Recenzje książek, najnowsze opinie o książkach

Znajdź książkę, która Cię interesuje i dowiedz się, co myślą o niej inni. Recenzje nakanapie to zawsze wartościowe treści pisane przez naszych wielbicieli książek. Recenzje nakanapie to szczere, prawdziwe opinie, którym możesz zaufać.
Napisz swoją recenzję

Najnowsze recenzje

Lot nad kukułczym gniazdem
Recenzja książki Lot nad kukułczym gniazdem
17.01.2013

„Jesteśmy szaleńcami z tego szpitala przy szosie, psychoceramikami, stukniętymi garnkami ludzkości.” Kiedy zaczęłam słuchać rapu, zauważyłam, że wielu z nich w swoich tekstach przytacza różnych autorów, tytułów książek czy cytaty z nich. I były to niebanalne książki. Żadne gnioty czy nie warte uwagi pozycje, lecz klasyki, które według mnie każdy ... czytaj dalej »

@Natasha92 @Natasha92
Czasem lemoniada może zmienić życie...
Recenzja książki Lemoniada gada
17.01.2013

Każdy z nas znał (bądź zna) osoby traktowane w szkole, jako te gorsze (może nawet i my sami byliśmy ofiarami osób, które uważały się za lepsze pod każdym względem). Upokarzanie, wyzywanie, popychanie, wyśmiewanie to codzienny obrazek w wielu szkołach. I czasem wydaje się, że nic nie da się z tym zrobić. Po prostu trzeba czekać aż szkoła się skończ... czytaj dalej »

@martynag.1990 @martynag.1990
Nastoletnia czarownica
Recenzja książki Nastoletnia czarownica
17.01.2013

Wicca – najprościej wyjaśniając - to współczesna religia neopogańska, wywodząca się z praktyk z New Forest w Anglii oraz nawiązująca do kultu czarownic. Podobno czarostwo jest obecnie najszybciej rozwijającą się religią w USA i jak podają źródła, w Stanach Zjednoczonych znajduje się tyle samo czarownic, co pisarzy posiadających w swoim dorobku opub... czytaj dalej »

@Natula @Natula
Śmiercionośne fale
Recenzja książki Śmiercionośne fale
17.01.2013

„Śmiercionośne fale” to drugi tom trylogii „Las zębów i rąk” autorstwa amerykańskiej pisarki Carrie Ryan. Cykl przedstawia postapokaliptyczną wizję świata, gdzie zombie, ludzie zarażeni wirusem, stanowią olbrzymie zagrożenie dla ocalałych, którzy aby przetrwać, tworzą osady z szeregiem zabezpieczeń. W miejscu otoczonych Barierą, żyje nastoletni Ga... czytaj dalej »

@Natula @Natula
Śmierciowisko
Recenzja książki Śmierciowisko
17.01.2013

„Śmierciowisko” jest debiutancką powieścią Anny Głomb. Fabuła przedstawia postapokaliptyczną wizję świata, w której materializują się koszmary, zaś mroczne legendy stają się rzeczywistością. Epidemia wybuchła niespodziewanie. Ludzie zaczęli masowo umierać. Zapanowała panika, upadła cywilizacja... Jednak niektórzy cudem przeżyli. Osamotnieni i pogr... czytaj dalej »

@Natula @Natula
W plątaninie uczuć
Recenzja książki W plątaninie uczuć
17.01.2013

Jakiś czas temu miałam przyjemność przeczytać debiutancką powieść Gabrieli Gargaś „Jutra może nie być”, książka pomimo kilku mankamentów bardzo mi się podobała, dlatego z wielkimi nadziejami przystąpiłam do lektury kolejnego tytuły, który wyszedł spod pióra autorki – zakochanej w życiu marzycieli, kobiety całą duszą. „W plątaninie uczuć” to histor... czytaj dalej »

@Natula @Natula
Jutra może nie być
Recenzja książki Jutra może nie być
17.01.2013

Kinga ma trzydzieści lat i niebawem wychodzi za mąż za całkiem sympatycznego Darka, ale czy to dobry pomysł, skoro czuje się nieszczęśliwa i niespełniona w związku? Jej serce przepełnione jest tęsknotą za wielką miłością i poczuciem bliskości, i kiedy na jednym z portali społecznościowych trafia na profil mężczyzny, w którym dawno temu się podkochi... czytaj dalej »

@Natula @Natula
Co byś zrobiła matko?
Recenzja książki Groza
17.01.2013

Thriller psychologiczny, to gatunek zaraz po kryminałach, który bardzo lubię i dobrze mi się go czyta. Lubię poznawać ludzkie emocje, które przepływają przez strony danej książki i wpływają na mnie, odbiorcę. Profesor psychologii został poproszony o pomoc w akcji ratunkowej. Bowiem naga kobieta, ubrana zaledwie w czerwone szpilki, chce skoczyć z ... czytaj dalej »

@candylove27 @candylove27
Grzegorz Motyka W kręgu „Łun w Bieszczadach”
Recenzja książki W kręgu "Łun w Bieszczadach". Szkice z najnowszej historii polskich Bieszczad
17.01.2013

Książka „Łuny w Bieszczadach” Jana Gerharda to jedna z tych pozycji które na długie lata zaważyła i wpisała się w nasza narodową świadomość, edukacje historyczną, przez całe dekady będąc wykładnią i fundamentem przedstawiania skomplikowanych stosunków polsko- ukraińskich w okresie II wojny światowej i latach późniejszych oraz kształtując ich określ... czytaj dalej »

JA
@jarr74
Muszelka z aniołami pomaga chorym dzieciom
Recenzja książki Anielskie sprawki
17.01.2013

Nie spodziewałam się, że ta książka będzie aż tak piękna... Zwyciężyła w konkursie zorganizowanym przez Centrum Zdrowia Dziecka i zupełnie mnie to nie dziwi! Na początek zacytuję fragment z prologu książeczki: "Rozmawiać z nimi umiałam od zawsze. Na początku przychodziły do mnie jedynie w nocy, i wtedy uważałam, że to cudowny i niezwykły sen, ale g... czytaj dalej »

@asymaka @asymaka
Katarzyna, tom I
Recenzja książki Katarzyna. Tom I
17.01.2013

Francja, rok 1413. Paryż ogarnięty jest krwawymi zamieszkami na czele których stoi Caboche, Szymon Nożownik. Celem powstania jest obalenie władzy króla Karola VI na rzecz Jana bez Trwogi. Młodziutka Katarzyna Legoix, córka złotnika, wiedziona ciekawością ląduje wraz ze swym przyjacielem Landrym Pigasse samym środku rozruchów narażając swoje życie n... czytaj dalej »

@waniliowa @waniliowa
48 tygodni
Recenzja książki 48 tygodni
16.01.2013

Magdalena Kordel urodzona w 1978 roku. Od kilku lat współpracuje z kilkoma gazetami lokalnymi. Poza dziennikarstwem zajmuje się literaturą. Autorka napisała m.in. "Okno z widokiem", " Sezon na cuda", "Uroczysko". Jeśli ktoś cierpi na depresję, czy chandrę lub zwyczajnie jest w podłym nastroju to "48 tygodni" jest doskonałym antydepresantem. Główn... czytaj dalej »

@Ania1986 @Ania1986
Australia. Gorące klimaty w środku zimy :)
Recenzja książki Australia. gdzie kwiaty rodzą się z ognia
16.01.2013

Literaturę podróżniczą uwielbiam i tym razem wybrałam się w podróż do Australii z Markiem Tomalikiem. Dodam, że autor mi bliżej nieznany i pierwszy raz sięgnęłam po jego pozycję. Autor bardzo dogłębnie przedstawia nam kulturę i historię aborygenów. W książce jest tez bardzo dobrze przedstawiona szata roślinna, możemy tu spotkać m.in. banksje, akac... czytaj dalej »

@Ania1986 @Ania1986
Afera Śródziemnomorska
Recenzja książki Afera śródziemnomorska
16.01.2013

Tym razem w moje ręce wpadła powieść "Afera Śródziemnomorska" autorstwa Clive'a Cusllera, który słynie z powieści sensacyjno-przygodowych. Książka rozpoczyna się ciekawie, bo od ataku Albatrosa, który był ostatni raz widziany w okresie I wojny światowej. Major Dirk Pitt wraz z kapitanem Al Giordino przypadkiem znaleźli się w pobliżu ataku. Jak się... czytaj dalej »

@Ania1986 @Ania1986
Jeden Dzień
Recenzja książki Jeden dzień
16.01.2013

Jeden dzień to historia Emmy i Dextera, którzy poznają się w dniu zakończenia studiów. Oboje posiadają marzenia, które chcieliby zrealizować. Ona marzy o pisaniu powieści, on o karierze w telewizji. Akcja toczy się przez 19 lat. I co roku opisuje dzień 15 lipca. Czasami jest to dzień nic nie znaczący, innym razem smutny, a kiedy indziej wesoły, sz... czytaj dalej »

@Ania1986 @Ania1986
Moja kolekcja cudownych bajek
Recenzja książki Moja kolekcja cudownych bajek
16.01.2013

Jeśli Wasze dzieci podobnie jak moja córeczka są na etapie nauki czytania sylabowego, to jestem pewna, że rozglądacie się za takimi pozycjami w literaturze dziecięcej, które im ułatwią i jednocześnie umilą naukę czytania. Ja znam takich pozycji naprawdę niewiele. O jednej już kiedyś pisałyśmy, teraz pora na coś innego. Moja kolekcja cudownych baje... czytaj dalej »

@MartaAnia @MartaAnia
"A ty? Jak daleko się posuniesz?"
Recenzja książki Dziewczyna, która chciała zbyt wiele
16.01.2013

Wydawnictwo Jaguar, którego to książki zawsze czytam bardzo chętnie, zabrało się ostatnio za wydanie kilku typowo młodzieżowych książek. Bardzo wiele osób jest zdania, że jeśli chodzi o książki z podobnego gatunku, to wszystkie są takie same, nie warto tracić czasu... Lecz ja, czytając opis "Dziewczyny, która chciała zbyt wiele", poczułam że m... czytaj dalej »

@Pria @Pria
Alicja
Recenzja książki Alicja
16.01.2013

Natalia Rogińska to niespełna trzydziestoletnia pisarka, która do czasu wzięcia do ręki "Alicji", była dla mnie zupełnie nieznana. Tytułowa "Alicja" to imię głównej bohaterki oraz nazwa jej salonu fryzjerskiego, który istnieje od 1960 roku i był wcześniej prowadzony przez jej matkę, również Alicję. Bohaterka jest prawie czterdziestosześcioletnią,... czytaj dalej »

@ejotek @ejotek
Niebezpieczna rozgrywka
Recenzja książki Niebezpieczna rozgrywka
16.01.2013

Pamiętam, jak bardzo nie mogłam się doczekać premiery tej książki i z niecierpliwością wyczekiwałam na jakąkolwiek wzmiankę o tym, kiedy ma się ona ukazać na polskim rynku. Gdy przeczytałam informację o tym, że „Niebezpieczna rozgrywka” już niedługo będzie miała swoją premierę, dosłownie nie byłam w stanie usiedzieć na krześle z podekscytowania i z... czytaj dalej »

@Rebellish @Rebellish
Powieść psychologiczno-kryminalna z dużą komponentą obyczajową i historyczną. Polecam!!
Recenzja książki Niemiecki bękart
16.01.2013

Dziś kolejna, piąta już część świetnego cyklu Królowej Kryminału, czyli Camilli Lackberg. „Niemiecki bękart”, bo o tej książce tu mowa, kusiła mnie na tyle, że zostawiłam inne lektury i zabrałam się za czytanie właśnie tej pozycji. Ach ta niecierpliwość:). Kilka słów o treści... Na Eriką Falck, poznaną już w poprzednich tomach, czekają niemałe wy... czytaj dalej »

@kasandra @kasandra
Wielopłaszczyznowy kryminał i powieść psychologiczna w jednym. Polecam serdecznie. Warto!
Recenzja książki Czerwone Gardło
16.01.2013

Jo Nesbo to znany i ceniony norweski pisarz, którego książki miałam już przyjemność poznać w ostatnim czasie. Twórczość tego autora zainteresowała mnie na tyle, że zaczęłam zgłębiać kolejne tytuły jego cyklu kryminalnego. Dziś nadszedł czas na trzeci tom, czyli „Czerwone gardło”. Jest to jednocześnie pierwsza część Trylogii z Oslo. Kilka słów o t... czytaj dalej »

@kasandra @kasandra
Prawda czy fikcja? Ksiązka wzbudająca kontrowersje.
Recenzja książki Kod Leonarda da Vinci
16.01.2013

Od zawsze intrygowała mnie ta tajemnicza aura, która snuje się wokół osoby Leonarda da Vinci i jego dzieł sztuki. Moja ciekawość spotęgowała się, kiedy obejrzałam fragment filmu Kod Leonarda da Vinci, a od tamtej pory miałam nieodpartą chęć sięgnięcia po książkę o tym samym tytule. Kiedy więc przyszła pora na przeczytanie tej książki byłam niezmier... czytaj dalej »

@Drrim @Drrim
Klątwa tygrysa. Wyzwanie
Recenzja książki Klątwa tygrysa: Wyzwanie
16.01.2013

Colleen Houck postanowiła napisać "Klątwę tygrysa" po przeczytaniu sagi "Zmierzch". Wydała ją za własne pieniądze, a kiedy powieść zdobyła listy bestsellerów, wydawcy zaczęli się o nią bić. Również kolejna część, "Wyzwanie" została dobrze przyjęta przez czytelników i znalazła się w rankingach najlepiej sprzedających się książek. Kelsey Hayes po cz... czytaj dalej »

@ciarolka @ciarolka
Świetna powieść, polecam.
Recenzja książki Drewniak
16.01.2013

Historia z pozoru banalna. Ot młoda dziewczyna, trochę zakręcona, a trochę mocno stąpająca po ziemi, dziedziczy po krewnym domek, ów drewniak. Jest to dom znajdujący się na obrzeżach Łodzi. Drewniak posiada (a jednocześnie nie posiada) bardzo ciekawych i niezwykłych lokatorów oraz gości. W pobliskich domach także zamieszkują o tyleż barwne, co i ni... czytaj dalej »

AN
@anetapzn
Killing Bono
Recenzja książki Killing Bono
16.01.2013

Na pewnym etapie życia, każdy z nas, mniej lub bardziej poważnie myśli o sławie. Wiele dziewczynek marzy o zostaniu piosenkarką, aktorką czy modelką, chłopcy chociażby o karierze kierowcy rajdowego. W pewnej szkole w Dublinie, w latach 70tych szczytem marzeń wydaje się być kariera członka grupy muzycznej. Brat Neila już od jakiegoś czasu próbuje sw... czytaj dalej »

@alison2 @alison2

10 zasad pisania recenzji

Napisanie dobrej recenzji to nie lada wyzwanie. Chcemy przecież, aby była ona pomocna dla innych czytelników. Aby zachęciła do sięgnięcia po naprawdę dobrą książkę albo ustrzegła przed stratą czasu na czytanie słabej literatury. Jak zatem podejść do tego zadania? Na co zwrócić uwagę, a czego unikać, aby stworzyć naprawdę wartościowy tekst? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wytycznych. To taki nasz dekalog dobrej recenzji:

  • Nadaj tytuł – trafne podsumowanie Twojej opinii w postaci tytułu z pewnością zachęci wielu czytelników do przeczytania całości
  • Podziel na akapity – długie teksty mogą odstraszać, gdy pisane są „ciurkiem”. Podziel swoją recenzję na akapity, aby ułatwić jej czytanie, ale również po to, aby prezentowała się atrakcyjniej. Aby recenzja była recenzją, a nie krótką, szybką opinią o książce, powinna się składać z minimum 1500 znaków. Krótsze recenzje będą traktowane jako subiektywne opinie.
  • Uatrakcyjnij recenzję – możesz dodatkowo uatrakcyjnić swoją recenzję korzystając z możliwości, jakie daje nasz edytor tekstu. Pogrubienia, zdjęcia czy gify sprawią, że inni użytkownicy z niecierpliwością będą czekać na Twój kolejny wpis.
  • Postaraj się o obiektywizm – niektóre książki potrafią wzbudzać niemałe emocje. Zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Spróbuj jednak zawsze spojrzeć na przeczytany tekst obiektywnie, po ochłonięciu, po przemyśleniu. Oczywiście Twoje emocje i odczucia są niezwykle ważne, warto jednak, aby miały swoje poparcie w faktach czy cytatach. Samo: „żenująca książka, strata czasu” lub „hit, wspaniała książka” niewiele powie osobie, która zastanawia się nad jej przeczytaniem.
  • Wspomnij zarówno o plusach, jak i minusach – Bez względu na to, czy książka ma więcej plusów, czy minusów, warto poszukać zarówno jednych i drugich. Być może fabuła nie przemówiła do Ciebie zupełnie, ale za to jeden z bohaterów drugoplanowych był świetny i na długo zapadnie Ci w pamięć?
  • Uzasadnij swoje zdanie – ile osób tyle gustów. Ta sama książka może w jednych wzbudzać zachwyt, a na twarzach innych wywoływać grymas zażenowania i poczucie straconego czasu. Dlatego pisząc recenzję, zwróć uwagę, aby uzasadniać swoje zdanie. Dzięki temu czytelnicy lepiej zrozumieją, co masz na myśli i skąd taka Twoja opinia.
  • Szanuj autora i innych czytelników – pamiętaj, że autor włożył wiele serca w swoje dzieło. Być może również wielu czytelników ma odmienne zdanie od Twojego. Postaraj się, aby Twoja recenzja nie była dla nikogo obraźliwa, a jedynie wyrażała Twoją opinię i odczucia.
  • Nie spoileruj – ani tytułem, ani treścią nie zdradzaj istotnych dla fabuły faktów, a tym bardziej zakończenia. Jeśli musisz o takim fragmencie wspomnieć, oznacz go proszę wyraźnie w tekście, aby czytelnik, który nie chce tego czytać, mógł go z łatwością ominąć i doczytać recenzję do końca.
  • Przyznaj gwiazdki – po zrecenzowaniu, nie zapomnij również ocenić książki na naszej skali punktowej. Dzięki temu od razu będzie można łatwo znaleźć perełki w danej kategorii, czy tworzyć w przyszłości rankingi.
  • Bądź szczery – ostatni, ale zdecydowanie najważniejszy punkt. Nie zależy nam na pięknych laurkach, a na szczerości. Chcemy, aby recenzje były szczere, były prawdziwe i stanowiły rzetelne źródło informacji o książce. Nigdy nie będziemy Cię prosić o zmianę recenzji, nie będziemy jej cenzurować przed publikacją, nie będziemy Cię namawiać do bardziej przychylnego spojrzenia. Recenzji w serwisie nigdy nie będzie można „kupić”, bo najważniejsza dla nas jest autentyczność i faktyczna wartość tego, co można w serwisie znaleźć.

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się

Co słychać?

"Powiedz tak!" - nowy patronat serwisu nakanapie.pl
"Powiedz tak!" - nowy patronat serwisu nakanapie.pl
#patronat, #premiera
10 lipca miała miejsce premiera naszego kolejnego patronatu - książki "Powiedz tak!" Nie możemy się doczekać Waszych recenzji.
Mężczyzna bez winy i wstydu - wywiad z Wojciechem Kruczyńskim i Krystyną Romanowską
Mężczyzna bez winy i wstydu - wywiad z Wojciechem Kruczyńskim i Krystyną Romanowską
#wywiad
"Mężczyzna bez winy i wstydu" to książka, w której autorzy podjęli próbę rozłożenia na czynniki pierwsze społeczno-socjologicznego fenomenu "fajnego faceta XXI wieku". Czy im się to udało? Przekonajcie się sami czytając wywiad i książkę. Na naszej kanapie zasiedli tym razem Krystyna Romanowska i Wojciech Kruczyński. 
"Ostra jazda" - wywiad z Ryszardem Ćwirlejem
"Ostra jazda" - wywiad z Ryszardem Ćwirlejem
#wywiad
Raptem kilka tygodni po ostatnim wywiadzie mamy przyjemność ponownie gościć na naszej kanapie Ryszarda Ćwirleja. Tym razem okazją do rozmowy jest najnowsza powieść autora - "Ostra jazda"