Nowe życie

Orhan Pamuk
5.9 /10
Ocena 5.9 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów
Nowe życie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.9 /10
Ocena 5.9 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów

Opis

\"Przeczytałem tę książkę pewnego dnia i całe moje życie zmieniło się” – to zdanie wypowiedziane przez głównego bohatera, młodego studenta o imieniu Osman, rozpoczyna powieść Orhana Pamuka „Nowe życie\". Przeczytana książka, czy raczej obsesja na jej punkcie, każe mu udać się w niebezpieczną podróż, w której towarzyszyć mu będzie zagadkowa i piękna kobieta, Canan. Szukając najgłębiej skrywanych tajemnic książki, a przy okazji także ukochanego Canan, dwójka podróżników wpadnie w wir sensacyjnych przygód. Staną w obliczu morderstwa, spisków i tajemnych stowarzyszeń… Pod wpływem tej wyprawy zmieni się nie tylko życie Osmana, zmieni się sam Osman. Bo ta wyprawa to także psychologiczna podróż w głąb samego siebie. \"Nowe życie\" łączy tradycję powieści drogi z wątkami mitycznymi oraz sprawnie napisanym thrillerem, pełnym suspensów i zagadek. To najbardziej postmodernistyczna z wszystkich powieści Pamuka, wyrosła z klimatu fikcji Borgesa. Jednocześnie jest to książka, w której powracają znane już polskim czytelnikom Pamukowe tematy i problemy, zwłaszcza ten, który dotyczy konfliktu między Wschodem a Zachodem. Orhan Pamuk (ur. 1952) – najwybitniejszy współczesny pisarz turecki, laureat literackiej Nagrody Nobla. Autor 7 powieści oraz autobiograficznego tomu wspomnień Stambuł. Miasto i Wspomnienia (tyt. roboczy – przekład polski w przygotowaniu).
Data wydania: 2008-01-25
ISBN: 978-83-08-04166-6, 9788308041666
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Stron: 300
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Orhan Pamuk Orhan Pamuk
Urodzony 7 czerwca 1952 roku w Turcji (Istambuł)
Orhan Pamuk – turecki pisarz, laureat Nagrody Nobla z dziedziny literatury w 2006. Wychował się w bogatej rodzinie. W młodości kształcił się na malarza. Ukończył American Robert College w Stambule, a następnie studiował architekturę na tamtejszej p...

Pozostałe książki:

Rudowłosa Śnieg Biały zamek Nowe życie Dom ciszy Stambuł. Wspomnienia i miasto Muzeum niewinności Nazywam się Czerwień Cevdet Bej i synowie Pisarz naiwny i sentymentalny Dziwna myśl w mej głowie Czarna księga Inne kolory Neige
Wszystkie książki Orhan Pamuk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Nowe życie? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@jatymyoni
2020-05-26
2 /10
Przeczytane Nagroda Literacka Nobla Nuda i dno L. półwyspu arabskiego i okolic

Makabra. Po każdych czterdziestu stronach miałam już dość. Czytałam, bo myślałam, że może na końcu będzie coś o książce, która tak odmieniła bohatera. Znajdę w tej opowieści jakiś sens i logikę. Czytałam i coraz bardziej czułam się głupia i skołowana. Dopiero po skończeniu książki i przeczytaniu opinię Wojciecha Gołębiowskiego poprawił mi się nastrój. Chyba ze mną nie jest aż tak źle. Do końca nie wiem, czy to przeczytana książka przez głównego bohatera, czy fascynacja dziewczyną pchnęła go do dziwacznej podróży. Czy dla dziewczyny też książka była najważniejsza? Nie wiem dlaczego jeżdżą bez celu autobusami. Nie wiem dlaczego jedni co przeczytali książkę podróżują bez celu, przynajmniej ja go nie poznałam, a drudzy prowadzą mniej więcej normalne życie. Jedno co do mnie przemówiło to lęk przed „Zachodem” i przed tym, że świat się zmienia. Lęk przed utratą własnej tożsamości , kultury i tęsknota za tym co było kiedyś znajome i swojskie. Reszty kompletnie nie pojmuję. Książka rozwlekła, pogmatwana, w fabule brak logiki. Autor zaczyna powieść : „Przeczytałem kiedyś pewną książkę i całe moje życie się zmieniło.” Ale poza epizodem ścigania nie wiadomo czego po miasteczkach czy jego życie się zmieniło? Moje życie też się nie zmieniło po przeczytaniu tej książki, poza przez pewien czas odczuwaną irytacją.
Może ktoś odkryje w niej wspaniałe przesłanie, mnie się nie udało.

× 8 | link |
@krecik
@krecik
2010-09-19
5 /10
Przeczytane

Trochę rozczarowuje.. Najsłabsza książka Pamuka, spośród tych które czytałam, ale i tak warto sięgnąć.

× 1 | link |
@Babi
2015-10-29
3 /10
Przeczytane Posiadam 2014 Bliski Wschód i Bałkany

przykro mi to stwierdzić, ale Pamuk mnie rozczarował...

| link |
MO
@blekitna
2011-09-07
8 /10
@Catta
2019-11-24
6 /10
Przeczytane U M&J Przeczytane na początku wieku Półka M
KO
@korba22
2012-09-22
8 /10
Przeczytane
@basjana
@basjana
2011-11-05
8 /10
Przeczytane
@DominikaAnna
@DominikaAnna
2010-11-23
5 /10
Przeczytane
@mc00makerson
@mc00makerson
2009-08-08
10 /10
Przeczytane
@sossua
@sossua
2009-04-26
5 /10
Przeczytane
@sqrzak
@sqrzak
2009-02-15
5 /10
Przeczytane sqrzakowe zaczytanie
@distanse
@distanse
2008-10-04
8 /10
Przeczytane
@mejischain
@mejischain
2009-12-15
1 /10
Przeczytane
@Haji
@Haji
2009-12-09
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Przeczytałem kiedyś pewną książkę i całe moje życie się zmieniło. Już od pierwszej strony tak silnie na mnie podziałała, że miałem wrażenie, jakbym odrywał się od krzesła, na którym siedziałem i od stołu, na którym leżała książka. Chociaż byłem przekonany, że moje ciało oddala się ode mnie, to tkwiłem na krześle i przy stole całym sobą, całym swoim jestestwem, a książka działała nie tylko na mą duszę, lecz na wszystko, co sprawiało, że jestem sobą. Był to wpływ tak ogromny, że wydawało mi się, iż spomiędzy jej kartek bije światło, które uderza w moją twarz; światło, które mąci mój umysł i jednocześnie go rozjaśnia. Pomyślałem, że dzięki niemu będę mógł stworzyć siebie na nowo i że z nim nie zboczę z drogi; wyczułem w nim zapowiedź życia, do którego wkrótce miałem się zbliżyć i które miałem poznać. Siedziałem przy stole i przewracałem kolejne strony, z pełną świadomością czytając zapisane na nich słowa, a moje życie właśnie się zmieniało. Miłość to nagła potrzeba wtulenia się w kogoś i bycia obok niego. To pragnienie, by trzymając tego kogoś w ramionach, zostawić cały świat na zewnątrz. To tęsknota za bezpiecznym schronieniem dla duszy.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl