Portret Doriana Graya Oscar Wilde

Okładka Portret Doriana Graya
autor:
Oscar Wilde
wydawnictwo:
WAB
data wydania:
2011
ISBN:
9788377475638

Opis

Dorian Gray jest pięknym mężczyzną. Zafascynowany jego doskonałością fizyczną malarz Basil Hallward uwiecznia go na obrazie. Podczas prezentacji portretu, Gray wpada w rozpacz - przeraża go to, że w przeciwieństwie do postaci z obrazu - on swą urodę kiedyś utraci. Wypowiada więc życzenie: chciałby być wiecznie młody, nawet za cenę własnej duszy. Mijają lata, a Dorian się nie starzeje. Staje się tylko coraz bardziej okrutny, rozwiązły, przestaje odróżniać dobro od zła. Pewnego dnia, znużony dotych..czasowym życiem - postanawia zniszczyć portret...
Odwieczne pytania o nieśmiertelność, o dobro i zło, genialny obraz środowiska arystokracji angielskiej, ale przede wszystkim niezwykłe studium natury ludzkiej - to składowe tej jedynej powieści, jaką napisał Wilde.

Rozwiń opis ›

Słowa kluczowe

Tematy narcystycznej miłości i pragnienia wiecznej młodości pojawiają się w literaturze od kiedy ona istnieje, że wystarczy tu wspomnieć mit o Narcyzie, czy Fausta J.W.Goethego. Temat ten porusza także w swojej jedynej powieści Oscar Wilde Utalentowany malarz, Bazyli Hallward na jednym z prz... więcej »
Chyba kazdy z nas choc raz marzyl o niesmiertelnosi? Zazwyczaj z przyjemnoscia wspominamy mlodziencze lata, czasy bezstroski oraz dni wypelniony zabawa. Bohaterowi ksiazki "Portret Doriana Graya" udalo sie spelnic to marzenie. Mijajacy czas odbija sie nie na jego twarzy czy ciele, lecz na por... więcej »
Czytałem o tej książce wiele dobrego, przymiotniki: „wspaniała”, „porywająca” i wiele wiele innych pozytywów, przewijały się częściej niż sam tytuł powieści. Inni zaś po seansie filmowym twierdzili że nie był to zmarnowany czas, a adaptacja była „świetna”. W skutek tak pochlebnych opinii z olb... więcej »
Młodość przemija, tak jak my sami. To my jesteśmy młodością, tą, która umyka nam przez palce każdego dnia. Dla niektórych może to być oznaką ciągłego ulatywania naszej zdrowotności, naszego życia. A jeszcze niektórzy starają się, aby ją zatrzymać u siebie jak najdłużej. Jak zatem można to zrobić?... więcej »
Tytułowy bohater to młodzieniec o niesamowitej urodzie. Dzięki zniewalającemu wyglądowi przyciąga wzrok rzeszy ludzi, a w miejscu, w którym zamieszkuje aż roi się od osób, które byłyby w stanie oddać wszystko, aby móc stać się takimi jak on. Gdy otrzymuje spory majątek, sam musi wejść w strefę lu... więcej »
"...A malowidło pozostanie zawsze młode. Nigdy ono nie będzie starsze niż dziś - dzisiejszego dnia czerwcowego...Ach, gdyby to się mogło zmienić gdybym to ja mógł trwać w młodości a malowidło starzało się. Dałbym za to wszystko, wszystko!...Nie ma nic na świecie, czego bym za to nie oddał...Nawe... więcej »
Po tą książkę (powstałą w 1890r.) sięgnęłam, nie wiedząc praktycznie nic ani o niej samej, ani o jej autorze. Nazwisko Oscara Wilde'a oczywiście kojarzyłam, a jakże, ale niewiele ponad to. Jak więc wypadło moje pierwsze spotkanie z dziełem tego ekscentrycznego twórcy? Dorian Gray. Młody i pięk... więcej »
Dodali do kolekcji
Selia
gosiaw
floks
neko
figa
naai
vanin
Nesene
Cytaty z książki+ Dodaj cytat
Ludzie znają dziś cenę wszystkiego, nie znając wartości niczego.

Dodane przez Jenny_89

Rejestracja jest darmowa i szybka.
Zajestruj się teraz!