Nie tylko dla dzieci...

Recenzja książki Niesamowite opowiadania Pana Czereśnie

@markietanka@markietanka · 2012-06-01
"Niesamowite opowiadania Pana Czereśnie" to kolejna książka, którą czytałam wraz z moim 10-letnim synem. Trochę trwało nim ją przeczytaliśmy, bo ma ponad 200 stron i jest pisana dość zbitym tekstem.
Składa się ona z 4 opowiadań: "Maria Antonina", "Smok Dionizy", "Hodowcy marzeń" oraz "Odrodzenie".
Całość jest pięknie ilustrowana przez pana Bogaczyńskiego, choć według mojego syna ilustracji jest stanowczo za mało.

Ta którą widzicie obok bardzo nam się podobała i podczas lektury często do niej zaglądaliśmy - prawda, że sympatyczna?

Pan Czereśnie jest tajemniczą postacią, która mieszka w Warszawie, ale podróżuje po świecie, i zbiera magiczne opowieści. To wysoki, chudy pan odziany w biały garnitur z kotem przy boku. a kot ma dumne imię, Maria Antonina, i potrafi z każdej odległości wywęszyć magię ( w każdej postaci).
Pan Czereśnie należy do tajnego Stowarzyszenia, które para się magią i wszystkim, co jest z nią związane. O dopuszczeniu go do Stowarzyszenia, jak i przybliżenie sylwetki kota, znajdujemy w opowiadaniu "Maria Antonina" ( mój faworyt).
Mojemu dziecku najbardziej podobało się opowiadanie "Smok Dionizy", z którego pochodzi ilustracja. Mowa w nim o małej warszawiance, która otrzymała jajo ze smokiem w środku i jakie perypetie z tego wynikły. Mnie skojarzyło się to z "Eragonem" Paoliniego :)
W "Hodowcy marzeń jest mowa o dziecięcych marzeniach oraz o tym, co się z nimi dzieje. Natomiast w "Odrodzeniu" zostajemy przeniesieni do Włoch, gdzie czeka nas pasjonująca gra oraz walka na śmierć i życie, ale wszystko oczywiście dobrze się kończy :)

Opowiadania są bardzo ciepłe i ciekawie napisane, a przede wszystkim są oryginalne i to na pewno przyciąga uwagę dzieci. Bo przecież dla dzieci nie trzeba pisać tylko o wróżkach, królewiczach, czy krasnoludkach - to już było! Tajne stowarzyszenie, magia, smoki, a do tego Polska - to dzieci ciekawi i przyciąga.
Można pisać mądrze, barwnie i ciekawie wcale nie używając stereotypów, co pokazuje nam pani Karolina Ciejka. Autorka używa prostego, lecz plastycznego języka oraz zrozumiałych dla dzieci słów - i to jest na pewno plus książki.
Minusem jest zwarty tekst i za mało ilustracji, jak dla dzieci. Mój syn dodatkowo stwierdził, że Pan Czereśnie, cytuję, "głupio się nazywa", za mało nowocześnie :) Ja nie zwróciłabym na to uwagi, ale dzieci wyłapują takie niuanse.
Jednak książkę przeczytaliśmy z dużym zainteresowaniem i sprawiła nam sporo zabawy, a chwilami dawała pole do rodzinnej dyskusji ( przy "Hodowcy marzeń").
Książka jest bardzo ładnie wydana - sztywna okładka, kredowy papier, piękne ilustracje, szyte kartki. Na pewno nie rozpadnie się przy wertowaniu przez dziecięce ręce, i to wielokrotnym :) Ponadto świetne nadaje się na prezent - polecam !

Moja ocena:

{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
Data przeczytania: 2012-06-01

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}
Niesamowite opowiadania Pana Czereśnie
Niesamowite opowiadania Pana Czereśnie
Karolina Ciejka
{}8/10
W jaki sposób chroni się magię? Czy istnieje tajemne stowarzyszenie? Czy marzenia rosną w ogrodzie? Tajna organizacja od wieków gromadzi wszystko, co jest powiązane z magią. Pewnego dnia prosi p...
Komentarze
Niesamowite opowiadania Pana Czereśnie
Niesamowite opowiadania Pana Czereśnie
Karolina Ciejka
{}8/10
W jaki sposób chroni się magię? Czy istnieje tajemne stowarzyszenie? Czy marzenia rosną w ogrodzie? Tajna organizacja od wieków gromadzi wszystko, co jest powiązane z magią. Pewnego dnia prosi p...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Pozostałe recenzje @markietanka

Przędza
Niesamowita przędza życia

Ależ się zaczytałam! Pochłonęła mnie ta książka :) Jeśli lubicie fantastykę młodzieżową i katastroficzne wizje świata , podobały Wam się "Igrzyska śmierci" - to ta książk...

{} Recenzja książki Przędza
Drugi Mesjasz
Doskonała intryga

Z twórczością Glenna Meade’a spotykam się po raz pierwszy i nie ukrywam, że jestem pod wielkim wrażeniem. Ostatnio z takimi wypiekami na twarzy i ciekawością czytałam „Ko...

{} Recenzja książki Drugi Mesjasz

Nowe recenzje

Cztery siostry 1925-1945. Zakładnicy wolności
Cztery siostry
@mrsbookbook:

Drugi tom z serii Zakładnicy wolności wciągnął mnie już od pierwszych stron. Córki Florentyny i Konstantego są już ...

{} Recenzja książki Cztery siostry 1925-1945. Zakładnicy wolności
Martwiec
A W LESIE DRZEMIE ZŁO
@czerwonakaja:

No i w końcu jestem na bieżąco, trzynasta część cyklu za mną i choć już czuć tak zwane zmęczenie materiału, to gdy poja...

{} Recenzja książki Martwiec
Już nigdy Pan nie będzie smutny
Już nigdy Pan nie będzie smutny
@ladybird_czyta:

Nigdy bym nie przypuszczała, że ta przypadkowo kupiona książka pozostawi we mnie taki ślad, że wywoła tak silne i głębo...

{} Recenzja książki Już nigdy Pan nie będzie smutny
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe