Miasto Ślepców José Saramago

Okładka Miasto Ślepców
autor:
José Saramago
wydawnictwo:
REBIS
data wydania:
2010
ISBN:
9788375102482

Opis

Jose Saramago, laureat literackiej Nagrody Nobla z 1998 r. i najpopularniejszy na świecie prozaik portugalski, sławę zdobył dopiero w sześćdziesiątym roku życia swoją trzecią powieścią Baltazar i Blimunda, nagrodzoną prestiżową nagrodą portugalskiego PEN Clubu oraz Nagrodą Literacką Miasta Lizbona. Nakładem Domu Wydawniczego REBIS ukazały się dotychczas: Baltazar i Blimunda, Wszystkie imiona, Rok śmierci Ricarda Reisa, Kamienna tratwa oraz Historia oblężenia Lizbony. Pewnego dnia na nienazwane mi..asto w nienazwanym kraju spada epidemia białej ślepoty. Bez ostrzeżenia dotyka ludzi zajętych zwykłymi, codziennymi sprawami, nie oszczędzając nikogo ? starców, dzieci, kobiet, mężczyzn, osób prawych i z prawością mających niewiele wspólnego, słabych i silnych. Władze w pośpiechu zamykają pierwszą grupę w nieczynnym szpitalu psychiatrycznym. Z dnia na dzień ta zamknięta społeczność zaczyna się rządzić własnymi, twardymi prawami, które szybko wyznaczają role ofiar i oprawców, poddanych i panów. I tylko jedna osoba wie, że nie wszyscy są ślepi. Ta powieść jest wstrząsającym i głęboko przenikającym czytelnika studium kondycji ludzkiej. Na postawie Miasta ślepców Fernando Meirelles nakręcił film z Julianne Moore, Gaelem Garcią Bernalem oraz Dannym Gloverem w rolach głównych.

Rozwiń opis ›

Słowa kluczowe

Już jakiś czas temu miałam przyjemność przeczytać książkę „Miasto ślepców” José Saramago oraz obejrzeć film (całkiem wiernie powielający treść książki) o tym samym tytule. Po lekturze byłam pod ogromnym wrażeniem. Do tej pory, kiedy zobaczę okładkę tej książki od razu zaczynam rozmyślać nad jej ... więcej »
Po José Saramago, jako po nobliście, możemy spodziewać się wiele. Wydaje się jednak, że trudno jest stworzyć powieść, do której odnosilibyśmy się z tak wielką odrazą, a jednak z rosnącą ciekawością. Chociaż obrazy, który autor nam podsuwa, nie były przyjemne ani w widoku ani w zapachu, trudno jed... więcej »
„Każdy z nas nosi w sobie coś, czego nie można nazwać, ale co stanowi prawdę o nas samych.” W nieznanym mieście, w nieznanym kraju, anonimowy człowiek nagle bez jakiejkolwiek przyczyny traci wzrok. Jednak w odróżnieniu od 'normalnych' ślepców widzi biel, która zalewa jego oczy jak mleko. Nies... więcej »
José Saramago to wyjątkowo charakterystyczny pisarz. Jego książek nie sposób pomylić z dziełami jakiegokolwiek innego autora. Portugalczyk, laureat Nagrody Nobla, człowiek, któremu na sukces przyszło czekać ponad 60 lat... Przyznaję, że należę do wiernych wielbicielek twórczości tego pisarza. ... więcej »
Właśnie kończysz pracę. Wsiadasz do samochodu i cieszysz się, że za chwilę będziesz w domu. Zjesz coś dobrego, usiądziesz w swoim wygodnym fotelu i włączysz telewizję. Może nawet uda ci się obejrzeć ulubiony film lub serial. Drogę do domu znasz na pamięć, możesz nawet bez namysłu policzyć ilość s... więcej »
Dodali do kolekcji
independent
Gabiii
Bublack
Angelika_d
Agnesd
madzia9o
Wyrysowana_
anhelo
Rejestracja jest darmowa i szybka.
Zajestruj się teraz!