Recenzje książek, najnowsze opinie o książkach

Znajdź książkę, która Cię interesuje i dowiedz się, co myślą o niej inni. Recenzje nakanapie to zawsze wartościowe treści pisane przez naszych wielbicieli książek. Recenzje nakanapie to szczere, prawdziwe opinie, którym możesz zaufać.
Napisz swoją recenzję

Najnowsze recenzje

Nocny patrol
Recenzja książki Nocny patrol
10.12.2009

Jesteśmy Innymi, służymy różnym siłom ale w Zmroku nie ma różnicy między brakiem Ciemności i brakiem Światła. Nasza walka może zniszczyć świat. Zawieramy więc Wielki Traktat o rozejmie. Każda ze stron będzie żyć wedle własnych praw. Każda ze stron będzie posiadać własne prawa. Ograniczamy swoje prawa i swoje zasady. Jesteśmy Innymi. Stw... czytaj dalej »

@horror.com.pl @horror.com.pl
Obcy
Recenzja książki Obcy
10.12.2009

Mort Castle zupełnie niezasłużenie zaczyna wypływać na nasz rynek dzięki wydawnictwu Replika. Niezasłużenie, bowiem jest to autor, którego nieobecność na półkach naszych księgarń jest sporym niedopatrzeniem. Całkiem niedawno zachwycałem się jego „Księżycem na wodzie”, zbiorem niezwykłych opowiadań, teraz zapoznałem się z powieścią „Obcy”... czytaj dalej »

@horror.com.pl @horror.com.pl
Ocalony
Recenzja książki Ocalony
10.12.2009

„Śmierć nie zechce uwolnić go ze swojego lodowatego objęcia” Tak brzmi sentencja zachęcająca czytelnika do sięgnięcia po książkę, która tak naprawdę jest nudna i wtórna, a jedynym jej plusem jest zakończenie i tak nie rekompensujące bólu czytania tej powieści. Jak dla mnie „Ocalony” pokazuje, że tym razem Herbert spuścił z tonu oddając w... czytaj dalej »

@horror.com.pl @horror.com.pl
Oczy smoka
Recenzja książki Oczy smoka
10.12.2009

„Oczy smoka” Stephena Kinga nie są tym, do czego pisarz przez lata zdążył nas przyzwyczaić – czyli horrorem, więc czym jest ta powieść zapytacie? Najprościej byłoby ją określić jako fantasy, lecz nie jest tak do końca, ponieważ więcej w książce jest tradycyjnej bajki niż M&M, czy wymienionego powyżej fantasy. Książka przenosi nas w bajko... czytaj dalej »

@horror.com.pl @horror.com.pl
Odwieczny wróg
Recenzja książki Odwieczny wróg
10.12.2009

Autorzy, zwłaszcza ci parający się grozą, często poruszają temat zagłady, apokalipsy. Czasem jest to śmiertelny wirus, innym razem plaga, wojna czy inwazja z kosmosu. Dean Koontz w swojej powieści "Odwieczny wróg" również zahacza o unicestwienie ludzkości, jednak tym razem przyczyna jest dużo bardziej mroczna, przerażająca i... odwieczna... czytaj dalej »

@horror.com.pl @horror.com.pl
Opiekunowie
Recenzja książki Opiekunowie
10.12.2009

Dean Koontz przyzwyczaił już czytelników do tego, iż w swojej twórczości często ucieka się do pomysłów z pogranicza horroru i science fiction. Historią, w podobnych klimatach uraczył nas on również w „Opiekunach” – powieści, o której słyszałem niemal same pozytywne opinie. Postanowiłem zatem sprawdzić czy pochlebstwa pod adresem tego utw... czytaj dalej »

@horror.com.pl @horror.com.pl
Ostateczne wyjście
Recenzja książki Ostateczne wyjście
10.12.2009

Zbrodnia to niesłychana, Pani zabija pana. „Lilje”, Adam MickiewiczNajwiększe zło to tolerować krzywdę. Platon Natsuo Kirino jest Japonką. Urodziła się pięćdziesiąt siedem lat temu w Kanazawie jako Mariko Hashioka. Dość szybko awansowała do grona czołowych japońskich twórców kryminałów, zyskując sławę pisarki śmia... czytaj dalej »

@horror.com.pl @horror.com.pl
Ostatnie drzwi przed niebem
Recenzja książki Ostatnie drzwi przed niebem
10.12.2009

Ostatnie drzwi przed niebem. Nasz adres w dzień i w nocy Ostatnie drzwi przed niebem. I nie jest w naszej mocy Otworzyć drzwi do nieba, Przekroczyć tych drzwi próg. Ostatnie drzwi przed niebem, Zginął nam do nich klucz. Ostatnie drzwi przed niebem Na skraju naszych dróg. (Księga Policzonych Smutków) Michy, mimo swego młodego ... czytaj dalej »

@horror.com.pl @horror.com.pl
Pandora
Recenzja książki Pandora
10.12.2009

Istnieje miejsce, gdzie wszystkie kultury starożytnego świata śródziemnomorskiego spotykają się i sąsiadują ze sobą, gdzie Ozyrysa czci się na równi z rzymskimi bóstwami, a tłum na ulicy jest barwniejszy niż arabskie materiały. Antochia... "Pandora" wyróżniona jest podtytułem "Nowe opowieści o wampirach". Zaskoczony jednak będz... czytaj dalej »

@horror.com.pl @horror.com.pl
Pasożyty umysłu
Recenzja książki Pasożyty umysłu
10.12.2009

„W ostatnich tygodniach przekonaliśmy się, że stoimy w obliczu czegoś znacznie niebezpieczniejszego niż klątwa. Jesteśmy przekonani, że uruchomiliśmy siły panujące kiedyś na Ziemi, a obecnie chcące ową dominację przywrócić.” Znany archeolog Gilbert Austin dowiaduje się o śmierci swego przyjaciela, doktora Karela Weissmana. Pocz... czytaj dalej »

@horror.com.pl @horror.com.pl
Po Zachodzie Słońca
Recenzja książki Po Zachodzie Słońca
10.12.2009

Stephen King powszechnie kojarzony jest z opasłymi powieściami, wielowątkową fabułą i wyrazistym tłem obyczajowym. Tymczasem, ten amerykański pisarz udowodnił, że krótka forma również nie jest mu obca. W zbiorku „Po zachodzie słońca” robi to po raz kolejny i to w najlepszym wydaniu od czasu „Nocnej zmiany”! W swoim najnowszym ... czytaj dalej »

@horror.com.pl @horror.com.pl
Piknik pod Wiszącą Skałą
Recenzja książki Piknik pod Wiszącą Skałą
10.12.2009

Są różne sposoby straszenia czytelników. Mamy potwory, duchy, demony, przerażające rytuały, wampiry i morderców z półmetrowymi maczetami. I jest coś jeszcze. Coś o wiele bardziej wyrafinowanego i przejmującego grozą niż wszystkie potwory świata. Jest to tajemnica. Jest rok 1900, dzień świętego Walentego. Wychowanki drogiej pen... czytaj dalej »

@horror.com.pl @horror.com.pl
Pod taflą jeziora
Recenzja książki Pod taflą jeziora
10.12.2009

Dlaczego sięgnąłem po tę książkę? Po prostu posłuchałem Stephena Kinga, który zachwalał ją swego czasu takimi słowy: "Częściowo jest to opowieść kryminalna, częściowo zaś gotycka historia z Południa - nigdy jeszcze nie czytałem czegoś podobnego. Pod taflą jeziora przeraziło mnie do szpiku kości a jednocześnie całkowicie usatysfakcjonował... czytaj dalej »

@horror.com.pl @horror.com.pl
Pogromca wampirów
Recenzja książki Pogromca wampirów
10.12.2009

Graham Masterton przez lata unikał tematów wampirycznych w swoich pracach. Uszczęśliwiał natomiast czytelników kolejnymi powieściami o najróżniejszych demonach… Ów schemat sprawiał czasem, że czytając utwory Anglika miało się wrażenie déjà vu. Historie te bywały bowiem bardzo podobne, a Masterton ograniczał się często do zastępowania jed... czytaj dalej »

@horror.com.pl @horror.com.pl
Pokochała Toma Gordona
Recenzja książki Pokochała Toma Gordona
10.12.2009

„Świat to potwór zębaty, zdolny gryźć, gdy tylko zechce.” W niemalże wszystkich książkach napisanych przez Stephena Kinga kryje się groza, czasem wyraźna, czasem subtelna i ulotna, ale jednak zauważalna. Z krótką powieścią „Pokochała Toma Gordona” jest zupełnie inaczej, jest ona horrorem, jednocześnie nim nie będąc wcale. Jak to możliwe?... czytaj dalej »

@horror.com.pl @horror.com.pl
Portret Doriana Graya
Recenzja książki Portret Doriana Graya
10.12.2009

Tematy narcystycznej miłości i pragnienia wiecznej młodości pojawiają się w literaturze od kiedy ona istnieje, że wystarczy tu wspomnieć mit o Narcyzie, czy Fausta J.W.Goethego. Temat ten porusza także w swojej jedynej powieści Oscar Wilde Utalentowany malarz, Bazyli Hallward na jednym z przyjęć poznaje Doriana Graya, nie skażo... czytaj dalej »

@horror.com.pl @horror.com.pl
Powrót z piekła
Recenzja książki Powrót z piekła
10.12.2009

„Ci, którzy są piękni i bez skazy, z łatwością przeżywają swoje szczęście.” W pewne sierpniowe popołudnie Frank Cotton miał okazję doświadczyć na własnej skórze, że niektóre pozornie jedynie mityczne opowieści są prawdą. Obdarowany przez sprzedawcę Kirchera dziwną chińską kostką-zabawką, określaną mianem Żałobnej Konfiguracji, ... czytaj dalej »

@horror.com.pl @horror.com.pl
Północ
Recenzja książki Północ
10.12.2009

Sieć brutalnych morderstw oplata niewielkie miasteczko w Kalifornii. Agent FBI, Sam Brooker zostaje zobligowany do zbadania ów zagadki. Funkcjonariusz podejrzewa, że coś dziwnego dzieje się w spokojnej dotąd mieścinie: „Przyjechał do Moonlight Cove, gdyż umierali tu ludzie, a oficjalne wyjaśnienia zgonów budziły podejrzenia. Sam przeczuw... czytaj dalej »

@horror.com.pl @horror.com.pl
Prędkość
Recenzja książki Prędkość
10.12.2009

"Jeśli nie przekażesz tego listu policji, zabiję uroczą blond nauczycielkę. Jeśli przekażesz ten list policji, zabiję zamiast tego starszą panią. Masz sześć godzin na podjęcie decyzji" Taką oto wiadomość znajduje, niedoszły pisarz, Billy Willes za wycieraczką swojego samochodu. Billy pracuje jako barman, jest spokojnym, uprzejm... czytaj dalej »

@horror.com.pl @horror.com.pl
Próba sił
Recenzja książki Próba sił
10.12.2009

"Próba sił" jest książką, a jednocześnie scenariuszem filmu o tym samym tytule, który ukazał się w polskich kinach 7 lat po wydaniu książki, dokładnie 18 maja 2000. Autorka książki - Cathy Cash Spellman jest dosyć popularną personą w amerykańskim literackim światku, a szerszej publiczności znana jako redaktorka działu astrologicznego i m... czytaj dalej »

@horror.com.pl @horror.com.pl
Psychoza
Recenzja książki Psychoza
10.12.2009

„Być sobą i wiedzieć, że istnieje się naprawdę, to najlepsze dowody poczytalności. Na wszelki wypadek jednak najlepiej udawać, że jest się wypchaną kukłą. I nie ruszać się, nigdy się nie ruszać, tylko zawsze tu siedzieć. Jeśli będzie tu siedziała bez ruchu, to nie ukarzą jej. Zrozumieją, że jest zupełnie zdrowa.” Robert Bloch „Psychoza” ... czytaj dalej »

@horror.com.pl @horror.com.pl
Radio duchów
Recenzja książki Radio duchów
10.12.2009

Radio Duchów to sen paranoika. To świat o odwróconych biegunach, nierzeczywistość, wizje szaleńca w blasku nowoczesnego świata. To połączenie spirytyzmu i techniki, pradawnej mocy i modernistycznego stylu życia. Jest to wreszcie maszyna, której istnienie ma zupełnie inną przyczynę, niż możemy przypuszczać. Przyznaję, że mam nie... czytaj dalej »

@horror.com.pl @horror.com.pl
Regulatorzy
Recenzja książki Regulatorzy
10.12.2009

Często narzekamy na wtórność książek. Autorzy nie mają ciekawych pomysłów, czytając kolejne powieści odczuwany deja vu. Mamy pewność, że nikt już nas niczym nie zaskoczy. Ale oto Stephen King spieszy znudzonym czytelnikom na ratunek – nadchodzą Regulatorzy! Wentworth niczym nie różni się od innym małych, amerykańskich miastecze... czytaj dalej »

@horror.com.pl @horror.com.pl
Ręka Mistrza
Recenzja książki Ręka Mistrza
10.12.2009

Kto nigdy nie słyszał o Stephenie Kingu, to znaczy, że przespał kilka bardzo ważnych dekad dla gatunku horroru. Choć, prawdę mówiąc, wątpię, żeby nazwisko Stephena Kinga komukolwiek z odwiedzających Horror Online było obce. Nazywany mistrzem, królem, rzemieślnikiem, Amerykanin zyskał tak ogromną sławę, że każdemu jego nowemu dziełu, w za... czytaj dalej »

@horror.com.pl @horror.com.pl
Ring
Recenzja książki Ring
10.12.2009

W przyszłości zamarzyło mi się zostać tłumaczem literatury japońskiej. Z przyjemnością więc sięgnęłam po kultowy już Ring, osławiony dzięki adaptacjom filmowym, serialom telewizyjnym i niezliczonej liczbie komiksów. Ring był dla o mnie o tyle więcej ciekawy, że nie traktowałam go tylko jako horror, do których od dzieciństwa żywię wielkie... czytaj dalej »

@horror.com.pl @horror.com.pl

10 zasad pisania recenzji

Napisanie dobrej recenzji to nie lada wyzwanie. Chcemy przecież, aby była ona pomocna dla innych czytelników. Aby zachęciła do sięgnięcia po naprawdę dobrą książkę albo ustrzegła przed stratą czasu na czytanie słabej literatury. Jak zatem podejść do tego zadania? Na co zwrócić uwagę, a czego unikać, aby stworzyć naprawdę wartościowy tekst? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wytycznych. To taki nasz dekalog dobrej recenzji:

  • Nadaj tytuł – trafne podsumowanie Twojej opinii w postaci tytułu z pewnością zachęci wielu czytelników do przeczytania całości
  • Podziel na akapity – długie teksty mogą odstraszać, gdy pisane są „ciurkiem”. Podziel swoją recenzję na akapity, aby ułatwić jej czytanie, ale również po to, aby prezentowała się atrakcyjniej. Aby recenzja była recenzją, a nie krótką, szybką opinią o książce, powinna się składać z minimum 1500 znaków. Krótsze recenzje będą traktowane jako subiektywne opinie.
  • Uatrakcyjnij recenzję – możesz dodatkowo uatrakcyjnić swoją recenzję korzystając z możliwości, jakie daje nasz edytor tekstu. Pogrubienia, zdjęcia czy gify sprawią, że inni użytkownicy z niecierpliwością będą czekać na Twój kolejny wpis.
  • Postaraj się o obiektywizm – niektóre książki potrafią wzbudzać niemałe emocje. Zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Spróbuj jednak zawsze spojrzeć na przeczytany tekst obiektywnie, po ochłonięciu, po przemyśleniu. Oczywiście Twoje emocje i odczucia są niezwykle ważne, warto jednak, aby miały swoje poparcie w faktach czy cytatach. Samo: „żenująca książka, strata czasu” lub „hit, wspaniała książka” niewiele powie osobie, która zastanawia się nad jej przeczytaniem.
  • Wspomnij zarówno o plusach, jak i minusach – Bez względu na to, czy książka ma więcej plusów, czy minusów, warto poszukać zarówno jednych i drugich. Być może fabuła nie przemówiła do Ciebie zupełnie, ale za to jeden z bohaterów drugoplanowych był świetny i na długo zapadnie Ci w pamięć?
  • Uzasadnij swoje zdanie – ile osób tyle gustów. Ta sama książka może w jednych wzbudzać zachwyt, a na twarzach innych wywoływać grymas zażenowania i poczucie straconego czasu. Dlatego pisząc recenzję, zwróć uwagę, aby uzasadniać swoje zdanie. Dzięki temu czytelnicy lepiej zrozumieją, co masz na myśli i skąd taka Twoja opinia.
  • Szanuj autora i innych czytelników – pamiętaj, że autor włożył wiele serca w swoje dzieło. Być może również wielu czytelników ma odmienne zdanie od Twojego. Postaraj się, aby Twoja recenzja nie była dla nikogo obraźliwa, a jedynie wyrażała Twoją opinię i odczucia.
  • Nie spoileruj – ani tytułem, ani treścią nie zdradzaj istotnych dla fabuły faktów, a tym bardziej zakończenia. Jeśli musisz o takim fragmencie wspomnieć, oznacz go proszę wyraźnie w tekście, aby czytelnik, który nie chce tego czytać, mógł go z łatwością ominąć i doczytać recenzję do końca.
  • Przyznaj gwiazdki – po zrecenzowaniu, nie zapomnij również ocenić książki na naszej skali punktowej. Dzięki temu od razu będzie można łatwo znaleźć perełki w danej kategorii, czy tworzyć w przyszłości rankingi.
  • Bądź szczery – ostatni, ale zdecydowanie najważniejszy punkt. Nie zależy nam na pięknych laurkach, a na szczerości. Chcemy, aby recenzje były szczere, były prawdziwe i stanowiły rzetelne źródło informacji o książce. Nigdy nie będziemy Cię prosić o zmianę recenzji, nie będziemy jej cenzurować przed publikacją, nie będziemy Cię namawiać do bardziej przychylnego spojrzenia. Recenzji w serwisie nigdy nie będzie można „kupić”, bo najważniejsza dla nas jest autentyczność i faktyczna wartość tego, co można w serwisie znaleźć.

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się