Szklany klosz Sylvia Plath

Okładka Szklany klosz
autor:
Sylvia Plath
wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
data wydania:
2010
ISBN:
9788308044353

Opis

Jedna z kultowych i najczęściej cenzurowanych książek XX w., żelazna pozycja literatury feministycznej, niezaprzeczalny evergreen dla kolejnych generacji wchodzących dorosłość. Szklany klosz jest uważany przez czytelników na całym świecie za ostatni akord w tragicznej biografii Sylvii Plath ? miesiąc po premierze książki autorka popełniła samobójstwo.Główna bohaterka, dziewiętnastoletnia Esther Greenwood z Bostonu, zostaje nagrodzona przez poczytny magazyn miesięcznym pobytem w Nowym Jorku. Jej ..zadaniem jest staż w redakcji, poza tym ma poznawać miasto, brać udział w wydarzeniach kulturalnych i spędzać miło czas. Jednak neurotyczny temperament Esther sprawia, że konfrontacja jej aspiracji i marzeń z rzeczywistością prowadzi do dramatycznego finału.O autorze:Sylvia Plath (1932?1963) ? amerykańska poetka, pisarka i eseistka. Jedna z najwybitniejszych postaci tzw. konfesjonalistów, grupy literackiej z lat 50. i 60. XX wieku. W 1952 roku zdobyła pierwszą nagrodę magazynu ?Mademoiselle?, pół roku później odbywała w nowojorskiej redakcji tego pisma staż, który zainspirował ją do napisania powieści Szklany klosz.W 1982 roku pośmiertnie uhonorowana Nagrodą Pulitzera za wydane wtedy Wiersze zebrane.

Rozwiń opis ›

Słowa kluczowe

Sylvia Plath to właściwie pozycja obowiązkowa na liście każdego czytelnika. Będąc chorą psychicznie, zbudowała wokół siebie atmosferę pewnej irracjonalności czy tajemniczości. "Szklany klosz" niewątpliwie nosi znamiona autobiograficzne. Główna bohaterka zawiera więc jakąś część samej autorki. ... więcej »
Nie będzie to zwykła recenzja - bo pewnie już nie jedną czytaliście - bardziej chcę zwrócić uwagę na rzeczy, które szczególnie utkwiły mi w świadomości. Czytając, bardzo zapadł mi w pamięci fakt, że autorka powieści po jej publikacji popełniła samobójstwo. Zaczęłam dokładniej zagłębiać się w j... więcej »
Dodali do kolekcji
bastet
masapare
Kasia1382
jestemzabujana
incognito
hayde
gestia
Elisabeta
Cytaty z książki+ Dodaj cytat
Pomyślałam, że najcudowniejszą rzeczą na świecie jest cień. Miliony ruchomych kształtów i zaułków cienia. Cień w szufladach biurek, w szafach i walizkach, pod domami, pod drzewami i kamieniami, pod powiekami ludzi, pod ich uśmiechami i jeszcze długie, bezkresne kilometry cienia po ciemnej stronie naszego globu.

Dodane przez agatoooon

Inne książki tego autoraAutorzy
Rejestracja jest darmowa i szybka.
Zajestruj się teraz!