Na Zachodzie bez zmian Erich Maria Remarque

Okładka Na Zachodzie bez zmian
autor:
Erich Maria Remarque
wydawnictwo:
Rebis
data wydania:
2010
ISBN:
9788375103908

Opis

Nowy przekład Ryszarda Wojnakowskiego Powieść Na Zachodzie bez zmian należy do najgłośniejszych dzieł literatury XX wieku. Jej bohaterowie, podobnie jak sam autor, należą do ?straconego pokolenia?: pokolenia, którego młodość przepadła w okopach pierwszej wojny światowej. Osiemnasto-, dziewiętnastolatkowie trafiają na front niemal prosto ze szkolnej ławy, namawiani przez nauczycieli do spełnienia obowiązku wobec ojczyzny. Czymże jednak jest ten obowiązek? ? pytają siebie, świadomi, że strzelają ..do takich jak oni młodych, tęskniących za domem i pokojem i pytających o sens wojny wrogów. Okrucieństwo machiny wojennej, w której są zaledwie trybikami, odbiera im najpierw poczucie człowieczeństwa, a w końcu i życie ? i w tym sensie są oni dosłownie ?straconym pokoleniem?. Mistrzowskie wniknięcie w emocje bohatera, gwałtowność opisu ataków z lądu i powietrza, atmosfera nieuchronności śmierci ? wszystko to sprawia, że Na Zachodzie bez zmian do dziś przejmuje grozą. Erich Maria Remarque (1898-1970), nim zyskał sławę dzięki pacyfistycznej powieści Na Zachodzie bez zmian, parał się dziennikarstwem, był też księgowym i organistą. Po dojściu do władzy Hitlera książki Remarque?a trafiły na stos, a ich autor został pozbawiony obywatelstwa niemieckiego. Lata II wojny światowej spędził w USA, gdzie powstała jedna z jego najlepszych powieści ? Czas życia i czas śmierci. Autor Łuku triumfalnego nie był eksperymentatorem. Uznanie czytelników i krytyki zdobył za jędrny styl, ?publicystyczną? aktualność tematyki, mistrzowskie budowanie scenerii i sylwetek bohaterów. Dom Wydawniczy REBIS spośród jego utworów opublikował m.in. Trzech towarzyszy, Nim nadejdzie lato, Hymn na cześć koktajlu, Cienie w raju, Noc w Lizbonie, a także w nowym przekładzie Ryszarda Wojnakowskiego Łuk triumfalny.

Rozwiń opis ›

Słowa kluczowe

"Na zachodzie bez zmian", zanim stało się moją lekturą obowiązkową na egzamin z Dwudziestolecia Międzywojennego, cierpliwie zajmowało swoje miejsce na liście do przeczytania. Na egzamin nie zdążyłam. Zostało mi 80 stron, które pochłonęłam w czasie międzysemestralnej przerwy. O książce można powie... więcej »
Będąc już w gimnazjum zetknęłam się z utworami, podobnymi temu, które właśnie recenzować będę. „Kamienie na szaniec”, „Dywizjon 303” czy też „Pamiętniki z Powstania Warszawskiego” oraz wiersze przeróżnych poetów, opisujących wojnę w przeróżny sposób. Nie jest to literatura prosta ... więcej »
Dodali do kolekcji
sowkachoinowka
olka76
gosiaw
CukierekShow
radziecki
pauleena
agatap
kathij
Rejestracja jest darmowa i szybka.
Zajestruj się teraz!