Rok 1984 George Orwell

Okładka Rok 1984
autor:
George Orwell
wydawnictwo:
Muza
data wydania:
2010
ISBN:
9788374959056

Opis

Wielki Brat Patrzy - to właśnie napisy tej treści, w antyutopii Orwella krzyczące z plakatów rozlepionych po całym Londynie, natchnęły twórców telewizyjnego show "Big Brother". Czyżby wraz z upadkiem komunizmu wielka, oskarżycielska powieść straciła swoją rację bytu, stając się zaledwie inspiracją programu rozrywkowego? Nie. Bo ukazuje świat, który zawsze może powrócić. Świat pustych sklepów, permanentnej wojny, jednej wiary. Klaustrofobiczny świat Wielkiego Brata, w którym każda sekunda ludzkieg..o życia znajduje się pod kontrolą, a dominującym uczuciem jest strach. Świat, w którym ludzie czują się bezradni i samotni, miłość uchodzi za zbrodnię, a takie pojęcie jak "wolność" i "sprawiedliwość" nie istnieją. Na kuli ziemskiej są miejsca, gdzie ten świat wciąż trwa. I zawsze znajdą się cudotwórcy gotowi obiecywać stworzenie nowego, który od wizji Orwella dzieli tylko krok. Niestety, piekło wybrukowane jest dobrymi chęciami. A dwa plus dwa wcale nie musi się równać cztery.

Rozwiń opis ›

Słowa kluczowe

Rok 1984
Recenzent: Maks
Co byś zrobił/a gdybyś pewnego dnia dostrzegł/a za oknem plakat WIELKIEGO BRATA, wąsatego jegomościa którego oczy śledzą każdy twój krok, a olbrzymia głowa nie znika nawet wówczas, gdy z całych sił zaciskasz powieki? Moja odpowiedź brzmi: Nie wiem i nigdy bym nie chciał tego sprawdzić. Auto... więcej »
Nijakość, bylejakość, otępienie, ślepe podążanie za wytyczonymi normami pod inwigilacyjnym okiem Wielkiego Brata. Strach i przerażenie, głód i zimno, zakłamanie. Terror. Tych i podobnych wyrażeń zabrakłoby by opisać ogrom, przesłanie i znaczenie "Roku 1984". Wita nas obraz powojennego, antyuto... więcej »
Dodali do kolekcji
gosiaw
Nocena
radek
radziecki
Inqba
neko
szumo
pedro
Cytaty z książki+ Dodaj cytat
Jeśli zarówno przeszłość, jak i świat zewnętrzny istnieją wyłącznie w naszym umyśle, a umysł można kontrolować to co wtedy? Jeżeli ktoś chce rządzić, rządzić nieprzerwanie, musi umieć burzyć w poddanych poczucie rzeczywistości. Kto kontroluje przeszłość, kontroluje przyszłość. Kto kontroluje teraźniejszość, kontroluje przeszłość. Nie ma znaczenia czy wojna jest prawdziwa. Zwycięstwo nie jest możliwe. Wojnę prowadzi się nie po to aby ją wygrać, ale po to aby nieustannie trwała.

Dodane przez thepositives

Rejestracja jest darmowa i szybka.
Zajestruj się teraz!