Recenzja książki Trzej muszkieterowie

Un pour tous, tous pour un!

Autor: @Christina ·{}6 minut
{} 2020-07-24 {} 2 komentarze {} 9 PolubieńTrzej muszkieterowie podążają za historią młodego Francuza D'artagnana, który wyrusza z domu, uzbrojony jedynie w kilka drobnych prezentów i rad swojego ojca, aby spełnić swoje marzenie o zostaniu jednym z legendarnych muszkieterów, osobistych strażników króla Ludwika XIII . Wkrótce po przybyciu do Paryża i rozmowie z Monsieur de Treville, kapitanem muszkieterów, serii nieoczekiwanych incydentów sprawia, że D’artagnan szybko zaprzyjaźnia się z trzema najbardziej znanymi i popularnymi muszkieterami, Atosem, Portosem i Aramisem, którzy pomagają mu w jego wyprawach. Po drodze, służąc królowi i królowej, a także wyznając własne rycerskie wartości, D'artagnan często wchodzi w konflikt z potężnym kardynałem Richelieu, spiskującemu przeciwko królowej i księciu Buckingham, a także wielu jego agentom. z których niektórzy, jak tajemnicza Milady de Winter, mają własne, złowrogie plany osobiste.

W Trzech muszkieterach Alexandre Dumas wykorzystuje wiele wydarzeń historycznych jako punkty fabularne w swojej narracji, z których najbardziej uderzające to Oblężenie La Rochelle i zabójstwo księcia Buckingham. Oblężenie La Rochelle w latach 1627-28, prawdziwa bitwa w Hugenot Rebellions, zajmuje istotne miejsce w powieści, obejmując kilka rozdziałów. Bitwa była bardzo ważna dla francuskiego rządu, ponieważ La Rochelle było jednym z największych miast protestanckich rebeliantów, a Anglicy, kolejny wróg Francji, próbowali pomóc buntownikom, którzy opanowali miasto.


Aby zbadać prawdziwość historyczną bohaterów, w pierwszej kolejności należy zbadać tych, na których czytelnicy są najbardziej narażeni - bohaterów. Dumas otwiera swoją powieść, ogłaszając z dumą, że wszyscy jego bohaterowie są prawdziwymi ludźmi, a ich imiona są tylko nieznacznie zmienione.

Dumas twierdzi w swoim przedmowie, że odnalazł i przeczytał ahistoryczne dzieło zatytułowane Mémoires de Monsieur D'artagnan autorstwa Gatien Cortilz de Sandras, w którym znalazł informacje o swoich głównych bohaterach. Jdnak wbrew temu, w co sądził Dumasmas, ta praca jest fikcyjną wersją życia D’artagnana, zawierającą liczne anegdoty i przygody, która nie jest dokładną biografią.


Charles de Batz Castlemore, Armand de Sillegue, Isaac de Portau i Henri d'Aramitz - ich odpowiedniki literackie wykazują niewiele podobieństw do oryginałów. Wszyscy czterej byli rzeczywiście Muszkieterami w pewnym momencie, ale Dumas jeszcze bardziej odrywa się od rzeczywistości, umieszczając ich postacie w służbie Ludwika XIII, dziesiątki lat przed ich faktyczną pracą dla Ludwika XIV.

Dlatego lata służby i wiele dokonań bohaterów Dumasa, zainspirowane prawdziwymi, dzielnymi muszkieterami, są znacznie bardziej fikcją niż faktem. Skutki tej decyzji polegają na tym, że, Dumas jest w stanie zaangażować swoich bohaterów w wiele znanych wydarzeń historycznych, aby jeszcze bardziej zaangażować czytelnika w swoją opowieść, a ponieważ Ludwik XIII również miał Muszkieterów.

W Trzech muszkieterach głównymi antagonistami w całej powieści są osobista straż i agenci Jego Eminencji, kardynała Richelieu, a także sam kardynał . Straż Richelieu rzeczywiście została ustanowiona jako odpowiednik muszkieterów Ludwika XIII, jednak podczas gdy strażnicy Richelieu są widoczni na początku książki, najsilniej przedstawianym antagonistą jest agentka kardynała Milady de Winter, która nie wydaje się być oparta na żadnej prawdziwej osobie. Milady rzeczywiście pojawia się w Mémoires de Monsieur D'artagnan Sandrasa, ale odgrywa tam znacznie mniejszą rolę niż w pracy Dumasa, a jak już wspomniano, znaczna część książki Sandrasa jest również fabularyzowana, więc wydaje się prawdopodobne, że Milady w rzeczywistości nie istniała.


