Recenzje książek, najnowsze opinie kanapowiczów

Czytać? Nie czytać? Kupić? Nie kupić? Ty też stajesz czasem przed takim dylematem? Jeśli tak, to jesteś we właściwym miejscu.

Znajdź książkę, która Cię interesuje i dowiedz się, co myślą o niej inni. Recenzje nakanapie to zawsze wartościowe treści pisane przez naszych wielbicieli książek. Recenzje nakanapie to szczere, prawdziwe opinie, którym możesz zaufać.

Dodaj swoją recenzję

Najnowsze recenzje

Księgarz wśród burek
Recenzja książki Księgarz z Kabulu
19.08.2009

Ajmal sprzedawał ciastka i cukierki w małym sklepiku w holu hotelu. Ostatnio jednak miał mało klientów. Czasem więc, gdy nudził się w pracy, szedł oglądać w telewizji polskie i czeskie bajki. Nie byłoby w tym może nic dziwnego, gdyby sytuacja ta nie rozgrywała się w zniszczonym bombardowaniem afgańskim Kabulu. Książka Åsne Seierstad “Księgarz z Ka... czytaj dalej »

Recenzja ''Dnia Sądu'' P. J. Buchanana
Recenzja książki Dzień Sądu
16.08.2009

Ksiazka ta jest wedlug mnie obowiazkowa lektura dla wszystkich, ktorzy wierza w to, ze wspolczesny porzadek swiatowy gwarantuje nam staly i pewny pokoj. Nie trzeba sie interesowac wcale swiatowa polityka, aby dostrzec, z brutalna epoka konfliktow juz nadchodzi. Miliony pretensjonalnych imigrantow zalewaja kraje rozwiniete nie zamietrzajac uszanowac... czytaj dalej »

Księżyc myśliwego
Recenzja książki Księżyc myśliwego
15.08.2009

Molly Ballard, młoda pracownica jednej z najmodniejszych w Kentucky stadnin koni, zostaje szantażem zmuszona do współpracy z FBI. Ma się kontaktować z agentem Willem Lymanem, który prowadzi dochodzenie w sprawie oszustw na wyścigach. Aby ich częste kontakty nie wzbudziły podejrzeń, Will udaje chłopaka Molly. Wbrew początkowo wrogiemu nastawieniu dw... czytaj dalej »

Kuchnia polityczna
Recenzja książki Obława
11.08.2009

Odważna powieść szpiegowska z gatunku political fiction o rządach dwóch bliźniaków. Coś nam to mówi? I bardzo dobrze, bo Kotowski nie ukrywa, że inspiracją do napisania „Obławy" były niedawne wydarzenia polskiej sceny politycznej, a szczególnie czyszczenie służb specjalnych IV RP. Motorem zdarzeń są rozgrywki „na górze" bezpośrednio nawiązujące do ... czytaj dalej »

W oparach absurdu
Recenzja książki Twarz muśnięta smutkiem
10.08.2009

Podobno książka, której nie można streścić, to po prostu zła książka. Ale co zrobić z powieścią, którą jak najbardziej da się opowiedzieć, ale fabuła, mówiąc oględnie, jest cokolwiek absurdalna? Najlepiej przeczytać ją z przymrużeniem oka, wyostrzając słuch na literackie kruczki i zwodnicze sztuczki pisarskie. „Twarz muśnięta smutkiem" jest najgłoś... czytaj dalej »

Śmiertelnie śmieszne
Recenzja książki Brudna robota
10.08.2009

Od pierwszych stron chce się krzyknąć: wow!. „Brudna robota" to niezły koktajl zakręconych pomysłów, niespodziewanych zwrotów akcji i przede wszystkim spora dawka humoru. Bohater powieści Moore'a jest typowym samcem beta (czyt. lekki pierdoła), który z dnia na dzień, na początku zupełnie nieświadomie, zostaje Handlarzem Śmierci. Od tego momentu tru... czytaj dalej »

Powrót nie byle jaki
Recenzja książki Niewiedza
10.08.2009

Po dwóch niezbyt przychylnie przyjętych pozycjach, właśnie rewelacyjną „Niewiedzą" Kundera powrócił na literackie szczyty. To powieść o dwójce emigrantów, którzy po 20 latach decydują się odwiedzić swój kraj. Autor prezentuje nam różne spojrzenia bohaterów na ich własną przeszłość, relacje z innymi. Ich losy są punktem wyjścia do niezwykle interesu... czytaj dalej »

Trzy pory roku Czeczenii
Recenzja książki Wieże z kamienia
10.08.2009

„Wieże z kamienia" budzą przede wszystkim pokorę. Książka pokazuje, że w rzeczywistości nie wiemy nic na temat konfliktu czeczeńskiego. Uświadamia nam, że na Kaukazie mamy do czynienia z czymś znacznie trudniejszym i bardziej skomplikowanym. Reportażysta skupia się na Czeczenach i cenie, jaką płacą za wieloletnią wojnę. Nie jest to jednak jednostro... czytaj dalej »

szklanka rumu na dobry początek
Recenzja książki Gorączka w Hawanie
3.08.2009

Niesamowita książka bodajże najlepszego kubańskiego pisarza – Leonardo Padury. Kryminał to nietypowy, lecz wytrawnych smakoszy tego gatunku nic nie zdziwi! A po książki tego autora naprawdę warto sięgnąć. Porucznik Mario Conde dostaje nową sprawę – zniknięcie ważnej persony z Ministerstwa Przemysłu, a także jego licealnego znajomego – Rafaela Morin... czytaj dalej »

Romans nieromantyczny???
Recenzja książki Uwodziciel
21.07.2009

Zbigniew Nienacki kojarzy sie wiekszosci czytelnikow z seria ksiezek dla mlodziezy "Pan Samochodzik". Jego "Uwodziciel" odslania nam natomiast jasne i ciemne zakamarki duszy autora i nie wiedziec dlaczego jest wpisany w kanony romansu. Usprawiedliwia to jedynie poruszany temat- stosunki damsko- meskie. Jednak innowatorstwo, swieze i przenikliwe... czytaj dalej »

Wampirze opowieści
Recenzja książki Kształt demona
4.07.2009

Bohaterka książki Amelii Atwater-Rhodes pt. „Kształt demona” z pewnością nie jest zwykłą nastolatką. Jej rówieśnicy unikają jej niemal instynktownie, a i sama Jessica wcale o ich towarzystwo nie zabiega. Do standardowego profilu nastolatki nie pasuje także fakt, że jest ona autorką paru niezgorszych powieści, których bohaterami są w większości wamp... czytaj dalej »

Wołanie w górach
Recenzja książki Wołanie w górach. Wypadki i akcje ratunkowe w Tatrach
3.07.2009

Książkę Michała Jagiełły powinni przeczytać wszyscy, a w szczególności miłośnicy gór i taternicy. Nigdy nie jest za dużo wołania o rozwagę, dbałość o swoje bezpieczeństwo, o swoje życie, aby nie trzeba było wołać o pomoc. Albo gorzej - nawet nie móc już zawołać... Michał Jagiełło od wielu lat stara się nauczyć nas mądrej miłości do gór, do Tatr. T... czytaj dalej »

Gothique
Recenzja książki Gothique
29.06.2009

Powiem szczerze, że początkowo nie byłam zainteresowana książką. Uważałam, że jest w niej za dużo przemocy jak i wulgarnych gestów. Jednakże, gdy zaczynam cokolwiek muszę to skończyć. I przebrnęłam do końca. Ba, ja się zakochałam w tej książce. Po przeczytaniu sagi Stehenie Meyer warto zajrzeć do Gothique, bo jest to całkowite odzwierciedlenie wamp... czytaj dalej »

Śniadanie u Tiffany'ego
Recenzja książki Śniadanie u Tiffany'ego
26.05.2009

Opublikowana w 1958 r. powieść „Śniadanie u Tiffany’ego” szybko trafiła na listę bestsellerów. Historia młodej Amerykanki wiodącej karnawałowe życie w Nowym Jorku, łamiącej serca mężczyznom i polującej na męża milionera urzekła też krytyków, którzy wskazywali, że to coś więcej niż wielkomiejskie story o wodzącej facetów za nos, cynicznej playgirl; ... czytaj dalej »

Człowiek z papieru
Recenzja książki Konstantyn Wielki
26.05.2009

Postać Konstantyna oraz obszar jego dokonań jest szeroko dyskutowany przez badaczy już od przeszło 150 lat, mimo to wciąż wzbudza niekłamane emocje. Wynika to z faktu, że zajęcie stanowiska w dyskusji wiąże się najczęściej z zaangażowaniem osobistych przekonań i poglądów. Inaczej na sprawę Konstantyna i jego zasług patrzą badacze katoliccy, a inacz... czytaj dalej »

Poranni kochankowie
Recenzja książki Poranni kochankowie
14.05.2009

"Poranni kochankowie" to opowieść o niesamowitej miłości dwojga młodych ludzi, zmagających się z ciężką chorobą. Jest przede wszystkim swoista psychoanaliza mężczyzny, który kocha aż do bólu, darzy swoją wybrankę miłością, której nawet śmierć nie jest w stanie przerwać. Wszystko to opisuje w pamiętniku, który dostaje się w ręce jego nastoletniego s... czytaj dalej »

Przyzwoita; dobra jako 'reference work' i miniatlas
Recenzja książki Geologia regionalna kontynentów
6.05.2009

Książka systematycznie opisuje główne jednostki tektoniczne kontynentów świata. Autor ładnie wyważył ilość informacji, tak że każda część globu opisana jest z podobną ilością detali; wyjątkiem jest Europa, opisana mniej więcej 3x dokładniej od reszty świata, no i Antarktyda, o której nie tylko Mizerski, ale i sam Papież nie może napisać więcej. Mas... czytaj dalej »

Przedwojenne Powiśle
Recenzja książki Mój przedwojenny świat
12.04.2009

Cymes dla varsawianistów! Na kartach tej niewielkiej książeczki (130 stron) ożyło przedwojenne Powiśle, dzielnica Warszawy, o której mawia się, że "jest wyłącznie wzdłuż". Mało awantażowne przed 1939 rokiem, zamieszkane głównie przez gnieżdżącą sie w przeludnionych izbach biedotę, piaskarzy wiślanych, lumpenproletariat z okolicznych manufaktur, fab... czytaj dalej »

Wojciech Kopciński "List-Dziennik" - recenzja Henryka Cyganika
Recenzja książki List-dziennik
12.04.2009

Wojciech Kopciński urodził się 13 grudnia 1950 roku w Częstochowie. Ukończył studia na Wydziale Reżyserii krakowskiej PWST, przez krótki okres był dyrektorem Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie, reżyserował spektakle w teatrach Krakowa, Jeleniej Góry, Słupska, Bielska-Białej i Poznania. W latach 80. opuścił Polskę, emigrując do Niemiec, gdzie ... czytaj dalej »

Śmiechu warte
Recenzja książki Krwiopijcy
30.03.2009

Kolejna, enta już książka, gdzie głównym wątkiem to opowieść o wampirach. Ich upodobania, lśniące twarze (a nie, przepraszam, to Meyer, nie Moor), sposób przeżywania emocji etc. Czyli wszystko co może nas fascynować, jako że takie akurat trendy mamy. Wiadomo, jest popyt to i podaż wzrasta. Moor o tyle różni się od Meyer, że nie przeinaczał faktów (... czytaj dalej »

Bella w świecie pół-bogów
Recenzja książki Zmierzch
29.03.2009

Fabuła prezentuje się mniej więcej tak: zwykła śmiertelniczka, imieniem Bella przenosi się do małego miasteczka, do domu swojego rozwiedzionego ojca. Do tej pory (czyli do 17 roku życia) mieszkała w wielkim mieście z matką, więc wiadomo - jest jej trudno. A przynajmniej powinno tak być. Nieoczekiwanie nawet dla niej szybko znajduje nowych znajomych... czytaj dalej »

Córka śniegów
Recenzja książki Córka śniegów
28.03.2009

Jest to druga książka, jaką przeczytałam, autorstwa Jacka Londona. Pierwszą była, jakżeby inaczej, lektura szkolna „Zew Krwi”. Ale to było dawno, za to „Córka Śniegów” jest stosunkowo świeżą pozycją, toteż cały czas pozostaję pod wpływem jej uroku. Jest to historia Frony Walse, córki znanego przedstawiciela handlowego Alaski, która po latach... czytaj dalej »

Córka króla
Recenzja książki Córka króla
28.03.2009

Bohaterem jest bękart królewskiego rodu, dziewczyna wychowywana przez szamankę Ludu Bagien Bale. Na imię jej Jesionna, od domu z którego się wywodzi, Jesionu. Dawno temu królestwem Rendelu rządziły cztery wielkie domy: Cisu, Dębu, Jarzębiny i Jesionu. Z nich wszystkich został jeden, najpotężniejszy, Dąb. Jarzębina stała się małym państewkiem,... czytaj dalej »

Kim jest John Galt?
Recenzja książki Atlas zbuntowany
28.03.2009

Na samym początku książki stajemy przed dziwnym pytaniem. Nie wiem, czy Ayn Rand kierowała je do czytelników, czy może bardziej do siebie? Brzmi ono: Kim jest John Galt? Z pozoru mało skomplikowane pytanie, na które jest pewnie równie prosta odpowiedź: piekarzem, malarzem, aktorem; mężczyzną, wojownikiem, tchórzem; Atlasem? Po raz pierws... czytaj dalej »

Ludzki Bóg
Recenzja książki Psychiatra Boga
24.03.2009

Po wielu latach praktyki doktor R. Johnson był przekonany, że niewiele może go zaskoczyć. Wiedział, jak należy rozmawiać z cierpiącymi. Potrafił rozsądnie doradzać i dodawać otuchy. Pomagał spojrzeć z dystansem na siebie i własne problemy, a przy tym wspierał w poszukiwaniu utraconych sił i nadziei. Pewnego dnia w jego gabinecie pojawił się ktoś, k... czytaj dalej »

niepokojące przestrzenie
Recenzja książki Ładne duże amerykańskie dziecko
11.03.2009

Judy Budnitz, znana już czytelnikom jako autorka powieści „Gdybym ci kiedyś powiedziała”, dokonała nowego dzieła. „Ładne duże amerykańskie dziecko” to dwanaście opowiadań, w których autorka daje niesamowity popis prozatorski w kształtowaniu postaci i świata (światów?). Obrazy zmieniają się jak w kalejdoskopie, żywo, lecz także wyraziście. Dynamika ... czytaj dalej »

"Ślicznotka doktora Josefa"
Recenzja książki Ślicznotka doktora Josefa
11.03.2009

"Ślicznotka doktora Josefa" Zyty Rudzkiej to bardzo przejmująca książka o przemijaniu, starości, samotności. Jest to opowieść o losach pensjonariuszy domu spokojnej starości, o ich starzeniu się, zapadaniu się w sobie i swoich wspomnieniach. Pensjonariusze spędzają całe dnie na opowieściach o swoich chorobach, licytowaniu się dziećmi, lepszym życie... czytaj dalej »

Sol-piękna wiedźma z mistycznych czasów
Recenzja książki Sol z Ludzi Lodu
21.02.2009

Piękna wiedźma żyjąca na przełomie szesnastego i siedemnastego wieku wieku.Najweselsza córa Ludzi Lodu.Przeciwstawiła się przekleństwu ciążącemu na niej.Mimo swojej wielkiej impulsywności,która doprowadzała wielu jej wrogów do zguby,miała naprawdę dobre serce.Kochała z całych sił swoją rodzinę.Jednak jej gorące serce nie zaznało miłości do mężczyzn... czytaj dalej »

Demon nocy-zobacz jak piękna może być milość śmiertelnicy i demona
Recenzja książki Saga o Ludziach Lodu. Tom 33. Demon nocy
21.02.2009

Tamlin był synem Demona Nocy-pięknej Lilith i Demona Wichru-Tajfuna.Jego matka przyniosła jajeczko z ów małym demonkiem do Lipowej Alei,gdzie za zadanie miał pilnować Ludzi Lodu,by nie narobili nic "niedobrego".Taki rozkaz wydał sam Tengel Zły,który bał się,że ktoś z potomków może mu zagrozić.A posłużył się w tej sprawie demonami nocy,które wcześni... czytaj dalej »

Kocia Łapa
Recenzja książki Kocia łapa
21.02.2009

Kocia łapaPowieść J.P. Krasnodębskiego nosi cechy przewrotnego współczesnego melodramatu, którego bohaterem jest młody psycholog nie mogący uporać się z własnym poczuciem dezintegracji, niedowartościowania i osamotnienia. Miota się nieustannie między dwiema partnerkami, z żadną nie zaznając szczęścia. Stany depresyjne usiłuje pokonać alkoholem i śr... czytaj dalej »

Mocna książka
Recenzja książki Tramwaj z Alei Szucha
14.02.2009

Bardzo mocna książka, bardzo emocjonująca i ruszająca za serce. Często w trakcie jej czytania człowiek sam na sobie niemal czuje katusze, przez jakie przechodził autor książki, a wszystko przez niesamowicie realistyczne i prawdziwe opisy. Książka naprawdę godna polecenia wszystkim tym, którzy nie wiedza przez jakie piekło przechodzić musieli Warsza... czytaj dalej »

Gdzie jest nasz Konopka?!
Recenzja książki Pięć przygód detektywa Konopki
12.02.2009

Świetna książka w kiepskim wznowieniu - w opublikowanym przed laty wydaniu "Pięciu przygód..." (Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1989) humor i smaczek książki krył się nie tylko w treści, ale też (jeśli nie przede wszystkim) w przypisach, odautorskich komentarzach J. Domagalika i w świetnie wkomponowanych w treść ilustracjach. W obecnym wydaniu... czytaj dalej »

Lessing schodzi w głąb...
Recenzja książki Pamiętnik przetrwania
12.02.2009

Przenika przez ściany i skórę, dochodzi do piwnic i do serca. W codziennych sytuacjach, jakże niecodziennej scenografii, pokazuje, co w nas najbardziej pierwotne, czysto biologiczne - i czysto ludzkie. Społeczne i intymne. Podobnie jak w "Piątym dziecku" zadaje pytanie o granice człowieczeństwa. Jakże chwiejne są, jakże trudne do zdefiniowania. Na ... czytaj dalej »

Nowoczesny podręcznik ze skrzywieniem matematycznym
Recenzja książki Fizyka ciał amorficznych
3.01.2009

Jest to chyba najnowocześniejszy tekst na naszym rynku poświęcony ciałom amorficznym. Autor poświęca sporo uwagi własnościom "matematycznym" szkieł: sporo miejsca zajmuje rozpisywanie geometrii różnych modeli upakowania cząstek w szkłach, opis modelu perkolacyjnego itd. Nieco mniej miejsca zajmuje opis technologicznych procesów produkcji szkieł i i... czytaj dalej »

Fundamentalne tomiszcze
Recenzja książki Geologia dynamiczna
3.01.2009

"Geologia dynamiczna" Książkiewicza - nie mylić z tekstem o identycznym tytule Mizerskiego! - to grubaśne, trudne do zdobycia dzieło traktujące o wszelkiego typu zjawiskach egzogennych (Rozdział 1. Wietrzenie str. 39-79; 2. Erozja 80-181; 3. Powierzchniowe ruchy masowe 182-200; 4. Denudacja 201-213; 5. Sedymentacja 214-433!; 6. Krążenie wód w skała... czytaj dalej »

Zbiór najciekawszych tekstów Hellera
Recenzja książki Filozofia i wszechświat. Wybór pism
2.01.2009

Heller sam postanowił zebrać te swoje teksty, które wydały mu się najbardziej "swoje" i najważniejsze - w rezultacie powstała książka, której "tematyczny kościec" stanowi "filozoficzny namysł nad racjonalnością świata" (cytat ze wstępu Autora). W sumie jest to bodaj 38 tekstów, które mogą być w zasadzie czytane niezależnie. Część z nich to trudne, ... czytaj dalej »

Bomba informacyjna!
Recenzja książki Biologia molekularna bakterii
2.01.2009

Jest to tekst zupełnie wyjątkowy na polskim rynku; nieprawdopodobnie napchany wiadomościami, z olbrzymim indeksem omawianych cząsteczek, aktualny (Autorzy twierdzą, że przedstawiony jest stan wiedzy na koniec 2005 roku) - zwłaszcza w porówaniu z innymi tekstami bakteriologicznymi na rynku (np. Kunickiego-Goldfingera "Życiem bakterii"). Opisy i tłum... czytaj dalej »

Nieco przeszarżowane "wprowadzenie w Kosmos"
Recenzja książki Cały ten kram
2.01.2009

Ferris z pewnością odwalił kawał rzetelnej roboty, bo zebrał w jednym miejscu spory zasób popularnonaukowej wiedzy na temat teorii Wielkiego Wybuchu, ewolucji i struktury czasoprzestrzennej Kosmosu, nukleosyntezy, wielkoskalowej struktury Wszechświata, kilku ciekawszych cech mechaniki kwantowej, hipotezy inflacyjnej i paru innych kosmologicznych "f... czytaj dalej »

Dobrze się czyta; barwne opisy
Recenzja książki Wprowadzenie do ekologii behawioralnej
2.01.2009

Systematyczne, nowoczesne, z życiem napisane wprowadzenie w temat. Każde zagadnienie omówione jest na konkretnych przykładach, zawsze z odpowiednim odnośnikiem literaturowym (potężna bibliografia!). Rysunki i zdjęcia nie zawsze są potrzebne, ale mile urozmaicają lekturę - miło jest zerknąć w twarz omawianemu ptaszkowi ew. ujrzeć na własne oczy, jak... czytaj dalej »

Klasyka, trochę nienowoczesna
Recenzja książki Bezkręgowce. Podstawy morfologii funkcjonalnej, systematyki i filogenezy
2.01.2009

Klasyczny tekst na temat bezkręgowców z silnym naciskiem na anatomię i fizjologię, z nieco słabszą systematyką i zupełnie archaiczną filogenezą. Znajduje się tu potężna ilość informacji na tematy morfologiczne, więc książka świetnie nadaje się, kiedy trzeba szybko sprawdzić jakiś fakt - warto podkreślić, że Autor rzetelnie omawia przy każdej grupie... czytaj dalej »

Wszystkie niezbędne podstawy
Recenzja książki Zarys mechanizmów ewolucji
2.01.2009

"Zarys mechanizmów ewolucji" to dokładnie to, co obiecuje tytuł - porządne, dogłębne wprowadzenie we współczesną syntetyczną teorię ewolucji. Każdy, kto poważnie interesuje się biologią powinien przejść przez ten lub tego typu tekst, zwłaszcza że w dobie kontrowersji ewolucjonizm-kreacjonizm rynek myśli zalewany jest informacyjnym szumem i niejasny... czytaj dalej »

Szalenie trudna książka!
Recenzja książki Droga do rzeczywistości. Wyczerpujący przewodnik po prawach rządzących Wszechświatem
2.01.2009

Jestem gdzieś w 1/4 i dopiero zaczynają się schody. Penrose ma ambicję wprowadzenia niewinnego amatora w świat współczesnej fizyki, jednak nie na poziomie kolorowych obrazków w stylu Hawkinga, tylko od jej matematycznego korzenia po poszczególne wyniki. W rezultacie mniej więcej połowa objętości tekstu (książka ma ponad 1100 stron) to "szybki" kurs... czytaj dalej »

Dobry adres to człowiek czyli dlaczego warto umieć cerować skarpetki ?
Recenzja książki Dobry adres to człowiek
22.12.2008

Książka "Dobry adres to człowiek" jest zbiorem felietonów Doroty Terakowskiej. Są to pełne ciepła, błyskotliwe teksty. Co więcej, zawierają moc cennych rad. Traktują o codzienności, opisują osobiste przemyślenia i efleksje autorki - dlatego właśnie wciąż nie tracą na aktualności. Terakowska nie może nie wzbudzać sympatii czy choćby uśmiechu na... czytaj dalej »

Gdzie leży Albania ?
Recenzja książki Kraj, gdzie nigdy się nie umiera
13.12.2008

Wczoraj sięgnęłam po książkę Orneli Vorpsi "Kraj, gdzie nigdy się nie umiera". Jest to debiut albańskiej artystki i pisarki. Osobiście interesuję się trochę Albanią, więc rzeczywistość przedstawiona w książce nie była dla mnie aż tak wielkim zaskoczeniem. Chciałam poznać świeże spojrzenie na ten kraj, zobaczyć go oczami mioch znajomych. P... czytaj dalej »

A tak to się zaczęło...
Recenzja książki Nocarz
23.11.2008

Magdalena Kozak, polska autorka opowiadań i książek z gatunku "fantasy", do tej pory wydała trzy swoje dzieła noszące tytuły "Nocarz", oraz jego kontynuacja "Renegat" i „NIKT”. Recenzję pisałem jeszcze przed wydaniem ostatniej części wię. Jeżeli znudziły was tradycyjne, schematyczne wampiry z innych książek, powinniście skosztować tej pozycji, uważ... czytaj dalej »

Jak Kościół katolicki zbudował cywilizację zachodnią
Recenzja książki Jak kościół katolicki zbudował cywilizację zachodnią
18.11.2008

Nie żałuję, że tę książkę kupiłem i przeczytałem. To stwierdzenie jest ważne ze względu na krytyczne uwagi zamieszczone poniżej. Zadowolenie przyszło jednak nie od razu. Bo choć spis treści zachęcał do lektury zakreślając właściwy zakres problemowy tematu, to sama lektura była ciężkim egzaminem dla moich nerwów. Książkę napisał neofita z typowym dl... czytaj dalej »

Europa. Chrześcijańskie korzenie
Recenzja książki Europa - chrześcijańskie korzenie
18.11.2008

Lektura pozostawiła mieszane wrażenia. Książka jest krótka, reklamowana na okładce jako esej. Spodziewałem się pokazania głębokich mechanizmów i odpowiedzi na pytanie, co w chrześcijaństwie było powodem nadania Europie rozpędu w wiekach późniejszych. Zamiast tego znalazłem krótką litanię faktów, która miała jakby zastąpić wyjaśnienie i zrozumienie ... czytaj dalej »

Pandora
Recenzja książki Pandora
18.11.2008

Pandora” jest pozycją z cyklu autorki „Nowe opowieści o wampirach”. Zarówno cały cykl jak i inne książki autorki były mi całkowicie nieznane, ale jako że bardzo lubię historie „okołowapmiryczne” to na „Pandorę” rzuciłam się z zębami i pazurami. Na szczęście nie dosłownie – a dlaczego? – o tym później. „Pandora” to historia życia długowiecznej w... czytaj dalej »

Rok we mgle
Recenzja książki Rok we mgle
18.11.2008

Słoneczny dzień. Plaża. Kobieta. Dziewczynka. Aparat. Martwa foka. Kilka sekund nieuwagi, dziewczynka znika. Ta książka jest opowieścią o poszukiwaniu. Poszukiwaniu zarówno w sensie fizycznym – Abigail poświęca dnie i noce na przeczesywanie zakamarków w poszukiwaniu córeczki swojego narzeczonego – Jake’a, ale i także poszukiwaniu w sensie mniej do... czytaj dalej »

Rok we mgle
Recenzja książki Rok we mgle
11.11.2008

Czy najgorszym wrogiem rodzica może być wyobraźnia? Michelle Richmont w sposób bardzo obrazowy pokazuje, że to właśnie wyobraźnia staje się katem dręczącym rodziców scenami z życia porwanego dziecka. Im poszukiwania się przedłużają tym projekcje są bardziej drastyczne. Z czasem nawet przechodzi przez głowę myśl, że od niewiedzy lepsze byłoby odnal... czytaj dalej »

10 zasad pisania recenzji

Napisanie dobrej recenzji to nie lada wyzwanie. Chcemy przecież, aby była ona pomocna dla innych czytelników. Aby zachęciła do sięgnięcia po naprawdę dobrą książkę albo ustrzegła przed stratą czasu na czytanie słabej literatury. Jak zatem podejść do tego zadania? Na co zwrócić uwagę, a czego unikać, aby stworzyć naprawdę wartościowy tekst? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wytycznych. To taki nasz dekalog dobrej recenzji:

  • Nadaj tytuł – trafne podsumowanie Twojej opinii w postaci tytułu z pewnością zachęci wielu czytelników do przeczytania całości
  • Podziel na akapity – długie teksty mogą odstraszać, gdy pisane są „ciurkiem”. Podziel swoją recenzję na akapity, aby ułatwić jej czytanie, ale również po to, aby prezentowała się atrakcyjniej. Aby recenzja była recenzją, a nie krótką, szybką opinią o książce, powinna się składać z minimum 1500 znaków. Krótsze recenzje będą traktowane jako subiektywne opinie.
  • Uatrakcyjnij recenzję – możesz dodatkowo uatrakcyjnić swoją recenzję korzystając z możliwości, jakie daje nasz edytor tekstu. Pogrubienia, zdjęcia czy gify sprawią, że inni użytkownicy z niecierpliwością będą czekać na Twój kolejny wpis.
  • Postaraj się o obiektywizm – niektóre książki potrafią wzbudzać niemałe emocje. Zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Spróbuj jednak zawsze spojrzeć na przeczytany tekst obiektywnie, po ochłonięciu, po przemyśleniu. Oczywiście Twoje emocje i odczucia są niezwykle ważne, warto jednak, aby miały swoje poparcie w faktach czy cytatach. Samo: „żenująca książka, strata czasu” lub „hit, wspaniała książka” niewiele powie osobie, która zastanawia się nad jej przeczytaniem.
  • Wspomnij zarówno o plusach, jak i minusach – Bez względu na to, czy książka ma więcej plusów, czy minusów, warto poszukać zarówno jednych i drugich. Być może fabuła nie przemówiła do Ciebie zupełnie, ale za to jeden z bohaterów drugoplanowych był świetny i na długo zapadnie Ci w pamięć?
  • Uzasadnij swoje zdanie – ile osób tyle gustów. Ta sama książka może w jednych wzbudzać zachwyt, a na twarzach innych wywoływać grymas zażenowania i poczucie straconego czasu. Dlatego pisząc recenzję, zwróć uwagę, aby uzasadniać swoje zdanie. Dzięki temu czytelnicy lepiej zrozumieją, co masz na myśli i skąd taka Twoja opinia.
  • Szanuj autora i innych czytelników – pamiętaj, że autor włożył wiele serca w swoje dzieło. Być może również wielu czytelników ma odmienne zdanie od Twojego. Postaraj się, aby Twoja recenzja nie była dla nikogo obraźliwa, a jedynie wyrażała Twoją opinię i odczucia.
  • Nie spoileruj – ani tytułem, ani treścią nie zdradzaj istotnych dla fabuły faktów, a tym bardziej zakończenia. Jeśli musisz o takim fragmencie wspomnieć, oznacz go proszę wyraźnie w tekście, aby czytelnik, który nie chce tego czytać, mógł go z łatwością ominąć i doczytać recenzję do końca.
  • Przyznaj gwiazdki – po zrecenzowaniu, nie zapomnij również ocenić książki na naszej skali punktowej. Dzięki temu od razu będzie można łatwo znaleźć perełki w danej kategorii, czy tworzyć w przyszłości rankingi.
  • Bądź szczery – ostatni, ale zdecydowanie najważniejszy punkt. Nie zależy nam na pięknych laurkach, a na szczerości. Chcemy, aby recenzje były szczere, były prawdziwe i stanowiły rzetelne źródło informacji o książce. Nigdy nie będziemy Cię prosić o zmianę recenzji, nie będziemy jej cenzurować przed publikacją, nie będziemy Cię namawiać do bardziej przychylnego spojrzenia. Recenzji w serwisie nigdy nie będzie można „kupić”, bo najważniejsza dla nas jest autentyczność i faktyczna wartość tego, co można w serwisie znaleźć.

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.

Znajdź nas na facebooku

Co słychać?

Konkurs "Mistrzyni nad mistrzyniami"
Zapraszamy na konkurs z okazji Dnia Matki
Renowacja kanapy cz.3
Kilka słów o nowościach w serwisie.
Dzieci psychiatryka. Dalsze losy - wywiad z Sarą Romską
Ten wywiad jest inny od wszystkich. Miejscami trudny, ale na pewno godny uwagi.