Proces Franz Kafka

Okładka Proces
autor:
Franz Kafka
wydawnictwo:
Greg
data wydania:
2003
ISBN:
9788373891654

Opis

Franz Kafka urodził się w r. 1883 w Pradze, zmarł w r. 1924 w Kierling koło Wiednia. Za życia wydał tylko kilka opowiadań (m.in. "Wyrok" 1916, "Przemiany" 1916, "Kolonię karną" 1919, cykl nowel pt. "Lekarz wiejski" 1920, "Głodomora" 1924). W roku 1913 ukazał się "Palacz", utwór, za który Kafka otrzymał nagrodę im. Fontannego. Powieści: "Proces", "Zamek", "Ameryka", zostały wydane pośmiertnie i wzbudziły powszechne zainteresowanie. W spuściźnie literackiej Kafka pozostawił kilkadziesiąt krótkich u..tworów, miniatur, nowel i przypowieści. Proza intymna obejmuje m.im. "Listy do Mileny", "Listy 1902-1922", "Listy do Felicji" oraz "Dzienniki 1910-1923".

Centralnym problemem prozy Kafki jest udręka samotnego człowieka zagubionego w obcym mu, wrogim, zbiurokratyzowanym świecie, którego mechanizmu nie może pojąć i próbuje walczyć z jego anonimowymi siłami.

Takim udręczonym samotnikiem jest Józef K., bohater "Procesu", skromny urzędnik bankowy, który w czasie trwającego cały rok procesu, nie znając aktu oskarżenia ani sędziów, powoli ulega fascynującej potędze nieuchwytnego sądu. Ów sąd stanowi metaforyczną wizję współczesnej pisarzowi rzeczywistości społecznej.

Oryginalna twórczość Kafki wyrosła na gruncie ekspresjonizmu, ale wybiega daleko poza ten kierunek. Jego utwory są wciąż popularne i nadal wywierają wpływ na rozwój współczesnej prozy światowej.

Rozwiń opis ›

Słowa kluczowe

Nie mam pojęcia, co myśleć o Procesie Franza Kafki. Nie wiem czy mi się podobał czy też nie, nie wiem nawet czy na pewno dobrze tę książkę zrozumiałam. Fabuła jest tak groteskowa, irracjonalna, że momentami miałam ochotę wybuchnąć głośnym śmiechem. A potem przypominałam sobie, że to wcale nie mu... więcej »
Dodali do kolekcji
Romassu
devil_smile
gosza
tiwoli
sandra348
Toxicity
daimon
DaguMarowa
Rejestracja jest darmowa i szybka.
Zajestruj się teraz!