W powieści wyróżniają się znane postacie historyczne, które wzbogacają i napędzają narrację, zarówno poprzez wspomnianych antagonistów, jak i postacie towarzyszące. W Trzech muszkieterach, oprócz kardynała, króla Ludwika XIII, jego żony Królowej Anny i Jerzego Villiersa I, księcia Buckingham, również odgrywają znaczące role. Na przykład związek między królową Anną a księciem Buckingham jest używany do napędzania fabuły w kilku częściach powieści. Powszechnie uważa się, że między królową a księciem doszło do konfliktów, a Villiers faktycznie wywołał skandal, otwarcie deklarując uczucie do Anny, kiedy odwiedzał francuski dwór w 1625 r. Nie wiadomo czy królowa rzeczywiście odwzajemniła się lub korespondowała z nim.

Jednak Dumas traktuje, że ten romantyczny związek jest faktem i prowadzi go znacznie dalej, niż mogą to potwierdzić historyczne zapisy. To rodzi pierwsze duże zadanie dla naszych bohaterów, którzy muszą odzyskać naszyjnik, który królowa podarowała księciu, kiedy potajemnie odwiedził ją ponownie w Paryżu. Co więcej, choć nie ma konkretnych wydarzeń z nim związanych, Ludwik XIII, będąc królem Francji, jest integralną częścią wielu elementów fabuły w książce. Obejmuje to uznanie bohaterów za ich służbę w pojedynkach ze strażnikami kardynała, radośnie mówiąc im przy jednej okazji „Co do diabła! Siedmiu strażników jego Eminencji postawiło was czterech bez walki w ciągu dwóch dni! Podobnie jak w przypadku wydarzeń historycznych, włączenie przez Dumasa postaci historycznych do jego historii bez rażących sprzeczności z ustalonymi faktami pomaga czytelnikowi wyobrazić sobie okres czasu, a tym samym bardziej zainteresować się opowieścią jako całością.

Dumas wykorzystuje swój status Francuza, aby uwzględnić liczne szczegóły dotyczące geografii Paryża, gdzie osadzona jest większość powieści, a także częste odniesienia do historycznych prowincji w kraju, chociaż jego szczegóły kulturowe są czasami wadliwe. . Lista Dumasa zawiera nazwy ulic dla rezydencji i miejsc docelowych jego bohaterów, kiedy tylko jest to możliwe, a wszystkie te nazwy można nadal obserwować, po prostu przeglądając mapę Paryża. Obejmuje to Rue des Fossoyeurs, w której mieszka D’artagnan, Rue de Vieux-Colombier, gdzie w powieści mają siedzibę muszkieterowie, oraz wiele innych miejsc

Chociaż francuski system prowincjonalny został zniesiony podczas rewolucji francuskiej, na początku XVI wieku, kiedy powieść została wydana, nadal były one bardzo ważnym aspektem francuskiego rządu i społeczeństwa. Dumas zwraca na to uwagę szczególnie, odnosząc się do miejsca pochodzenia wielu postaci, wielokrotnie nazywając D’artagnana Gasconem (z Gaskonii). Jednak, chociaż jego szczegóły geograficzne są nienaganne, Dumas popełnia błąd w najważniejszym szczególe kulturowym, Ballet de la Merlaison.

Król Ludwik XIII organizuje bal, na którym ma się odbyć ten balet, słusznie wskazany jako jeden z jego ulubionych. Jednak w rzeczywistości balet ten został wystawiony po raz pierwszy dopiero w 1635 roku, podczas gdy w powieści rozgrywa się kilka rozdziałów przed oblężeniem La Rochelle w 1627 roku, co oznacza, że Dumas niedokładnie umieszcza go osiem lub dziewięć lat za wcześnie. Inne szczegóły Dumasa wciąż sprawiają, że czytelnik znowu czuje, że ta niesamowita historia mogła się wydarzyć naprawdę, ponieważ mogą odwiedzić wiele miejsc we Francji, jeśli zechce.

Szeroka gama elementów historycznych, których obaj autorzy używają do tworzenia i rozwijania swoich narracji, pomaga czytelnikom łatwiej znaleźć się w scenerii, wczuć się w postacie i zrozumieć fabułę.

