dostępne tylko u nas

Mimo wszystko więcej historii niż propagandy

11.03.2024

W 2018 r. Dom Wydawniczy REBIS opublikował książkę Piotra Zychowicza, pt. Skazy na pancerzach. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych. Książka liczy niewiele ponad 400-ta stron. Powstała w wyniku kwerend np. w zasobie różnych oddziałów Instytutu Pamięci Narodowej i lektury książek/artykułów m.in., Aliny Całej, Michała Bołtryka i Dariusza L... Recenzja książki Skazy na pancerzach. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych

Mit jest niczym, które jest wszystkim

10.03.2024

Urodziłem się pod koniec sierpnia 1913 roku jako istota ludzka płci męskiej. Dawno już nie czytałem książki, która byłaby tak różnorodna, tak erudycyjna, osobista i zaangażowana w to, co się działo i dzieje obecnie na świecie. Jest to zarazem powieść i rodzaj eseju, swego rodzaju pamiętnik (powieściopisarz zawsze z zasady pisze o sobie, swoich wy... Recenzja książki Fizyka smutku

@tsantsara@tsantsara × 27

Odwaga by zawalczyć o życie i wolność wyboru.

9.03.2024

Książka „Oliwia Denaro” autorstwa Violi Ardone to poruszająca historia piętnastoletniej dziewczyny Oliwy, która musi zmierzyć się z patriarchalnym społeczeństwem Sycylii w latach 60. XX wieku. W książce bardzo szeroko poruszony jest temat okropnych trudności, z jakimi musiały zmagać się kobiety tamtego czasu. Główna bohaterka, Olivia, to postać ni... Recenzja książki Olivia Denaro

Naukowo o tragicznym wydarzeniu. Najwyższy czas z nauką bez propagandy.

9.03.2024

Wydana w 2018 r. przez Wydawnictwo Czarna Owca książka Joanny Tokarskiej-Bakir dotyczy jednego z tragicznych wydarzeń które rozegrały się w powojennej Polsce, tj. pogromu w Kielcach z lipca 1946 r. . Co warto wskazać, omawiana publikacja została zrecenzowana przez Szymona Rudnickiego, Marcina Kulę, Jana T. Grossa i Michaela Steinlaufa. ... Recenzja książki Pod klątwą. Społeczny portet pogromu kieleckiego. Tom 1

ADHD, czyli inne "okablowanie mózgu"

8.03.2024

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl ADHD - z czym najczęściej kojarzy się społeczeństwu? Z niegrzecznym, małym chłopcem, który biega, hałasuje, przeszkadza...nigdy z dziewczynką. Dziewczynka ma być grzeczna, cicha, bezproblemowa, ma dobrze się uczyć. A chłopiec jak to chłopiec musi się wyszaleć. Ale czy nie jest to stereotyp? Czy na A... Recenzja książki My kobiety z ADHD

O kieleckiej synagodze, czyli Odkrywanie kieleckiej synagogi

8.03.2024

Wydana w 2022 r. przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego książka autorstwa Piotra Świerczyńskiego dotyczy jedynej w stolicy województwa świętokrzyskiego synagogi, której budynek znajduje się pośrodku alei IX Wieków Kielc. Co warto wskazać, omawiana publikacja otrzymała dofinansowanie ze środków Województwa Świętokrzyskiego. Książkę autor zadedykow... Recenzja książki Odkrywanie kieleckiej synagogi

Stare, ale jare!

8.03.2024

"Nutria i Nerwus" to kolejna barwna opowieść Małgorzaty Musierowicz, która znowu zaskakuje czytelników humorem, lekkością i głębokim zrozumieniem ludzkich relacji. Fabuła książki skupia się na losach Natalii Borejko, zwanej Nutrią, która postanawia zakończyć swoje związki z Tuniem, by wraz ze swoimi siostrzenicami, Laurą i Różą, spędzić niezapo... Recenzja książki Nutria i Nerwus

Cena sławy

7.03.2024

"Jesteś moją Trójką" autorstwa Niny Kaczmarczyk to lekka i pełna humoru powieść, która bawi czytelnika, jednocześnie składając hołd absurdom życia show-biznesu. Książka opowiada o losach Igora Olechowskiego, nieustraszonego aktora, który zjednał sobie sympatię widzów dzięki swojej niekonwencjonalnej metodzie manifestowania swoich marzeń. Główny... Recenzja książki Jesteś moją Trójką

Samotność odmieńców

6.03.2024

Dawno, dawno temu, czytając pierwsze powieści S. Kinga, zrozumiałem, że warunkiem napisania dobrego horroru jest nie tylko umiejętność wymyślania potworów, budowania napięcia i tworzenia odpowiedniego nastroju. Ważna jest także a może nawet przede wszystkim historia, w którą zdolny pisarz na tyle zręcznie wbudowuje wątki nadnaturalne, że czytelnic... Recenzja książki Samotne kobiety

Trzeba mieć odwagę by stanąć w prawdzie z historią

6.03.2024

… Sunąc po analizowanym terenie ze skutecznością godną maszyn Jamesa Dysona, autor poddaje miażdżącej krytyce wygodne interpretacje działań policji granatowej, dopatrujące się w mordach „form społecznej samoobrony i działania w wyższej konieczności w obliczu terroru niemieckiego”. Niektóre – w rodzaju usprawiedliwiania ich obawą przed ujawnieniem ... Recenzja książki Na posterunku

Przejmujące świadectwo świadka niemieckich zbrodni podczas II wojny światowej

5.03.2024

O wspomnieniach Jerzego Kwiatkowskiego, których trzecie wydanie ukazało się właśnie nakładem Państwowego Muzeum na Majdanku, pisać można przynajmniej z dwu perspektyw. Kwestia ta dotyczy zresztą wszystkich edycji świadectw, które wymagają – moim zdaniem – właśnie takiego dwutorowego podejścia. Po pierwsze, trzeba zwrócić uwagę na stronę edytorską,... Recenzja książki 485 dni na Majdanku

Widziałem Jezusa

5.03.2024

John Burke zebrał ok. 100 relacji ludzi, którzy przeszli śmierć kliniczną. Starał się sklasyfikować ich przeżycia i spotkania „po drugiej stronie”. Powstała książka, która może przenicować nasze życie, zmienić lub przesunąć priorytety, kierunek myślenia, marzenia, stosunek do siebie i do innych. Kiedy ją czytałam, wydawało mi się, że znalazłam się... Recenzja książki Zobaczyć niebo. Historie prawdziwe

@Remma@Remma × 18

Dlaczego niemieccy intelektualiści poparli brunatny i brutalny faszyzm?

4.03.2024

…W Wierzyć i niszczyć Ingrao kładzie mocny akcent na doświadczenie pierwszej wojny światowej oraz jego wpływ na uformowanie się w dorastających Niemcach zbioru przekonań o świecie, na ich sferę lęków i obaw. Wielka wojna, w której intelektualiści – przyszli SS-mani – nie uczestniczyli bezpośrednio, zostawiła w ich psychice ślad na tyle trwały... Recenzja książki Wierzyć i niszczyć. Intelektualiści w machinie wojennej SS

"Piękna podróż" Odysa...

4.03.2024

Szczęśliw, kto jak Ulisses, zwiedził piękne kraje, lub jak ten, co za złotem runem zgarniał wody, aby potem doświadczeń pełen i pogody, wrócić do domu ojców, dawne znowu czcząc zwyczaje (...) Joachim du Bellay: Heureux, qui, comme Ulysse... ze zbioru sonetów: Les Regrets, tłum. W. Kościelski Czyli szczęśliwi ci, którzy odbywszy - jak Ulisses, czy... Recenzja książki Szczęśliwi, którzy…

@tsantsara@tsantsara × 23

Pierworodny grzech misji cywilizacyjnych

3.03.2024

Czytanie powieści graficznych, wymaga czasu, wytrwałości i zwracania uwagi na szczegóły. Niejednokrotnie trzeba wrócić do wcześniejszych obrazów. Lektura obrazkowa nie jest więc tak chronologiczna, jak przy narracji słownej. Podobnie, jak przy oglądaniu jednego obrazu, gdy nasz wzrok błądzi od jednego jego detalu do innego, dochodzenie do zrozumie... Recenzja książki Boska kolonia

@tsantsara@tsantsara × 19

Z życia kuratora sądowego

3.03.2024

Czytając tą książkę człowiek zastanawia się jak można doprowadzić do takich zaniedbań w życiu. Jakim cudem duża część z nas nie zna tego świata i go nie widzi, choć jest dosłownie wszędzie. Duże czy mniejsze miasto, wieś, w każdym z tych miejsc życia ludzie nieradzący sobie z swoim życiem lub wykorzystującym zasiłki by kupić sobie najtańszą wódkę ... Recenzja książki Patożycie

Wojna i pokój

3.03.2024

Drugi tom dylogii Teixcalaan nie daje czytelniczkom i czytelnikom wystarczających podstaw do oceny kierunku i tempa rozwoju talentu pisarskiego Arkady Martine. Głównie dzięki temu, że poziomem i jakością w zasadzie nie różni się od Pamięci zwanej Imperium, a jeśli już dopatrywać się różnic, to trzeba uznać, że Pustkowie zwane pokojem jest książką ... Recenzja książki Pustkowie zwane pokojem

