Północ Południe. Tom I Elizabeth Gaskell

Okładka Północ Południe. Tom I
autor:
Elizabeth Gaskell
wydawnictwo:
Wydawnictwo Elipsa
ISBN:
9788376401805

Opis

XIX-wieczna, pełna kontrastów Anglia. Pochodząca z zamożnej, południowej części kraju córka pastora – Margaret Hale – przeprowadza się z rodzicami do Milton, miasteczka na Północy. Rewolucja przemysłowa zostawiła tu swoje ślady. Margaret, zszokowana biedą i warunkami, w jakich żyją robotnicy, wchodzi w konflikt z właścicielem zakładu bawełnianego, Johnem Thorntonem. Początkowa niechęć zmienia się w uczucie…

Elizabeth Gaskell to XIX-wieczna pisarka, autorka powieści łączących tematykę s..połeczną z elementami romansu, a także cenionej biografii Charlotte Brontë. W literackich wysiłkach wspierał ją swego czasu sam Charles Dickens. „Północ Południe” – najgłośniejsza powieść Gaskell – nie była jeszcze tłumaczona w Polsce. Mimo to autorka ma tu liczne grono fanek, zrzeszonych na internetowych forach. Popularność książki wzrosła także za sprawą nakręconego na jej podstawie miniserialu BBC z 2004 roku, który mogliśmy oglądać też w Polsce.

Rozwiń opis ›

Słowa kluczowe

„Północ Południe” Elizabeth Gaskell (nie mylić z „Północ i Południe” Johna Jakes’a, na podstawie której w latach ’80-tych powstał słynny serial z Patrickiem Swayze), to książka na której wydanie w Polsce czekać musieliśmy przeszło 150 lat. Czy było warto? Myślę, że tak. Główną bohaterką powie... więcej »
Dopiero po 156 latach na polskim rynku pojawiło się pierwsze wydanie „Północ Południe” autorstwa Elizabeth Gaskell, angielskiej pisarka z czasów wiktoriańskich. W książce opisana została historia 19-letniej Margaret Hale, córki niezbyt zamożnego pastorostwa. Dziewczyna, po spędzeniu kilku lat u c... więcej »
Życie jest pełne sprzeczności, a społeczeństwa od zawsze ulegały podziałom. Sporo wiemy i słyszymy o wojnie secesyjnej w Stanach Zjednoczonych. Jedną z przyczyn tego konfliktu był wyraźny podział kraju między Południe pełne bogatych plantatorów i systemie opartym na niewolnictwie a uprzemysłowion... więcej »
Dodali do kolekcji
Lunatyczka
marr93
martagieks
Kasiasnoopy
kasandra
Sihhinne
gudrun
cassandra9891
Rejestracja jest darmowa i szybka.
Zajestruj się teraz!