Ekstrawagancki charakter opowieści Dumasa znalazł odzwierciedlenie w naturze samego mężczyzny. Chociaż Dumas był żonaty, zgodnie z tradycją Francuzów z wyższych klas społecznych, miał wiele romansów pozamałżeńskich - podobno aż czterdzieści - i wiadomo, że miał co najmniej czworo nieślubnych dzieci.

Książka Trzej Muszkieterowie została przetłumaczona na większość języków. Ponadto istnieje wiele sztuk, filmów, seriali telewizyjnych, = a nawet musical oparty na powieści. Szczególnie kino było niezwykłe, wykorzystując na różne sposoby tytułowych bohaterów. Najbardziej godne uwagi to żywa, niema wersja z Douglasem Fairbanksem z 1921 roku i pierwszy anglojęzyczny film z Walterem Abelem jako d’Artangnanem z 1935 roku.
Moja ocena:

{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}
Trzej muszkieterowie
43 wydania
Trzej muszkieterowie
Alexandre Dumas (Père)
{}8.4/10
Cykl: Trzej muszkieterowie, tom 1
Seria: Perły Literatury
Jedna z najsłynniejszych powieści Alexandra Dumasa, a zarazem klasyk gatunku płaszcza i szpady. Opowieść o dzielnym d’Artagnanie i jego trzech przyjaciołach z elitarnej formacji królewskich muszkieter...
Komentarze
@Airain
@Airain · ponad rok temu
Jeden z kamieni milowych mojej młodości...

Ale gdzieś tam w środku usłyszałam "All for love" :)...
{}× 2
@Christina
@Christina · ponad rok temu
To moje pierwsze uczucie gdy myślę o Muszkieterach :) Więc cieszę się, że nie jestem jedyna.
{}× 1
@Wiesia
@Wiesia · ponad rok temu
Jak zwykle ciekawa i wyczerpująca recenzja
{}× 1
@Christina
@Christina · ponad rok temu
Dziękuję.
{}× 1
Trzej muszkieterowie
43 wydania
Trzej muszkieterowie
Alexandre Dumas (Père)
{}8.4/10
Cykl: Trzej muszkieterowie, tom 1
Seria: Perły Literatury
Jedna z najsłynniejszych powieści Alexandra Dumasa, a zarazem klasyk gatunku płaszcza i szpady. Opowieść o dzielnym d’Artagnanie i jego trzech przyjaciołach z elitarnej formacji królewskich muszkieter...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Zobacz inne recenzje

„Trzej muszkieterowie” autorstwa Alexandre Dumas to klasyka gatunku, która jest obowiązkową lekturą każdego pożeracza książek! XVII-wieczna Francja, nietuzinkowi bohaterowie, intrygi i zwroty ak...

@Dariaaa @Dariaaa

Pozostałe recenzje @Christina

Wielkie nadzieje
W poszukiwaniu siebie

 Była to przedostatnia kompletna powieść Dickensa. Po raz pierwszy została opublikowana jako seria tygodniowa w 1860 r., a w formie książkowej w 1861 r. Wcześni krytyc...

{} Recenzja książki Wielkie nadzieje
An Ideal Husband
Mąż (prawie) idealny.

 Premiera An Ideal Husband odbyła się w Londynie 3 stycznia 1895 r., a opublikowano ją w 1896 r. Była to trzecia z czterech wystawionych sztuk komediowych Wilde’a i o...

{} Recenzja książki An Ideal Husband

Nowe recenzje

Rebeka
"Rebeka" Daphne du Maurier
@martyna748:

Dzisiaj zaprezentuję Wam książkę, którą znalazłam w Wigilię pod choinką, czyli "Rebekę" Daphne du Maurier. Czy prezent ...

{} Recenzja książki Rebeka
Znaki. Spójrz w gwiazdy, odkryj siebie
Saturn w Wodniku
@mysilicielka:

Jak przedstawia się książka i co w sobie zawiera? "Znaki. Spójrz w gwiazdy, odkryj siebie" to przede wszystkim piękne w...

{} Recenzja książki Znaki. Spójrz w gwiazdy, odkryj siebie
Bracia Di Caro
Gorący bracia Di Caro...
@justus228:

Kinga Litkowiec po raz kolejny powala na kolana. Jej najnowsza dylogia zaskoczy niejedną czytelniczkę, pozostawiając w ...

{} Recenzja książki Bracia Di Caro
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl