Rok 1863. Opowieść o miłości wojnie i gotowaniu

Aleksandra Katarzyna Maludy
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Rok 1863. Opowieść o miłości wojnie i gotowaniu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Połowa roku 1862. W powietrzu już wisi powstanie, do którego przygotowują się mieszkańcy Drozdowa, Kondrajca, oraz innych okolicznych miejscowości. Powstańcy organizują potajemne spotkania, aby omówić plany działania i dodać sobie nawzajem otuchy w tych ciężkich dla kraju czasach. We dworze drozdowskim pod kierownictwem postawnej kucharki Józefowej trwa gorączkowa krzątanina, wszak trzeba żołnierzy zaopatrzeć w żywność, bandaże i szarpie. Anielka ukończywszy pensję dla dziewcząt w Płocku i wróciwszy do rodzinnego domu uczestniczy we wszystkich pracach. Ale jak tu zachować spokój i zagłuszać strach gotowaniem,pieczeniem i doglądaniem bydła, gdy w Polsce coraz gorzej się dzieje i na domiar złego własny brat wybiera się na wojnę.
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-7942-600-3, 9788379426003
Wydawnictwo: Novae Res
Stron: 264

Autor

Aleksandra Katarzyna Maludy Aleksandra Katarzyna Maludy Piszę takie książki, jakie sama chciałabym przeczytać. Absolwentka filologii polskiej UW, rocznik dawny. Zaczęłam i skończyłam te studia, bo wydawało mi się, że dają szansę na to, by żyć, także zawodowo, w pobliżu książek. Studia spełniły te nadziej...

Pozostałe książki:

Kiecka i krynolina Gruzowisko Wisznia ze słowiańskiej głuszy Rok 1863. Opowieść o miłości wojnie i gotowaniu Kiecka i tiurniura Podwójne życie Nawojki Zesłana miłość Dzikie serca Wojenni kochankowie
Wszystkie książki Aleksandra Katarzyna Maludy

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wojna, patriotyzm i kuchnia

14.03.2016

"Wojna obnaża słabości ludzkie. I nie jest bohaterem ten, kto ich nie ma, ale ten, kto potrafi je pokonać". Powstanie styczniowe – uczymy się o tym zrywie niepodległościowym w dziejach naszego narodu na lekcjach historii. Najczęściej jednak przyswajamy suche fakty, okraszone datami i nazwiskami ówczesnych bohaterów, prawdziwych patriotów. Cieszy ... Recenzja książki Rok 1863. Opowieść o miłości wojnie i gotowaniu

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Beata_
2019-11-11
7 /10
Przeczytane Posiadam E-booki

Każdy element tej opowieści zasługuje na pochwałę, nic absolutnie nie zgrzyta. Przede wszystkim napisana jest pięknym językiem. Informacje stricte historyczne wpisane są w narrację i absolutnie nie nużą, postaci zróżnicowane, jak najbardziej prawdopodobne psychologicznie i ewoluują w trakcie opowieści. No i jeszcze te przepisy! Od razu przypomniało mi się kiedyś przeczytane zdanie: na cztery tygodnie przed świętami nasadź sześć dziewek do łupania orzechów - właśnie ten klimat jest w książce zachowany. Jak nie lubię gotować, tak chętnie pouczestniczyłabym w pracach kuchennych, naturalnie przez nieprzesadnie długą chwilę. ;)

× 3 | link |
@bea-ta
@bea-ta
2019-11-16
6 /10
Przeczytane przeczytane 2017 Biblioteka domowa

Powstanie styczniowe. Mogłabym wyrecytować przyczyny, przebieg i skutki. Z datami. I kilkoma nazwiskami. Mogłabym przywołać odniesienia literackie do tego wydarzenia. Bo miałam szczęście w czasach ogólniakowych trafić na dobrą polonistkę. Bo i historyk był niezły. Ale to i wszystko. Całe moje wychowanie patriotyczne skupiało się na zrywach, bohaterstwie i cierpieniach okresu II wojny światowej. Cała moja świadomość patriotyczna koncentrowała się na wydarzeniach, wśród których przyszło mi dorastać… I tym wydarzeniom poświęcone były moje emocje. A powstanie styczniowe? No, było.

Książka „Rok 1863. Opowieść o wojnie, miłości i gotowaniu” zostanie w mojej świadomości, jako wkład do innego (bliższego, bardziej emocjonalnego) myślenia o powstaniu styczniowym. I za to wielki plus. Drugi plus za pokazanie różnorodnych postaw wobec powstania styczniowego bez opowiadania się za słusznością którejkolwiek. Trzeci plus za przepisy kulinarne, które uruchamiają wyobraźnię i ośrodki łaknienia. Przepisy, mniemam sprawdzone: sama od lat przygotowuję smalec wg tego samego przepisu, co Józefowa. Idzie wiosna, a z nią myśli o zgubieniu kilku kilogramów, więc pozostałe przepisy będą musiały poczekać na premierę w mojej kuchni (książka należy do mnie, więc będą pod ręką, gdy przed zimą apetyty moich bliskich wzrosną😊). Na uwagę zasługuje piękny język opowieści, doskonała redakcja (czy dokładność i precyzja słowa autorki?), fajny zabieg z informowaniem czytelnika, które elementy zaczerpnięt...

× 2 | link |
@MgorzataM
2019-11-18
7 /10
Przeczytane Y: 2017

Myślę, że gdybym mogła przeczytać tę książkę będąc nastolatką miałabym zupełnie inne nastawienie do lekcji historii i chętniej uczyłabym się tego przedmiotu. Śledzimy bowiem w książce losy ludzi, z ich codziennymi troskami i marzeniami, których dopadła polityka oraz przymus zajęcia stanowiska w sprawie. Przygotowania do wydarzenia, które historia nazwała ‘powstaniem styczniowym’ oglądamy od kuchni – świetny pomysł ze smakowitymi przepisami – wplecione w szeroko pojęte życie sympatycznych bohaterów. Ich losy wciągają, stają się nam bliskie, wzruszają. Interesująco pokazała Autorka istotną rolę kobiet w owym czasie, ich trudne niejednokrotnie wybory. Książkę czytało się bardzo przyjemnie, tym bardziej, że Autorka obdarzona jest bezbłędnym uchem dla melodii języka.
A teraz biegnę do księgarni (internetowej) po kolejną powieść pani Aleksandry Katarzyny Maludy.

× 2 | link |
@beata87
2019-11-17
9 /10

Rewelacyjna powieść historyczno-obyczajowa traktująca o naszym Powstaniu Styczniowym. Napisana przepięknym językiem - czytanie jej to prawdziwa przyjemność (a w czasie świąt Bożego Narodzenia przyjemność wzrasta wielokrotnie:). Piękna historia o miłości, honorze, odpowiedzialności i patriotyzmie. Ta powieść powinna stać się lekturą obowiązkową naszych nastolatków. Wiele obecnie się mówi o byciu Polakiem, ale tak naprawdę dla młodych to niewiele znaczące slogany - Rok 1863 znakomicie uświadomiłby, co znaczy Polskość i patriotyzm.
Jest to debiut pani Maludy - doskonały - i nalegam na kontynuowanie drogi kariery pisarza, z pewnością sięgnę po następne utwory pani Kasi.

| link |
ZI
@zima3
2023-08-31
10 /10
Przeczytane
@Catta
2021-08-28
8 /10
Przeczytane Powieść o XIX i XX U M&J Przeczytane w T. Półka M Saga
@WioletaSadowska
2016-03-14
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Rok 1863. Opowieść o miłości wojnie i gotowaniu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl