Ostatnie życzenie Andrzej Sapkowski

Okładka Ostatnie życzenie
autor:
Andrzej Sapkowski
wydawnictwo:
SuperNowa
data wydania:
2011
ISBN:
9788375780284

Opis

SAPKOWSKI ZAWŁADNIE WASZĄ WYOBRAŹNIĄ!
Później mówiono, że człowiek ów nadszedł od północy, od Bramy Powroźniczej. Nie był stary, ale włosy miał prawie zupełnie białe. Kiedy ściągnął płaszcz, okazało się, że na pasie za plecami ma miecz. Nie było w tym nic dziwnego, w Wyzimie prawie wszyscy chodzili z bronią, ale nikt nie nosił miecza na plecach niby łuku czy kołczana. Białowłosego przywiodło do miasta królewskie orędzie: trzy tysiące orenów nagrody za odczarowanie nękającej mieszkańców Wyzim..y strzygi. Takie czasy nastały. Dawniej po lasach jeno wilki wyły, teraz namnożyło się wszelakiego paskudztwa ? gdzie spojrzysz, tam upiory, strzygi, bobołaki plugawe, bazyliszki, diaboły, żywiołaki, wiły i utopce. Tu nie wystarczą zwykłe czary ani osinowe kołki. Tu trzeba profesjonalisty. A przybysz z dalekiej Rivii takim profesjonalistą jest. To wiedźmin Geralt, mistrz miecza i magii, mutant zaprogramowany, by strzec na świecie moralnej i biologicznej równowagi.

ANDRZEJ SAPKOWSKI (ur. 1948) jest z wykształcenia ekonomistą i przez wiele lat pracował w handlu zagranicznym. Jako twórca fantasy debiutował w roku 1986 na łamach ?Fantastyki? opowiadaniem ?Wiedźmin?, które zapoczątkowało cykl opowieści o białowłosym pogromcy potworów, Geralcie z Rivii. Saga Sapkowskiego uznawana jest przez krytykę za literacki fenomen lat dziewięćdziesiątych; każdy z jej tomów zajmuje najwyższe miejsca na listach bestsellerów.
W roku 2002 ukazał się pierwszy tom trylogii husyckiej NARRENTURM, a później tomy kolejne: BOŻY BOJOWNICY i LUX PERPETUA.
Sapkowski jest laureatem licznych nagród, w tym Paszportu ?Polityki? i nagrody im. Janusza A. Zajdla (pięciokrotnie); w 2003 roku nominowano go do nagrody Nike. W roku 2009 jako pierwszy nieanglojęzyczny autor został uhonorowany David Gemmell Legend Award. Jego książki są wydawane w prawie wszystkich krajach europejskich i USA; szczególną popularnością cieszą się w Niemczech, Czechach, Rosji, Hiszpanii, na Litwie i na Ukrainie. Na motywach cyklu wiedźmińskiego powstały gry komputerowe WIEDŹMIN oraz WIEDŹMIN 2.
Oprócz cyklu wiedźmińskiego i trylogii husyckiej Sapkowski jest też autorem eseju z mikropowieścią ŚWIAT KRÓLA ARTURA. MALADIE oraz leksykonu literatury fantasy RĘKOPIS ZNALEZIONY W SMOCZEJ JASKINI. Opowiadania spoza cyklu zostały zebrane w tomie COŚ SIĘ KOŃCZY, COŚ SIĘ ZACZYNA. W 2005 roku jeden z najwybitniejszych polskich literaturoznawców i krytyków, prof. Stanisław Bereś, przeprowadził z Andrzejem Sapkowskim wywiad rzekę HISTORIA I FANTASTYKA, a w roku 2009 ukazała się ostatnia powieść twórcy ?Wiedźmina?, ŻMIJA.

Rozwiń opis ›

Słowa kluczowe

Kategorie

  Tematyka » Fantasy
  Fantastyka » Beletrystyka » Fantasy
  Powieść. Opowiadanie. Scenariusz » Literatura » Powieść polska
  Fantastyka? O zgrozo. Nigdy w życiu! A jednak. Niemów hop, póki nie przeskoczysz. I tak oto, człowiek, który nie lubił fantastyki, pokochał sagę Wiedźmina. Niemożliwe staję się możliwie, a to co nieosiągalne staje się osiągalne. Jakież to dziwne, polubić coś, co zawsze nas opychało. Ileż ja książ... więcej »
  Pewnego grudniowego poranka zażyczyłem sobie żeby książka Andrzeja Sapkowskiego była dostępna w publicznej bibliotece i z tą myślą przemierzałem kolejne setki metrów by dotrzeć do celu. Niestety tego dnia szczęście mi nie dopisywało i jedyne co mogłem zrobić to zarezerwować książkę. Czekałe... więcej »
  Tyle pozytywnych opinii słyszałam o tej książce. W bibliotece obserwowałam ją prawie cały rok szkolny. Wreszcie zdecydowałam się na przeczytanie "Ostatniego życzenia". Teraz wiem, dlaczego jest taki szum wokół książek tego autora. Andrzej Sapkowski jest znanym polskim pisarzem fantasy. W opar... więcej »
  Muszę przyznać, że ciężko było mi napisać opis do tej książki. "Wiedźmina" znają niemal wszyscy. Jego zwolennicy przeklinają dzień, kiedy Marek Brodzki postanowił nakręcić film, dziękują jednak losowi, że gra została niesamowicie stworzona i odzwierciedla klimat książki. Ci, którzy nie przepadają... więcej »
  Co może robić student podczas wykładu, który, delikatnie rzecz ujmując, nie za bardzo go interesuje? Myśleć o tym co zje na kolację? Malować długopisem jakieś abstrakcyjne obrazy na ostatniej kartce notesu? Nie wiem, ale wśród moich znajomych króluje czytanie. Pewnego razu któryś z moich kolegów,... więcej »
  Będę szczera. Nienawidzę jednego rodzaju książek. Dokładniej? Okej. Nienawidzę książek, które są tylko książkami. Rozumiesz? Nie? To pomyśl. Jaki pożytek z książki, którą wiesz, że czytasz? Odliczasz wtedy pozostałe do końca rozdziały, strony. Zdarzyło Ci się tak? Tak. Dobrze, że wiesz o co mi ch... więcej »
  Geralt z Rivii. Biały Wilk. Rzeźnik z Blaviken. Wiedźmin, który zaraz po szkoleniu i próbach pełen zapału - wyruszył na szlak by chronić i bronić ludzi przed bestiami wszelkiej maści w myśl wiedźmińskiego obowiązku. Mula, alp, bruxa, wampir, zjadarka, kikimora czy wipper - taniec w ciemności, cię... więcej »
  Każdy szanujący się czytelnik powinien przynajmniej słyszeć o Sapkowskim. Jego saga o Wiedźminie odniosła sukces - moim zdaniem całkowicie sobie na to zasłużył, chociaż zobaczymy, gdy poznam jego twórczość wystarczająco dobrze. Ogólnie po ponad roku niezdecydowania wreszcie sięgnęłam po tego auto... więcej »
  Geralt nadal przebywa u driad. Jednak wie, że nie może tak po prostu zapomnieć o Ciri, która jest dla niego całym światem. Razem z Jaskrem i łuczniczką Milvą wyrusza do Nilfgaardu. Jednak plan brzmi tylko ładnie. Nic więcej... Jest niewykonalny i przyjaciele wiedźmina wiedzą o tym, ale on się nie... więcej »
  Dodali do kolekcji
  ranisz
  kmita
  Lilia
  Arien
  mnzn
  hotaru
  neko
  cezio
  Cytaty z książki+ Dodaj cytat
  Rycerz bez blizny to kutas, nie rycerz!

  Dodane przez sinless

  Rejestracja jest darmowa i szybka.
  Zajestruj się teraz!