Ona i dwóch braci

3.03.2024

"Miłość to sprawa dla szefa" autorstwa April Dawson to lekka, humorystyczna powieść romantyczna, która zgrabnie łączy wątki komedii sytuacyjnej z elementami romansu. Książka przenosi czytelnika w świat niespodziewanych zwrotów akcji, a główna bohaterka, Emma, staje w obliczu licznych niefortunnych zdarzeń. Historia zaczyna się od niezwykłego po... Recenzja książki Miłość to sprawa dla szefa

@beatazet@beatazet × 1

Niesamowita mieszanka szpiegowskiej intrygi, akcji i tajemniczej historii, którą nie sposób o...

2.03.2024

"Agrylle" autorstwa Elly Conway to niesamowita mieszanka szpiegowskiej intrygi, akcji i tajemniczej historii, którą nie sposób odłożyć. Od samego początku książka wciąga czytelnika i nie pozwala mu oderwać się od lektury aż do ostatniej strony. Fabuła opowiada o młodym mężczyźnie, Argylle'u, który zostaje wciągnięty w wir niebezpiecznej misji, ... Recenzja książki Argylle

@NataliaTw@NataliaTw × 3

Erotyk z wyższych sfer, czyli o tym jak zdejmować maskę i bieliznę

2.03.2024

Pod ciężką maską niewzruszenia i siły często ukrywa się kruchość i delikatność. Właśnie taka jest Neva. Od dziecka przeciwstawiająca się standardom, walcząca o swoje zdanie i niepozwalająca się nikomu do siebie zbliżyć. Wewnątrz jednak - wrażliwa, analizująca każdy szczegół... i przestraszona, że ktoś kiedyś odkryje tę maskę. Jej świat ma zacząć... Recenzja książki Creep

Mistrzostwo grozy, arcydzieło literatury

29.02.2024

,,Opowieści niesamowite" to zbiór wyjątkowej twórczości amerykańskiego pisarza z doby romantyzmu. Edgar Allan Poe wyprzedził swoje lata. Był wizjonerem i prekursorem m.in. noweli kryminalnej. W swoich dziełach zawierał elementy, które parędziesiąt lat po jego śmierci stały się filarami takich nurtów jak np. dekadentyzm. Edgar Allan Poe to także po... Recenzja książki Opowieści niesamowite

Kontratak

27.02.2024

Ji-hye zauważa, że zupełnie nie jest zadowolona ze swojego życia. Ma zwyczajną, nudną pracę, monotonną codzienność i wizję swojej przyszłości, która jawi się w samych szarych odcieniach. Ma wrażenie, że czas ucieka jej przez palce, a przecież nie zdążyła jeszcze "nic" osiągnąć! - Ta historia porusza problem, który dotyczy zapewne wielu z nas. Ciąg... Recenzja książki Kontratak

@sija002@sija002 × 2

Babcia Marysia z Kresów

27.02.2024

Mimo iż książka jest podpisana jednym nazwiskiem, ma dwie autorki: Beatę Potocką i przede wszystkim jej babcię Marysię Mikityszyn. Babcia Marysia urodziła się w 1939 roku na wschodzie przedwojennej Polski, w pobliżu miejscowości Obertyn, na terenie obecnej Ukrainy, na południowy wschód od Lwowa. To właśnie jej wspomnienia są treścią tej książki. ... Recenzja książki Marysia. Moje życie na przedwojennych Kresach

@pebro@pebro × 14

Goebbels człowiek, Goebbels propagandzista

25.02.2024

Z fotografii na okładce na czytelnika patrzy człowiek. Jest elegancko ubrany i wysztywniony, powaga jego twarzy zdradza pewną posępność. Mimo tego człowiek ten wygląda dość przeciętnie. Kto byłby w stanie uwierzyć, że to ta sama osoba, która zbudowała propagandę, po której Hitler wynosił się na coraz wyższe stopnie? Autor cytatu "Kłamstwo powtórzo... Recenzja książki Goebbels. Życie i śmierć

Dawno, dawno temu, gdy naukowcy rządzili światem.

24.02.2024

Wznowienia klasycznych książek SF są niemal zawsze źródłem dodatkowych problemów dla czytelniczek i czytelników, które i którzy muszą zwalczać w sobie chęć obśmiania nietrafionych (w sposób oczywisty dla współczesnego człowieka) predykcji przyszłych rozwiązań technologicznych i innych objawów "niedostatku" autorskiej wyobraźni. Opublikowana w 1957... Recenzja książki Czarna chmura