Avatar @m_silakowska

@m_silakowska

8 obserwujących. 13 obserwowanych.
Kanapowicz od 5 lat. Ostatnio tutaj 16 dni temu.
m_silakowska
Napisz wiadomość
Obserwuj
8 obserwujących.
13 obserwowanych.
Kanapowicz od 5 lat. Ostatnio tutaj 16 dni temu.
29.07.2023
Abstrakcyjne myślenie trochę jak u Janiny Bąk, ale mroczne. Pod koniec wciąga.
29.01.2022
Dla mnie ocena prawie 6 i pół. Saga rodzinna, która z powodzeniem mogłaby spokojnie zostać rozbita na dwie książki; tyle tego jest.
19.10.2020
Combrzyńska-Nogala pisze trochę jak Musierowicz w Jeżycjadzie, tylko bardziej dla dorosłych, a miastem przewodnim nie jest Poznań, lecz Łódź.
8.08.2020
Poza kilkoma ciekawymi terminami naukowymi dla osób, które ukończyły medycynę, biologię czy biotechnologię, książka słaba.
6.01.2020
W książce zawarto luźne przemyślenia i cytaty odnośnie globalizacji, biedy, bogactwa, różnic kulturowych, literatury, a nawet sztuki.
Jest też mocny i bardzo aktualny polski akcent:
"Bogactwo, a obok, przez siatkę, przez ogrodzenie - bieda. Wszystko, co się buduje, jest luksusowe - nie ma budownictwa zwyczajnego, mieszkaniowego. Wszędz...
6.01.2020
Możemy tu znaleźć wiersze: M. Białoszewskiego, E. Brylla, W. Burtowego, R. Drahana, S. Grochowiaka, J. Harasymowicza, Z. Herberta, I. Iredyńskiego, W. Koszeli, A. Kowalskiej, U. Kozioł i wielu innych.
Antologia to obraz poezji współczesnej pokolenia, które wychowało się w latach II Wojny Światowej. Wspomnienia wojenne i melancholia przepla...
6.01.2020
Cechą łączącą większość zebranych utworów jest tematyka egzystencji, starości, choroby, umierania. Rzuca się to w oczy zwłaszcza na pierwszych kartach książki. Im dalej w las, tym bardziej inny klimat. Na tle całości wyróżnia się ostatnie słuchowisko „Ślubna podróż księżniczki oławskiej” oparte na eseju i rozprawce historycznej i dotyczy losów...
5.01.2020
Dużym plusem książki "Kupię rękę" jest język, który sprawia, że stronice się dosłownie połyka. Jednak nie spotkałam tu nic nadzwyczajnego ani porywającego. Jest to kolejny obraz pewnych przebudzeń moralno-egzystencjonalnych w gąszczu pracy i niby sukcesów na polu prywatnym. Motyw pięcia się po szczeblach kariery kojarzy mi się silnie z "Wrzawą...
5.01.2020
Książka nie tylko dla dzieci i młodzieży. Portrety królów polskich i ich rodzin oraz niezbyt długie opisy dotyczące panowania i życia monarchów stanowią interesujące uzupełnienie wiedzy ze szkolnych podręczników. Po prostu przyjemna zabawa w odkrywanie innych kart polskich dynastii królewskich.
5.01.2020
Mała książeczka. Dwie opowieści w westernowskim klimacie. Coś dla wyjadaczy opowiadań o Tomku Wilmowskim bądź wielbicieli Winnetou itp. Dziecięco-młodzieżowa proza w dobrym wydaniu.
5.01.2020
Zbiór relacji osób z różnych warstw społecznych, napisany takim językiem, jakim posługują się na co dzień, z uwzględnieniem błędów składniowych i ortograficznych. To jakby listy pisane do redakcji o swoich zdarzeniach życiowych. Książka została nagrodzona w konkursie organizowanym przez Wydawnictwo Zielona Sowa.
4.01.2020
Przeczytałam książkę i obejrzałam ekranizację na podstawie opowiadania "Stacja Mirsk". Nie udało się mnie zaciekawić. Dobrze, że książka nie za gruba, a film to etiuda, która trwa ok. 40 minut.
4.01.2020
Szkoda, że książka opisuje głównie dokonania Dywizjonu 303. W Anglii walczyły łącznie cztery polskie formacje. Dwie bombowe (300, 301) i dwie myśliwskie (302, 303). W brytyjskich dywizjonach również było kilkadziesiąt polskich pilotów.
4.01.2020
Napiszę tylko dwie rzeczy.
1. Pan Kisielewski ciekawie przygląda się z okładki tej książki.
2. Najbardziej podobały mi się dwa fragmenty:
"[...] Natura istnieje niezależnie od człowieka. Człowiek wchodzi w bezpośredni kontakt ze znikomo małą cząstką świata, mimo to w filozofii swojej chciałby zawrzeć cały świat a nie tylko tę właśn...
4.01.2020
Zacznę od końca. Na końcu książki znajduje się cytat autora Johna Malama: „Za każdym razem, gdy zjadam rodzynkę, przychodzi mi na myśl, że to mumia winogrona”. I to zdanie jest kwintesencją, czym są mumie.
Przewodnik po mumiach to raptem cztery rozdziały: jak powstają mumie? - są dwa sposoby…; Egipt - kraina mumii; świat mumii; mumie dzisi...
4.01.2020
Dopiero z tej fabularnej książki dowiedziałam się, że w latach trzydziestych istniało getto ławkowe oraz numerus clausus na polskich uczelniach. Nie przypominam sobie, żeby nasze szkolne podręczniki od historii wspominały o tych formach dyskryminacji Żydów, jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej.
23.07.2019
To nie jest aż taka zła książka. Zarzuca się jej stereotypowość. Poczytałam trochę o autorze i jego twórczości. Mariusz Cieślik sam wysuwa stereotypy lat 70., 80., 90. To chyba zamierzony cel autora. Jest parę ujmujących fragmentów, na przykład: "[...] Gdyby ktoś kazał Markowi w jednym zdaniu powiedzieć, co się zmieniło w Polsce po 1989, czym różni...
19.07.2019
Kawał dobrej polskiej literatury reportażowej. Obnażającej nie tylko lata 70., ale i późniejsze. Ostatni reportaż jest z 2000 roku. Dziennikarka B. Łopieńska dotyka zarówno rzeczy małych, jak i ważniejszych - temat cenzury w Polsce oraz Marca 1968. Temu ostatniemu poświęcony jest chyba najtrudniejszy w odbiorze reportaż o tytule "Komu to służy?".
...
9.07.2019
To nie jest jedyna propozycja Wydawnictwa Helion w zakresie projektowania logo. Miałam już okazję przeczytać „Ponadczasowe logo…” autorstwa Jacka Gernsheimera i łatwiej mi w tym kontekście się wypowiedzieć, co różni te obie pozycje.
„Logo Design Love. Zaprojektuj genialny logotyp!” to powiedzmy przelanie treści z internetowych blogów projektant...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl