Propagacja fal radiowych w łączności satelitarnej

Jacek Wilk-Jakubowski
Propagacja fal radiowych w łączności satelitarnej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

W monografii omówiono różne efekty przyczyniające się do całkowitych strat podczas propagacji typu Ziemia-kosmos, co może znaleźć zastosowanie w przypadku optymalizacji współczesnych systemów satelitarnych. Pracę rozpoczyna omówienie teoretycznych aspektów wykorzystania orbity geostacjonarnej do propagacji fal mikrofalowych. W rozdziale drugim przedstawiono propagację fal mikrofalowych w troposferze ziemskiej. Rozważania dotyczą tłumienia sygnału z powodu opadów atmosferycznych, chmur, mgieł i gazów atmosferycznych, wzrostu szumu i całkowitej degradacji sygnału z powodu opadów atmosferycznych, wzrostu szumu wskutek obecności rozmaitych źródeł nie będących nadajnikami radiowymi (szumy radiowe) i depolaryzacji fal radiowych w kroplach deszczu. Ten rodzaj promieniowania obejmuje szerokie spektrum promieniowania (szersze od widma fal mikrofalowych). W rozdziale trzecim (ostatnim) przeanalizowano tłumienie atmosferyczne. Z praktycznego punktu widzenia opis statystyczny staje się jedynym sposobem prezentowania wyników modelowania łączy satelitarnych w niesprzyjających warunkach pogodowych. Wykorzystano do tego rzeczywiste dane pomiarowe, zaś przedstawione założenia zostały sprawdzone z istotnymi danymi statystycznymi z perspektywy długofalowej 40 lat. Dzięki takiemu podejściu udało się porównać dane dostarczone przez ITU-R lub ESA z danymi rzeczywistymi dla danej lokalizacji (np. tłumienie spowodowane wystąpieniem opadów deszczu w funkcji intensywności opadów deszczu). W rozdziale tym zamieszczono również przykłady zastosowania regresji wielomianowej do przedstawienia wpływu opadów deszczu na tłumienie sygnału mikrofalowego. W celu uzyskania możliwie najlepszych wyników dla wybranego obszaru Polski, dane zostały przetworzone z użyciem interpolacji dwuliniowej dla sąsiednich próbek. Oszacowania te mogą być wykorzystywane przez inżynierów systemów satelitarnych do obliczania budżetów łączy satelitarnych. W monografii omówiono ponadto zagadnienia propagacyjne w systemach łączności satelitarnej. Ponieważ obecność opadów ma istotny wpływ na jakość mikrofalowych sygnałów satelitarnych, przede wszystkim ze względu na absorpcję i zjawisko odbicia, skupiono się na analizie wpływu hydrometeorów – oddziałujących jako silne źródło szumu – na propagację fal radiowych. Zamieszczone dane wykorzystano do określenia wpływu intensywności opadów deszczu, polaryzacji i częstotliwości fal radiowych na jakość mikrofalowego sygnału satelitarnego. Wyniki badań mogą być użyteczne w celu poprawy projektowania i działania współczesnych łączy satelitarnych lub do zminimalizowania ryzyka przerw w transmisji lub całkowitego załamania transmisji pomiędzy terminalem i satelitą.
Data wydania: 2018-03-01
ISBN: 978-83-65719-29-4, 9788365719294
Wydawnictwo: Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach
Stron: 219

Autor

Jacek Wilk-Jakubowski Jacek Wilk-Jakubowski dr inż. Jacek Łukasz Wilk-Jakubowski Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Katedra Systemów Informatycznych, Politechnika Świętokrzyska.

Pozostałe książki:

Broadband satellite data Networks Propagacja fal radiowych w łączności satelitarnej Wspomagane komputerowo projektowanie płytek drukowanych z wykorzystaniem pakietu Cadstar
Wszystkie książki Jacek Wilk-Jakubowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Propagacja fal radiowych w łączności satelitarnej nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Propagacja fal radiowych w łączności satelitarnej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl