Dar gniewu recenzja

,,Inspiruj świat miłością, a nie strachem.''

Autor: @Chassefierre ·3 minuty
2021-01-14
3 komentarze
24 Polubienia
Od momentu wybuchu pandemii obserwuję, z pewnym zaskoczeniem, jak z ludzi - wydawałoby się - miłych i przyjaznych, wychodzi ,,samo złe''. I nie chodzi tu już o egoizm, jakim jest niestosowanie się do tak prostej zasady, jak zakrycie twarzy w miejscu publicznym będącym jednocześnie przestrzenią zamkniętą (biuro, sklep, biblioteka), ale o to, że ludzie zaczynają przelewać na mnie swoje frustracje, zupełnie jakbym była bezpośrednio odpowiedzialna za zaistniały stan rzeczy.
A nie jestem.

Bycie gąbką dla innych, jak nietrudno się domyślić, stało się w pewnym momencie bardzo męczące. Byłam naprawdę zła na tych ludzi, którzy przychodzili nakrzyczeć na mnie, albo nerwowym tonem próbowali przekonać mnie, że jestem idiotką, która nie wierzy w jedyną i słuszną prawdę, którą oni mi właśnie głoszą (pandemii nie ma). I że w ogóle jestem niewolnikiem systemu w służbie Billa Gatesa i NWO.

Tyle słowem wstępu, żebyście wiedzieli w jakim - mniej więcej - stanie ducha trafiłam na ,,Dar gniewu'' Aruna Gandhiego. Bo wiecie, czego, jak czego, ale gniewu było we mnie aż za dużo, kiedy po nią sięgałam. W końcu nawet święty miałby dość.
A jak jest teraz?


,,Dar gniewu'' jest książką-wspomnieniem z dwóch lat spędzonych razem z Ghandim-Bapudżim w aśramie Sevargam. Arun był zagubionym, pełnym gniewu chłopcem, gdy trafił pod opiekę Bapudżiego, a czas, który spędził w jego towarzystwie okazał się mieć nań naprawdę wielki wpływ. Podziw, miłość i chęć podążania za głosem Ghandiego są doskonale widoczne w narracji Aruna. Samego zaś Mahatmę mamy okazję obserwować przez intymny pryzmat spojrzenia wnuka - zmiana optyki w tym zakresie jest bardzo ważna, pozwala nam bowiem obcować z człowiekiem z krwi i kości, prawdziwym Bapudżim, człowiekiem, który w młodości również miał problemy z okiełznaniem własnego gniewu. Nie zaś z kimś świętym od urodzenia i w każdym calu doskonałym.
Dzięki Arunowi widzimy zwykłego mężczyznę, a nie półboga. Dziadka, a nie żywą legendę.

,,Dar gniewu'' jest również książką-przypomnieniem o tym, co jest prawdziwie ważne. Gniew rodzi gniew, a jeśli na przemoc odpowiadamy przemocą, to błędne koło się zmyka. Jak miał powiedzieć swego czasu Ghandi: gdyby wszyscy stosowali zasadę oko za oko, to świat byłby pełen ślepców.
Mówiąc o filozofii biernego oporu i wyzbyciu się agresji Arun zwraca uwagę na to, że nie należy sprowadzać jej do wypaczonej koncepcji braku jakiejkolwiek reakcji. Bierny opór wobec zła i nienawiści składa się bowiem z pięciu filarów. Z szacunku, zrozumienia, akceptacji, wdzięczności i empatii.
Pokojowe nastawienie do świata nie znaczy, że mamy akceptować wszystko co nas spotyka i nadstawiać drugi policzek tak długo, aż twarz zdrętwieje nam od ciosów. Oznacza, że powinniśmy spokojnie i z szacunkiem zakomunikować drugiej osobie nasze granice, nawet, jeśli będzie nam się wydawało to trudne. Nawet, jeśli będziemy uważali, że możemy komuś wyrządzić tym samym krótkotrwałą przykrość.
Krótkotrwała przykrość bowiem przeminie pozostawiając po sobie lekcję do zapamiętania.


Więc jak jest teraz? Czy znalazłam odpowiedzi na to, jak w konstruktywny sposób wykorzystać swój gniew? I tak, i nie. Książka Aruna Ghandiego jest jedną z tych pozycji, które wskazują drogę, ale każą zastanowić się nad problemem samodzielnie. Nie znajdziemy w niej gotowych odpowiedzi i objawionych prawd, które możemy łatwo skonsumować i przyswoić, jako własne.
Wydaje mi się, że to właśnie jest jej największym atutem. Fakt, że zmieniła moje spojrzenie na problem, który w większym lub mniejszym stopniu codziennie mnie dotyka.
Teraz nie roztrząsam już tego, że jestem zła. Teraz zastanawiam się, co mogę z tym zrobić. I jest to dla mnie naprawdę diametralna i wyraźnie odczuwalna różnica.

Książkę polecam wszystkim tym, którzy w tych ciężkich czasach czują się podobnie, jak ja się czułam. Myślę, że i Wam jej lektura pomoże.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2021-01-12
× 24 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Dar gniewu
Dar gniewu
Arun Gandhi
6/10

Co może ocalić człowieczeństwo? Czy we współczesnym świecie wiara w miłość, dobro i spokój jest tylko nierzeczywistym marzeniem? A może każde z doświadczeń to ponadczasowy dar? Na te i w...

Komentarze
@Vernau
@Vernau · około 3 lata temu
To małe ćwiczenie, jak ciągu 10 sekund rozładować stres


Absolutnie się z tobą zgadzam, szczególnie z początkiem. Właśnie wróciłam z pracy i byłam świadkiem takiej sytuacji. W tramwaju na oddzielnych siedzeniach siedzi matka po trzydziestce i jej ok 8-9 letni syn. Do tramwaju wsiada para staruszków. Ona ma dwie kule, widać, że oboje są schorowani i mają problemy z poruszaniem się. Ponieważ dzieciak siedział przy wejsciu (obok były wolne miejsca) kobieta poprosiła go, żeby jej ustąpił miejsca, mógł sobie usiąść obok na wolnym siedzeniu. W tym momencie "wydarła" się - dosłownie - matka, że jej syn nie będzie schodził z krzesła. Zatkało wszystkich. Miejsca parze staruszków ustąpiło dwoje pasażerów w średnim wieku. Zaszokowała mnie agresja, która wylała się z tej młodej kobiety w tak błachej sprawie. Zdrowy dziewięciolatek siedział i nie mógł ustąpić miejsce z trudem poruszającej się starszej kobiecie.
Mnie też przeraża to, co teraz wychodzi z niektórych ludzi. Jak ma się zachować kulturalny człowiek, który spokojnie mówi, a druga strona "wali w niego bejsbolem" ?
× 5
@jatymyoni
@jatymyoni · około 3 lata temu
Ten Pan ma olbrzymie Ego i prostą technikę "nazwij swoje emocje" opakowuje reklamą siebie samego.
Podam inny przykład. Wsiadam do autobusu w Krakowie i widzę młodą dziewczynę całą w tatuażach z małym chłopcem. Od razu słyszę, żeby ustąpił miejsca. Na moje stwierdzenie, że z tyłu są miejsca, słyszę:"ale on ma się uczyć".
× 3
@Anna_Natanna
@Anna_Natanna · około 3 lata temu
Bardzo dobra książka i świetna recenzja.
× 2
@Chassefierre
@Chassefierre · około 3 lata temu
Dziękuję. :3
@Possi
@Possi · około 3 lata temu
Ciekawa pozycja, zainteresuję się nią.
× 2
@Chassefierre
@Chassefierre · około 3 lata temu
Polecam. Daje do myślenia.
× 2
Dar gniewu
Dar gniewu
Arun Gandhi
6/10
Co może ocalić człowieczeństwo? Czy we współczesnym świecie wiara w miłość, dobro i spokój jest tylko nierzeczywistym marzeniem? A może każde z doświadczeń to ponadczasowy dar? Na te i w...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @Chassefierre

Kornik
Chrobot

Kornik. Chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych. Szkodnik wtórny, bo zasiedla zazwyczaj drzewa już chore i osłabione. Kornik. Albo jeden z aniołów, które widuje babka? ...

Recenzja książki Kornik
A lasy wiecznie śpiewają
I oto znów biegną z północy czarne konie...

Powieść Gulbranssena od kilku dobrych lat była na mojej liście do przeczytania – jeśli się nie mylę, miałam nawet do niej jedno podejście, ale odbiłam się od niej. Prawd...

Recenzja książki A lasy wiecznie śpiewają

Nowe recenzje

Twierdza Chiny
Mocarstwo u bram
@atypowy:

Różne mamy powody by sięgać po książki. Często by znaleźć tam chwilę wytchnienia. By cieszyć się pięknym językiem. By o...

Recenzja książki Twierdza Chiny
Nocna runda
Reacher - żandarmski pitbull
@Meszuge:

Pisząc o kolejnej przeczytanej książce tego autora, czuję się jak ktoś, kto w towarzystwie opowiada siedemnasty raz ten...

Recenzja książki Nocna runda
Złodziej Gwiezdnego Pyłu
Baśnie tysiąca i jednej nocy
@Kantorek90:

Lubicie sięgać po historie inspirowane starymi baśniami? Ja uwielbiam, dlatego bardzo ucieszyłam się, kiedy debiut lit...

Recenzja książki Złodziej Gwiezdnego Pyłu
© 2007 - 2024 nakanapie.pl