Życie na krawędzi. Rozwój cywilizacji i zagłada gatunków

Niles Eldredge
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Życie na krawędzi. Rozwój cywilizacji i zagłada gatunków
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

"Życie na krawędzi" jest opowieścią o oszałamiającym bogactwie przyrody oraz o zagrożeniach, jakie dla całego ożywionego świata stwarza rozwój cywilizacji. Jej autor, Niles Eldredge, to znakomitość w dziedzinie paleontologii i biologii ewolucyjnej. Jest twórcą, wraz ze słynnym paleontologiem amerykańskim Stephenem Jayem Gouldem, teorii punktualizmu, która wzbudziła głębokie poruszenie w kręgach naukowych i do dziś stanowi przedmiot gorących sporów. Najnowsza, pięknie ilustrowana książka Nilesa Eldredge'a opisuje różnorodność życia na naszej planecie i rządzące nim prawa. Zachwytowi nad istniejącym dziś światem towarzyszy niepokój o to, co czeka go w przyszłości.
Tytuł oryginalny: Life in the balance. Humanity and the biodiversity crisis
Data wydania: 2003-06-30
ISBN: 83-7255-159-6, 8372551596
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Seria: Na ścieżkach nauki
Stron: 217
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Niles Eldredge Niles Eldredge
Urodzony 24 sierpnia 1943 roku
Amerykański paleontolog i ewolucjonista, wraz ze Stephenem J. Gouldem jest jednym z autorów koncepcji punktualizmu. Specjalizuje się w badaniu ewolucji trylobitów, badał także schematy powtarzające się w historii życia, w celu zbadania, w jaki sposó...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Życie na krawędzi. Rozwój cywilizacji i zagłada gatunków? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@denudatio_pulpae
2020-03-05
8 /10
Przeczytane Wiem, że nic nie wiem. Ale się staram :) Mam w domu 📚

Ta książka powinna być lekturą obowiązkową, może wtedy ludzie zaczęliby zauważać problem!

"Gatunek ludzki wyrządza ogromne szkody innym gatunkom, ekosystemom, glebom, wodom i atmosferze. Jesteśmy przyczyną wielkiego kryzysu środowiskowego, który zagraża nam u progu kolejnego tysiąclecia. Doprowadziliśmy do szóstej katastrofy, do masowego wymierania gatunków, którego skala dorówna zapewne skali pięciu wcześniejszych wielkich epizodów wymierań".

W obliczu tego faktu najbardziej przeraża mnie ludzka obojętność, ignorancja i zadufanie. Co jeszcze musi się wydarzyć, żeby nasz gatunek zaczął w końcu myśleć o tym, jakim jest zagrożeniem dla bioróżnorodności i biosfery w ogóle?

Nawet sobie nie zdajemy sprawy z tego, co się wokół nas dzieje, ja na przykład nie słyszałam wcześniej o problemie hodowli bydła w Botswanie. Czy może być coś złego w hodowli zwierząt? Wypasanie krów w rejonie Kalahari powoduje ogromne szkody we wspaniałych, naturalnych ekosystemach delty Okawango. Ludzie postawili ogromnej długości płoty, żeby odizolować krowy od dzikich zwierząt, ale oczywiście nikt nie przemyślał tego pod kątem ekologii i wyginęły tysiące gnu. A wiecie dlaczego - bo ogrodzenie wybudowano im na drodze ich NATURALNEJ migracji w kierunku zbiorników wody.

"Dlaczego po prostu nie pozwolić, aby szósta katastrofa biegła swoim torem? W końcu ewolucja tworzy nowe gatunki, które stają się uczestnikami gry w nowo pows...

× 19 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Życie na krawędzi. Rozwój cywilizacji i zagłada gatunków. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl