagasz się z czymś, aż tworzysz ramy rutyny".


Kolejna część z Hubertem Meyerem nie zawodzi. Po ostatnich dramatycznych zdarzeniach profiler musi zmierzyć się z kolejną trudną sprawą. Niezagojone rany utrudniają mu ogląd sytuacji i wczucie się w tajemnicze zabójstwa. W tej części pracę rozpoczyna dział stworzony specjalnie pod naszego komisarza i to właśnie Wydział Wsparcia Dochodzeń pomaga w rozwiązaniu zagadki.

W Poznaniu odkryte zostają zwłoki kobiety i dzieci- ciała zostały specjalnie przygotowane i obdarzone symbolami. Mord rytualny,samobójstwo,dziwne porachunki? Rodzina, na posesji której znaleziono ciała, od lat uznawana była za zaginioną. Do tego siostra zaginionego otrzymuje przesyłkę z dłońmi Garbarczyka. Im więcej danych i osób zamieszanych w sprawę,tym bardziej obraz się zaciemnia. Jak tym razem poradzi sobie profiler?

Uwielbiam Huberta Meyera! Jak zwykle autorka stanęła na wysokości zadania i stworzyła tak wciągająca fabułę,wyraziste i charakterne postaci oraz kryminalną zagadkę,która przyprawia o ból głowy. Akcja jest szybka,gęsta,usłana mnóstwem informacji i lewych tropów,a także postaciami,które wiedzą zdecydowanie więcej niż mówią. Zagadka nie jest prosta,bo w całą sytuację wmieszanych jest sporo osób. Dla mnie czytanie takich kryminałów to istna prz...

| link |
@bogusiazieba80
2022-06-09
9 /10
Przeczytane

Dobry wieczór #książkoholicy 😊

Moje pierwsze spotkanie z książką @katarzynabonda " Zimna sprawa " było bardzo udane 😃

Znacie twórczość autorki ? Drugie zdjęcie to inwencja mojego 7-io latka ❤️ podoba się ? 🤔

Zacznijmy od tego , że nie jest to pierwsza część , lecz już siódmy tom z serii . Nie przeszkodziło mi to w odnalezieniu się w historii. Chociaż jak wszyscy wiemy , lubimy czytać od początku 😉 Ja wiem , że muszę przeczytać poprzednie książki i wypatrywać będę kolejnej .

Dużo bohaterów , kilka miejsc zdarzeń - można się pogubić . Dla niektórych na pewno może to przeszkadzać w odnalezieniu się w tej sprawie . Ja jestem z tych , co lubią jak się dużo dzieje .

Książka jest tak zagadkowa , że w sumie nie wiadomo co tutaj przeważa ? Czy jest to zaginięcie rodziny Garbarczyków sprzed lat ? Czy może morderstwo kobiety i trójki dzieci i podejrzenie rzucone na Gustawa , który może się okazać ojcem zabitej rodziny i człowiekiem poszukiwanym? Może sprawa dotyczy sekty , która prowadzi reinkarnację za życia ? Czy jest możliwe , że zgromadzenie religijne łączy te wszystkie ofiary i jest kluczem , który otwiera wszystkie drzwi ?

Hubert Meyer to profiler , który wciąga się w wir pracy i tworzy pionierski Wydział Wsparcia Dochodzeń . Zbiera do projektu najzdolniejszych defektów z kraju . Jest wśród nich aspirant Grzegorz Kaczmarek , który angażuje się osobiście ponieważ znał Gustawa Garbarczyka i nie wierzy w jego winę .

...

| link |
@czasamimamczas
2022-05-15
7 /10
Przeczytane

Zacznę od tego, że nie czytałam poprzednich części serii, a bardzo rzadko mi się to zdarza, żeby czytać serię od końca :D Lubię czytać cykle po kolei, znać szczegóły etc. Jednak nieznajomość poprzednich tomów w ogóle nie przeszkadzała mi w odbiorze tej książki, nie było zbyt wielu odnośników. Książkę czytało się dość dobrze, chociaż w pewnym momencie tempo wydarzeń znacząco przyspieszyło, nie byłam na to przygotowana :D Albo inaczej, początkowo było zbyt wolno ;)

Sprawa, z którą przyszło zmierzyć się psycholowi śledczemu Hubertowi Meyerowi jest dość specyficzna, zagmatwana, pełna niewiadomych i utrudniana przez wszystkich podejrzanych w tym śledztwie. Na poznańskim Sołaczu znaleziono zwłoki kobiety i trójki dzieci. Sposób, w jaki ofiary zostały pochowane wskazuje na mord rytualny, a mieszkańcy tego domu od lat byli uznani za zaginionych. W sprawę angażuje się młody aspirant Grzegorz Kaczmarek, który jak się okazuje znał zaginionych ludzi. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardzie, kiedy to siostra zaginionego otrzymuje przesyłkę z odciętymi dłońmi. Kolejne pojawiające się ofiary i podejrzani, są powiązani z tajemniczym zgromadzeniem.

Sekty, duchowni, tajemnice rodzinne, pieniądze.. tego wszystkiego nie zabrakło w tej książce. Każda z zamieszanych osób skrywa tajemnice, chce chronić siebie lub swoich bliskich. Każdy jednak inaczej postrzega dobro.. Wykreowane postacie były bardzo wyraziste, było ich też dość sporo, jednak ...

| link |
@czytanie.na.platanie
2022-06-27
7 /10
Przeczytane Współpraca Przeczytane 2022 Posiadam

Po dramatycznym zakończeniu poprzedniej części z profilerem Hubertem Meyerem byłam niesamowicie ciekawa jak potoczą się jego losy w tomie siódmym. Ucieszyło mnie już samo przeniesienie akcji do Poznania, który darzę dużym sentymentem, a i kolejne prowadzone przez niego śledztwo okazało się bardzo intrygujące.

Choć tematyka rytualnych mordów i sekt nie zawsze do mnie trafia, to jednak tym razem autorce udało się mnie zaciekawić, tym bardziej że nic nie jest tu tak proste i oczywiste jak początkowo mogłoby się wydawać. Czy przytłoczonemu bólem i wyrzutami sumienia Hubertowi i młodemu dobrze rokującemu profilerowi Grzegorzowi uda się wejść w buty mordercy i odkryć prawdziwy motyw rytualnego morderstwa kobiety i dzieci? I co może mieć z tym wspólnego niewyjaśnione zniknięcie całej rodziny przed kilku laty?

Czy przy braku jednoznacznych dowodów zaufają przeczuciu, wezmą na wiarę to, co usłyszą? I komu będą mogli zaufać? Sporo wątków krąży tu wokół wiary, rytuałów i specyficznych obrzędów. Święte koty, odcinanie rąk, reinkarnacja. Czy to tu należy szukać rozwiązania sprawy, czy motyw jest bardziej prozaiczny? I co może łączyć księdza, mnicha i sekciarza?

Wątki mnożą się, akcja wielokrotnie wchodzi w ostry zakręt, a osoby powiązane ze sprawą zaczynają umierać. Warto skupić się na lekturze, by nie stracić rozeznania, by dostrzec wszystkie tropy, które autorka stopniowo czytelnikowi podsuwa. Pomagają w tym powtarzane co jakiś czas podsumowania prowadzon...

| link |
ZA
2022-08-13
9 /10

„Ludzie nie są źli. Po prostu robią głupoty, a w chwili, kiedy je popełniają, sądzą, że podjęli dobrą decyzję. „

Hubert Meyer powraca w wielkim stylu. Znowu niepokorny, znowu niczym kot – podążający własnymi ścieżkami, własnymi tropami. Snuje teorie, które dla przeciętego policjanta są ponadprzeciętne, nie do ogarnięcia umysłem. Ale jednocześnie próbuje przeżyć żałobę, poukładać rzeczywistość bez prokurator Weroniki Rudy. Pamiętać, ale poradzić sobie z bólem, który ta pamięć rodzi. Pogrąża się w pracy, obojętny na ludzi wokół rozpracowuje śledztwo sprzed lat. Czy uda mu się rozwiązać zagadkę dotyczącą zniknięcia rodziny na poznańskim Sołaczu? Komu tym razem zalezie za skórę i pokrzyżuje plany? Kto jeszcze dołączy do wrogów profilera… a może tym razem do nielicznego grona najbliższych towarzyszy?

Tym razem Pani Bonda serwuje nam sprawę bardzo specyficzną, inną, w której wiele jest nieoczywistości. Mnóstwo w tej części tajemnic, nierozwiązanych spraw sprzed lat, rodzinnych sekretów. A to wszystko wiąże sekta i jej tajemniczy przywódca. Czy profilerowi i tym razem uda się rozwikłać zagadkę?

Autorka doskonale przemyślała intrygę zbudowaną misternie i dopracowaną w każdym szczególe. O tym kryminale powiedzieć, że świetny – to mało! Uwielbiam postać profilera Meyera, a fabuła, w której został osadzony nie pozwalała mi się oderwać od lektury. Rytualne zabójstwo, magiczne koty, księża, zakon i mnóstwo zagadek, które nie...

| link |
@zksiazkawchmurach
2022-06-02
2 /10
Przeczytane

Autor: Katarzyna Bonda

Są książki, które wciągają nas bez reszty, a są też takie, przez które ciężko jest nam przebrnąć. Wtedy pojawia się pytanie: „Czytać je dalej, czy zostawić i się nie męczyć”?

W willi zostają odnalezione zwłoki. Zwłoki kobiety i trójki dzieci. Wszystko wskazuje, że był to mord rytualny. Ludzie mieszkający w tym domu już od dawna zostali okrzyknięci zaginionymi. Policja zaczyna poszukiwać Gustawa Grabarczyka, który miał być członkiem sekty. Czy to Gustaw ich zabił? Co z tym wszystkim ma wspólnego Klara, siostra poszukiwanego? Dlaczego kolejni przesłuchiwani wolą zginąć?

Książka od początku mnie nie wciągnęła. Czytałam ją i czytałam, a stron nie ubywało. Nudziłam się niemiłosiernie co mnie bardzo zdziwiło, bo wiele osób twierdzi, że historie Pani Bondy są rewelacyjne. To moja pierwsza książka spod jej pióra i chyba ostatnia.

Niby Hubert cierpi po stracie Wery, a tak naprawdę tego nie widać. Nie odczuwałam od jego osoby bijącego smutku, żalu, poczucia winy, żałoby. Jakby w ogóle nie stracił nikogo bliskiego. Plus przesłuchiwani zaczynają bez niczego przyznawać się śledczym do swoich win. Nie wiem dlaczego tak się działo. Autorka nie chciała mącić? Tak miało być? Nie rozumiem tego działania.

Kolejnym śmiesznym dla mnie elementem było wymyślenie hodowli kangurów. Przypominamy jednak, że akcja dzieje się w Polsce. Dziwne, śmieszne, więc pozostawię to bez komentarza.

Ta tajemnica była dla mnie bardzo gr...

| link |
@aleksandraczarnecka1989
2022-06-12
9 /10

Katarzyna Bonda
Zimna Sprawa
Wydawnictwo Muza

Dziękuję wydawnictwu @muza.shadows za egzemplarz recenzencki.

Kolejna część przygód psychologa śledczego Huberta Meyera. W mojej opinii jedna z lepszych, choć zdecydowanie moja ulubiona to Balwierz. Przyznam szczerze, za autorka nie jest moją faworytką. Trudno nam się polubić. Nie do końca odpowiada mi jej pióro i jej styl pisarski, jednak akurat ta seria przypadła mi do gustu, może dzięki świetnej kreacji głównego bohatera, nieszablonowej fabule i zakończeń, które są nieprzewidywalne i zaskakujące. Nieco męczące jest dla mnie nierówne tempo akcji, które raz ciągnie się jak flaki z olejem, by zaraz rozpędzić się tak, że trudno złapać oddech, na ciele pojawia się gęsią skórka, a serce bije jak szalone. Wszystkie części można czytać oddzielne bo stanowią oddzielną historię. Warto jednak zacząć od początku, by lepiej poznać i zrozumieć postać Huberta. W tej części mamy do czynienia nie tylko z zaginięciem kilkuosobowej rodziny, ale i rytualnym zabójstwem, likwidowaniem świadków tych wydarzeń, sektą dla której mordowanie dzieci jest chlebem powszednim i wiele innych ciekawych wątków, zagadek i tajemnic, które Meyer postara się rozwiązać, choć łatwo nie będzie...Polecam. W mojej ocenie 4/5

#wydawnictwomuza ...

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Dlaczego kiedy ludzie zakochują się w sobie, obiecują różne rzeczy, idą na ustępstwa i wychodzą ze skóry, by ta druga osoba była szczęśliwa, a gdy dochodzi do rozwodu, wszystko rozbija się o m...”
× 1
#
“Dziś już nie staję na palcach po awansie. Znudziło mi się. Robota nie zając, zawsze cię znajdzie.”
× 1
#
“Gutek klął, pił, palił. Regularnie łaził na strzelnicę. Świadkowie mówili wprost: kawał był z niego skurwysyna.”
× 1
#
“Nie ma już w Polsce mody na sekty. Ludzie trenują jogę, segregują odpady, przechodzą na wegetarianizm. Są zbyt mądrzy i wygodni, żeby dać się ubezwłasnowolnić jednemu człowiekowi. No i od tego...”
× 1
#
“Kot przeszedł po klawiaturze i zatrzymał się, zasłaniając kobiecie monitor, ale ona nie zareagowała. Uśmiechała się tylko tajemniczo. Nawet się nie skrzywiła, kiedy pozbawiony sierści kocur ko...”
× 1
#
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Dziewiąta runa
Dziewiąta runa
Katarzyna Bonda
7.1/10
Nowe, zmienione wydanie powieści, która po raz pierwszy ukazała się pod tytułem "Sprawa Niny Frank"....
Tylko martwi nie kłamią
Tylko martwi nie kłamią
Katarzyna Bonda
7.0/10
Kolejna powieść kryminalna autorki "Sprawy Niny Frank". Profiler policyjny musi rozwikłać zagadkę śm...
Florystka
Florystka
Katarzyna Bonda
6.7/10
Kolejne śledztwo Huberta Meyera, psychologa i detektywa, który tworzy profile nieznanych sprawców pr...
Nikt nie musi wiedzieć
Nikt nie musi wiedzieć
Katarzyna Bonda
6.7/10
Na tę książkę czekają wszyscy fani Katarzyny Bondy! Najpopularniejsza polska autorka powieści krymi...
Klatka dla niewinnych
Klatka dla niewinnych
Katarzyna Bonda
7.3/10
Czterdzieści trzy ciosy nożem. Tak pożegnała się z życiem Róża Englot. Obok otwartych ran na jej ...
Balwierz
Balwierz
Katarzyna Bonda
7.9/10
Wraz z ostatnią kroplą, która wypłynęła z żyły dziecka, narodził się ON. Balwierz z Narwi. Z cia...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl