»Żydów łamiących prawo należy karać śmiercią! « „Przestępczość” Żydów w Warszawie 1939-1942

Barbara Engelking, Jan Grabowski
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
»Żydów łamiących prawo należy karać śmiercią! « „Przestępczość” Żydów w Warszawie 1939-1942
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

"Rubin Trawnik, Szyja Marchewka i Luzer Rzodkiewka – botaniczne trio ze Skierniewic trudniło się rozpowszechnieniem wycofanych z obiegu banknotów b. Banku Polskiego, głównie zaś puszczaniem w obieg fałszywych pięćdziesięciogroszówek. (...) Wreszcie jednak oszustom powinęła się noga. W pewnym sklepie przy ul. Leszno zostali rozpoznani przez właściciela i oddani w ręce władz bezpieczeństwa. (Gazeta Żydowska, 28 VII 1941) Pierwsze zarządzenia antyżydowskie pojawiły się już na samym początku niemieckiej okupacji – opaski z gwiazdą Dawida obowiązywały od grudnia 1939 r. Równolegle zaczęły się rabunki własności żydowskiej nieco później odebrano Żydom emerytury i zakazano wykonywania wielu zawodów, później odebrano posiadane nieruchomości, a w listopadzie 1940 r. Niemcy zamknęli Żydów w getcie, gdzie zepchnięto ich w najstraszniejszą nędzę. Celem tej książki jest – z jednej strony – zarysowanie wpływu hitlerowskiego prawodawstwa na warszawskich Żydów. Z drugiej zaś strony celem tej pracy jest próba opisania reakcji Żydów na terror okupanta, a w szczególności takich reakcji, które wchodziły w konflikt z obowiązującymi przepisami. Żeby przetrwać, trzeba było łamać prawo na najrozmaitsze sposoby. Postępowali tak zarówno zwykli ludzie, jak i zawodowi przestępcy, którzy nieraz umiejętnie wykorzystywali niemieckie ustawodawstwo. Książka ukazuje mało znane zagadnienia zachowań przestępczych w getcie warszawskim. Na podstawie zachowanych relacji żydowskich, raportów niemieckich oraz źródeł sądowych i policyjnych, przedstawia ewolucję przestępczości rozwijającej się w ramach oraz w wyniku narastającego terroru okupanta. Praca przedstawia związki między ""nową"" przestępczością okupacyjną, a przedwojennymi kryminalistami, którzy kontynuowali swą działalność podczas wojny. Przedmiotem zainteresowania autorów jest również związek między żydowskimi przestępcami a władzami niemieckimi. Autorzy przybliżają czytelnikowi nieznany i nieco zapomniany świat przestępczości za murami getta. Książka ukazuje postawy i zachowania mieszkańców dzielnicy zamkniętej w różnych stadiach jej izolacji i świadomości losu, jaki gotują niemieccy oprawcy. Ukazuje także ciekawą perspektywę stosunków polsko-żydowskich w ich wymiarze handlowym, gospodarczym, ale także zwyczajnym - międzyludzkim. Ciekawym aspektem jest także zwrócenie uwagi na kontakty gettowego półświatka z jednej strony z podziemiem po 'aryjskiej stronie' miasta, z drugiej zaś z niemieckimi władzami i 'panami getta'"
Data wydania: 2010-11-15
ISBN: 978-83-63444-05-1, 9788363444051
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Barbara Engelking Barbara Engelking
Urodzona w 1962 roku w Polsce (Warszawa)
prof. dr hab., wykształcenia psycholog, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN Ur. 1962 w Warszawie, ukończyła Wydział Psychologii UW (1988), następnie doktorantka, (praca „Doświadczenie Holocaustu i jego konsekwencje w relacjach autobi...

Pozostałe książki:

Szanowny panie gistapo GETTO WARSZAWSKIE. Przewodnik po nieistniejącym mieście Jest taki piękny słoneczny dzień... Pamieć. Historia Żydów polskich przed, w czasie i po zagładzie. Zarys krajobrazu »Żydów łamiących prawo należy karać śmiercią! « „Przestępczość” Żydów w Warszawie 1939-1942 ŻYDZI W POWSTAŃCZEJ WARSZAWIE Czytając gazetę niemiecką... Dziennik pisany w ukryciu w Warszawie w latach 1943–1944 Na łące popiołów: ocaleni z Holokaustu Prowincja Noc. Życie i zagłada Żydów w dystrykcie warszawskim. Sny chociaż mamy wspaniałe. Okupacyjne dzienniki Żydów z okolic Mińska Mazowieckieg ZAGŁADA i PAMIĘĆ. Doświadczenia Holocaustu i jego konsekwencje opisane na podstawie relacji autobiograficznych Zagłada Żydów. Pamięć narodowa a pisanie historii w Polsce i we Francji Zagłada Żydów. Studia i Materiały vol. 1 R. 2005
Wszystkie książki Barbara Engelking

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę »Żydów łamiących prawo należy karać śmiercią! « „Przestępczość” Żydów w Warszawie 1939-1942? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@karbonariusz8
2022-11-14
10 /10
Przeczytane

Pierwsze niemieckie, antyżydowskie zarządzenia pojawił się w okupowanej Polsce już w grudniu 1939 r. Na początku niemiecki okupant nakazał by Żydzi zaczęli nosić opaski z gwiazdą Dawida. Następnie ludności żydowskiej odebrano m.in., emerytury i możliwość wykonywania wielu zawodów. Kolejnym etapem było zamykanie Żydów w gettach. Autorzy z drobiazgową dokładnością ukazują gehenną Żydów podczas II wojny światowej.

× 6 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka »Żydów łamiących prawo należy karać śmiercią! « „Przestępczość” Żydów w Warszawie 1939-1942. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl