Recenzja książki Opowieści o duchach

Opowieści o duchach M.R. Jamesa

{} WYBÓR REDAKCJI
@Little_Lotte@Little_Lotte · 2020-08-01


Gdy półkula północna wkracza w swój mroczny sezon, miłośnicy opowieści o duchach ponownie z niecierpliwością zwracają się do dzieł M.R. Jamesa. Uznawanego przez wielu za mistrza angielskiej historii o duchach. Tam, w słabo oświetlonym świecami świecie uczonych, bibliotekarzy i antykwariuszy, coś czai się, na wpół widziane, na wpół odczuwalne. Zaglądamy trochę zbyt głęboko, w miejsca - prawie niezmienne, gdzie nie powinniśmy zaglądać.

Niezależnie od tego, czy są powiązane z odniesieniami biblijnymi, skryptami runicznymi czy średniowiecznymi artefaktami, wychodzą z cienia, bezbożne duchy żądne zemsty.

Odzwierciedlają własny pogląd Jamesa na zjawy: „Duch powinien być złowrogi lub wstrętny: sympatyczne i pomocne zjawy dobrze pasują do baśni lub lokalnych legend, ale nie mam z nich pożytku w fikcyjnej opowieści o duchach”.

Niewiele duchów M.R. Jamesa przejawia klasyczne upiorne cechy.

Zemsta jest głównym tematem prac M.R. Jamesa, a zemsta na różne nadprzyrodzone sposoby. Światowi duchowni, chciwi poszukiwacze skarbów. Ci, którzy pragną ziemskiej mocy, a nawet nadmiernie ciekawi, nieuchronnie znajdą demoniczne siły czające się tuż pod powierzchnią codziennego życia, czekające na okazję do przebicia się do współczesności.

Ponad 80 lat po jego śmierci M.R. James nadal ma wielu zwolenników. Rozpoznają w opowieściach zarówno postacie, które M.R. James znał w prawdziwym życiu, jak i refleksje na temat chrześcijańskich poglądów Jamesa na sekularyzm i sekularystów.

Identyfikacja postaci jako ludzi, których faktycznie znał, nadaje zupełnie nowy wymiar opowieściom o duchach, które M.R. James czytał przy świecach studentom i przyjaciołom w zagraconych, zakurzonych pokojach w King’s College. Ten bożonarodzeniowy rytuał ugruntował się i często pisał z furią. Jedna z osób w kręgu opisuje, jak „Monty wyszedł z sypialni z rękopisem w dłoni i zdmuchnął wszystkie świece oprócz jednej, przy której usiadł. Następnie zaczął czytać, z większą pewnością siebie niż ktokolwiek inny, prawie nieczytelne pismo przy słabym świetle ”.

Rozpaczliwa próba dotrzymania terminu, sytuacja znana większości pisarzy, zaowocowała pewną zmiennością w opowieściach. Jednak nawet te mniej znane historie mają swój własny czynnik szokujący; w tym przypadku ludzka twarz jest zamknięta jak poczwarka w kokonie. Jego opowieść „Nawiedzony domek dla lalek” została napisana, aby umieścić ją jako malutką wersję w bibliotece prawdziwego domku dla lalek Królowej.

W rzeczywistości, chociaż niektóre z jego historii zostały po raz pierwszy opublikowane jako „Ghost Stories of an Antiquary” i „More Ghost Stories of an Antiquary”, można argumentować, że są to raczej opowieści o przerażeniu niż tradycyjne historie o duchach. James bardzo podziwiał pracę zarówno Sheridana Le Fanu, jak i Waltera Scotta, a wraz z horrorem jego historie zawierają silny element dziwności, w jej pierwotnym znaczeniu.


Ocena @Little_Lotte:
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
Książka Opowieści o duchach
Opowieści o duchach
Montague Rhodes James
{}8.3/10
Seria: Biblioteka Grozy
M.R. James to chyba drugi po Lovecrafcie klasyk gatunku – zdaniem krytyków jego ghost stories należą do najbardziej przerażających i perfekcyjnych formalnie, jakie kiedykolwiek napisano.Oto piętnaści...
Komentarze

Pozostałe recenzje @Little_Lotte

Książka Kopciuszek

 Bajki są tak stare, jak sama ludzka cywilizacja. Synteza tego, co mówione, połączenie różnych relacji z tej samej hi...

Książka Słowik

 Mówi się, że Andersen stworzył „Słowika”, aby wyrazić swój ból z powodu nieodwzajemnionej miłości do szwedzkiej śp...

Nowe recenzje

Książka Dublerka

Nastolatki uczące się w prestiżowej akademii sztuk scenicznych w Londynie starają się o główną rolę w przedstawieniu, p...

Książka W świecie skrzatów.

Jeszcze nie tak dawno czytałam pierwszy tom wrocławskich legend z krasnalami w tle, a tu już mam za sobą drugą część - ...

Książka Paleta emocji

Łucja ulega wypadkowi samochodowemu i jako pierwszy pomocy udziela jej przystojny policjant Bartosz. Będąc pod urokiem ...

nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe