Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet Stieg Larsson

Okładka Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet
autor:
Stieg Larsson
wydawnictwo:
CZARNA OWCA
data wydania:
2010
ISBN:
9788375541472

Opis

Pewnego wrześniowego dnia w 1966 roku szesnastoletnia Harriet Vanger znika bez śladu. Prawie czterdzieści lat później Mikael Blomkvist - dziennikarz i wydawca magazynu "Millennium" otrzymuje nietypowe zlecenie od Henrika Vangera - magnata przemysłowego, stojącego na czele wielkiego koncernu. Ten prosi znajdującego się na zakręcie życiowym dziennikarza o napisanie kroniki rodzinnej Vangerów. Okazuje się, że spisywanie dziejów to tylko pretekst do próby rozwiązania skomplikowanej zagadki. Mikael Bl..omkvist, skazany za zniesławienie, rezygnuje z obowiązków zawodowych i podejmuje się niezwykłego zlecenia. Po pewnym czasie dołącza do niego Lisbeth Salander - młoda, intrygująca outsiderka i genialna researcherka. Wspólnie szybko wpadają na trop mrocznej i krwawej historii rodzinnej. "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" to doskonały, pełen pasji thriller, w którym tajemnica trzyma czytelnika w napięciu aż do samego końca. Po książki Larssona na całym świecie sięgnęło już prawie 9 mln czytelników! Tę książkę można czytać na wielu płaszczyznach: jako kryminał pełen mrocznych tajemnic, jako znakomitą, wielowątkową powieść współczesną, pełną prawdziwych zdarzeń i osób, jako thriller psychologiczny z doskonale skrojonymi sylwetkami bohaterów. Autor ma fantastyczną zdolność jednoczesnego prowadzenia wielu skomplikowanych wątków, które błyskotliwie wiąże ze sobą. To pierwsza z trzech książek o Mikaelu Blomkviście i Lisbeth Salander zebranych w serii "Millennium" Mimo 640 stron - trudno się od niej oderwać! Wprowadzenie do serii Millennium
Książki z serii Millennium to doskonałe powieści kryminalne z zawiłymi historiami i interesującymi, bardzo rozwiniętymi charakterami bohaterów. Wywodzą się z najlepszej szwedzkiej tradycji fikcji i literatury kryminalnej, którą rozpoczął w latach 60. ubiegłego wieku Sjowall & Wahloo a kontynuowali Henning Mankell, Hakan Nesser i wielu innych doskonałych autorów. Powieści te są wyjątkowym zjawiskiem nie tylko w Skandynawii. Stają się jedna po drugiej hitami na listach bestsellerów w całej Europie. Prawa do tłumaczenia serii sprzedano do ponad 34 krajów. W Danii i Norwegii książki Stiega Larssona zajęły pierwsze miejsce na liście najlepiej sprzedających się książek 2007 roku, wyprzedzając nawet Harry'go Pottera. Pierwsza książka trylogii Millennium Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, ukazała się na początku 2005 roku. W 2006 opublikowano kolejny tom serii Dziewczyna, która igrała z ogniem. W połowie 2007 roku wydano ostatnią część serii Zamek z piasku. Wiosną 2008 rozpoczęto realizację filmu na podstawie trylogii Millennium. Premiera pierwszej części filmu przewidziana jest w 2009 roku. Bohaterami wszystkich trzech serii są Mikael Blomkvist - dociekliwy dziennikarz finansowy i wydawca niezależnego magazynu Millennium oraz Lisbeth Salander - intrygująca outsiderka i utalentowana hakerka komputerowa, pracująca jako wolny strzelec dla służb bezpieczeństwa. Ta niezwykła para w każdej z części serii podejmuje wyjątkowo trudne wyzwania. W opinii wielu wydawców, wszystkie historie zawarte w trylogii: śledztwa, dochodzenia w sprawie morderstwa, czy finansowe krętactwa wydarzyły się naprawdę. Seria Millennium z prawdziwym entuzjazmem przyjmowana jest również przez krytykę. Jeden z wielu pochlebnych głosów z "Readings Books Review" (Australia): Te książki to SENSACJA!!! i będą najważniejszym i najbardziej czytanym kryminałem tego roku!!! Mimo iż cała seria istnieje na rynku wydawniczym zaledwie od dwóch lat, TO JUŻ KLASYKA NAJWYŻSZEJ KLASY!!!

W 2011 roku powstała ekranizacja książki pod tytułem "Dziewczyna z tatuażem". Główne role zagrali z głównymi rolami Rooney Mary i Daniel Craig. Reżyserem filmu jest David Fincher.

Rozwiń opis ›

Słowa kluczowe

Po głośne i popularne bestsellery sięgam z pewnym dystansem. Już kilka razy zdarzyło się, że to, co podobało się innym, mnie kompletnie nie ruszyło. Trylogię Larssona znalazłam pod choinką w ostatnie Boże Narodzenie i po kilku miesiącach leżakowania na półce, książka upomniała się o moją uwagę. ... więcej »
Stieg Latsson - dla jednych znany szewdzki dziennikarz i ekspert od ruchów nazistowskich, antydemokratycznych, rasizmu czy przemocy wobec kobiet - dla drugich autor bestsellerowej tylogii Millenium, który niestety nie doczekał swojego światowego sukcesu. Pierwszy raz spotkałam się z tym nazwiskie... więcej »
O tak ! I jeszcze raz tak! To jest mój żywioł, z którego nigdy nie wyrosnę. Kryminały to mój konik, więc każda powieść, każde morderstwo nie dość, że jest czytane z zapartym tchem, to jeszcze sama je rozwiązuje. Tak więc szczególnie nie lubię gdy sama mogę dojść do sedna sprawy. Gdy już w środku ... więcej »
Książka o niezwykle fascynującym tytule. W zasadzie nie wiadomo, czego spodziewać się po takim tajemniczym nagłówku, a tym bardziej nie wiadomo, czego spodziewać się po kolejnej nagłośnionej, rozreklamowanej i będącej "na topie" książce. Głównym bohaterem książki jest Mikael Blomkvist- szwedzk... więcej »
O serii „Millenium” po raz pierwszy usłyszałem jakiś czas temu w telewizji, podczas porannego programu na TVN, gdzie był puszczany materiał o ekranizacji tej nietuzinkowej, szwedzkiej powieści. Już wtedy zakodowałem siebie w głowie, że w najbliższej przyszłości muszę sięgnąć po nią, choć moje pla... więcej »
Przyznaję, że zastanawiałam się przez chwilę czy jest sens pisać o książce, którą czytali już niemal wszyscy i o której większość recenzentów wyrażała się z dużym uznaniem - tym bardziej, że i moja opinia się z tego trendu nie wyłamie. Ale z drugiej strony przypominanie o dobrych książkach nie je... więcej »
Wszędzie pełno "ochów" i "achów" nad książką. Multum recenzji przewijających się na blogach. Zafascynowane rzesze czytelników. Ekranizacja budząca duże emocje. Nagrody. Czy pozycja warta jest takiego rozgłosu? Stieg Larsson to szwedzki dziennikarz, który zmarł nagle na atak serca w 2004 roku. ... więcej »
,,-Jeszcze jeden mężczyzna, który nienawidzi kobiet - mruknęła w końcu pod nosem.'' Mikael Blomkvist jest dziennikarzem i wydawcą magazynu ,,Millenium'', który zostaje oskarżony o zniesławienie przemysłowca Hansa-Erika Wennerströma. Sąd skazuje go na karę trzech miesięcy więzienia, którą może ... więcej »
Słynna saga Millenium Stiega Larssona zrobiła furorę na całym świecie. Kto bowiem nie słyszał o tej książce albo o słynnym filmie pod trochę innym tytułem: „Dziewczyna z tatuażem”? Nie ma chyba takiej osoby. U mnie znowu książka wyprzedziła film, za co jestem wdzięczna losowi, bo nie lubię czytać... więcej »
Nie ma zbrodni doskonałej. Każde przestępstwo, nawet to najlepiej i najdokładniej zaplanowane, prędzej czy później wyjdzie na jaw. Ludzie, którzy z premedytacją czynią źle, często sądzą, że kara ich nie dosięgnie. Zupełnie nie boją się konsekwencji, które z pewnością ich spotkają. Jednak... więcej »
Dodali do kolekcji
lkoniecki
kultur-alnie
Skrawek
Ghostdog
Lloret
Dziubasek
Cookie
insane
Cytaty z książki+ Dodaj cytat
Dotarło do niej, że miłość to ten moment, kiedy serce nagle zaczyna rwać się na strzępy

Dodane przez lamasta

Rejestracja jest darmowa i szybka.
Zajestruj się teraz!