Pamiętam Cię Yrsa Sigurdardottir

Okładka Pamiętam Cię
autor:
Yrsa Sigurdardottir
wydawnictwo:
Muza
data wydania:
2012
ISBN:
9788377582251

Opis

Pamiętam cię to dwie równoległe historie, opowiadane naprzemiennie.O ile wątek drugi zaczyna się zgodnie z regułami kryminału, o tyle pierwsza historia od początku przypomina horror.Obie opowieści w pewnym momencie łączą się odkrywając zaskakującą pointę i powikłane zależności międzyludzkie. Na początku powieści czytelnik poznaje trójkę bohaterów, którzy w środku zimy przybywają na północne rubieże Islandii do opuszczonej osady by wyremontować stary dom. Na miejscu zastają ciemność, ziąb, pustkę,.. a na domiar złego zaczynają odnosić wrażenie, że cały czas ktoś kręci się w ich pobliżu. Punktem wyjścia dla drugiej historii jest włamanie do przedszkola w niedużym miasteczku. Ktoś zakradł się do środka i dokonał aktu wandalizmu, bazgrząc po ścianach. Na miejscu pojawia się psychiatra, zatrudniony od niedawna w miejscowym szpitalu. Sprowadził się do miasteczka uciekając przed koszmarem wspomnień - kilka lat wcześniej  w niewyjaśnionych okolicznościach zaginął jego synek. Jeden z pacjentów doktora wspomina o podobnym akcie wandalizmu, który miał miejsce wiele lat wcześniej. Wówczas włamanie poprzedziło znikniecie małego chłopca.

Rozwiń opis ›

Słowa kluczowe

"Pamiętam cię"
Recenzent: Scorpionica
„Pamiętam cię” już sam tytuł brzmi złowieszczo! Tak jakby ktoś szeptał mi do ucha, że będzie mnie prześladował do końca życia. I nie będzie to miłe życie. "Pamiętam cię” to najnowsza, a jednocześnie pierwsza powieść Yrsy Sigurđardȯttir, islandzkiej pisarki, którą przeczytałam. Reklamowana j... więcej »
Co zrobić, by jak najlepiej oddać w powieści atmosferę grozy? Najprościej będzie wysłać bohaterów do opuszczonego, bardzo starego domu, następnie odciąć ich od świata i pozwolić im na to, by powoli doprowadzał ich do zawału serca jakiś niespokojny duch zabłąkany między światem żywych i umarłych..... więcej »
Środek zimy. Do Hesteyri, wyludnionej osady na północy Islandii, przybywa trójka bohaterów. Zamierzają odremontować stary, opuszczony dom tak, aby w przyszłości przekształcić go w pensjonat. Od samego początku czują się dosyć nieswojo w tym odciętym od reszty świata zakątku. Skrzypiąca podłoga, d... więcej »
Zaskakująca!
Recenzent: Nyx
Książka wciąga od pierwszej strony i pierwszego większego opisu - oto znajdujemy się na zupełnym odludziu. Jest zima, głucha cisza, a wyobraźnia pracuje! W dodatku Yrsa już od początku stara się nam podnieść ciśnienie i zaostrza apetyt na więcej. Plastyczne opisy świata przedstawionego budują nie... więcej »
Groza
Recenzent: kolmanka
Gdyby na podstawie książki powstał film, z pewnością zajął by topowe miejsce w rankingu cyklu schizofreniczne kino. Jest to bowiem druga książka tej autorki, która nie pozwoliła mi spać w nocy z obawy przed atakiem duchów z zaświatów. Ten czerwony paseczek na okładce z napisem "horror" nie jest t... więcej »
Nie oczekiwałam takiego efektu! Jestem pod wielkim wrażeniem niesamowitego klimatu, jaki stworzyła Autorka - książka mnie rozwaliła - naprawdę się bałam! Zawsze na szczycie moich ulubieńców piszących straszne książki był Graham Masterton i Jack Ketchum, teraz pomiędzy nimi ustawiam Yrsę. Dawno n... więcej »
"Pamiętam cię" jest już szóstą wydaną w Polsce książką islandzkiej pisarki Yrsy Sigurdardóttir. Powieść ta w doskonały sposób łączy w sobie elementy kryminału i horroru. Jeśli chodzi o horrory to w 100% pasuje do mnie określenie "żółtodziób". W tej dziedzinie mogę się jedynie pochwalić znajomości... więcej »
Tajemnica nigdy nie jest prosta, chociaż często wydaje się, że jej wyjaśnienie to łatwa sprawa, wystarczy znaleźć jedynie właściwy klucz i to co ukryte odsłoni swoje oblicze. Nim dotrze się do jej sedna przez wiele warstw trzeba się przedrzeć, jedne informacje są przydatne, inne, wydające się m... więcej »
Nie mogłem nie sięgnąć po tę lekturę. Dziesiątki zachwyconych osób piszących o tej lekturze nie pozostawiły mnie na nią nieczułym. Dodatkowo jest to horror, a tych czytuję coraz mniej, chociaż w życiu przeczytałem ich kilkaset. Jak to mam w zwyczaju nie będę tutaj pisał o fabule, gdyż o niej jest... więcej »
Na „Pamiętam cię” rzuciłam się od razu, jak tylko przeczytałam recenzję na jakimś blogu. Oto pojawia się książka, która – jak wynikało z opisu – jest prawdziwym horrorem. Potraktowałam to trochę z przymrużeniem oka, bo czytałam już wiele takich horrorów, które owszem, były przyjemne, ale ani troc... więcej »
Połączenie kryminału z horrorem to mieszanka, która przyspiesza bicie serca niejednego czytelnika. Właśnie na taką kombinację zdecydowała się znana islandzka pisarka, której nazwiska nie odważyłabym się przeczytać ;-) - Yrsa Sigurdardóttir. "Pamiętam cię" to dwie równolegle prowadzone histori... więcej »
Ciekawe połączenie kryminału z horrorem zachęciło mnie po sięgnięcie tytułu "Pamiętam Cię". Bardzo lubię, kiedy akcja cały czas rozwija się stopniowo przy tym potęgując napięcie. Yrsa Sigurdardóttir ur. w 1963 roku w Reykjaviku. Absolwentka inżynierii budowlanej na Uniwersytecie Islandzkim. Je... więcej »
Dwie przerażające historie. Tajemnica, która je połączy. Czy duchy przeszłości wypełzną na powierzchnią, pragnąc zemsty? Frayer jest psychiatrą na prowincji. Przeniósł się ze stolicy zaraz po rozwodzie z żoną, która popadła w obłęd spowodowany zaginięciem ich syna, Benniego. Na wyludnioną ... więcej »
Dodali do kolekcji
Allan
Ania1986
markietanka
alison2
littlecuteangel
ant_07
KOLOKO
Anuszka
Rejestracja jest darmowa i szybka.
Zajestruj się teraz!