Uciec przed cieniem Kopsik Ewa

Okładka Uciec przed cieniem
autor:
Kopsik Ewa
wydawnictwo:
Novae Res
data wydania:
2010
ISBN:
9788361194385

Opis

Młoda kobieta nie może znaleźć swojego miejsca w środowisku artystów, w którym z konieczności obraca się, będąc żoną śpiewaka operowego. Ma zaniżoną samoocenę, cierpi na depresję i lęk przed utratą bliskiej osoby. Nieprzystosowana do życia jest emocjonalnie uzależniona od męża. Wolność urasta w jej oczach do rangi problemu. Coraz częściej dopada ją ponure wspomnienie z dzieciństwa, które potęguje zły nastrój. Czy zdoła przed nim uciec i zacząć wszystko od nowa? Książka, nawiązując do jungowskiego.. Cienia, zwraca uwagę na ponurą i złą stronę charakteru człowieka. Ukazuje mechanizm funkcjonowania wzorców i archetypów oraz ich, często nieuświadomiony, wpływ na życiowe decyzje.

Rozwiń opis ›

Słowa kluczowe

Kategorie

  Beletrystyka » Psychologiczna
  Tematyka » Dramat
  Społeczno-obyczajowa » Beletrystyka » Literatura kobieca
  Powieść. Opowiadanie. Scenariusz » Literatura » Powieść polska
  "Uciec przed cieniem" Uciec, ale dokąd, skąd i przed czym? Dokąd? Do większego miasta, w małżeństwo, do Wiednia, w kolejny związek, do Polski ... Skąd? Z krainy dzieciństwa zagubionej gdzieś w górach, która przez lata wiązała się z wyobcowaniem i dopiero po latach jawi się jako idylliczny krajo... więcej »
  "Bez twojego przyzwolenia nikt nie może sprawić, że poczujesz się gorszy” te słowa Eleanor Roosevelt kołatały się w mojej głowie niemal przez całą lekturę książki Ewy Kopsik „Uciec przed cieniem”. Chciałam je wypowiadać wciąż i wciąż. Ba! Chciałam złapać główną bohaterkę powieści, potrząsnąć jej ... więcej »
  „Znakomity debiut, pani Ewo” – chciałoby się rzec po lekturze powieści „Uciec przed cieniem”, Ewy Kopsik – absolwentki Uniwersytetu Wrocławskiego, aktualnej mieszkanki Wiednia. Miłośnicy doszukiwania się cech wspólnych autora i wykreowanych przez niego bohaterów, na pewno ucieszą się, gdy zestawi... więcej »
  Biorąc tę pozycję do rąk i podejmując decyzję o napisaniu recenzji obiecałem, że będzie ona subiektywna czyli przekaże osobiste odczucia na temat książki. Dlaczego o tym pisze ? Chyba potrzebuje alibi, wytłumaczenia. Stephen King w „Sercach Atlantów” umieszcza rozmowę Tajemniczego Mężczyzny i Ma... więcej »
  Zapewne każdy z nas ma jakieś marzenia dotyczące skończenia studiów, przyszłego miejsca zamieszkania, czy też życiowego partnera. Podejrzewam również, iż większość z nas ma posiada tyle mocny charakter, że bez problemu jesteśmy w stanie poradzić sobie w samodzielnym funkcjonowaniu. Potrafimy o si... więcej »
  "Wartość człowieka ostatecznie nigdy nie wyraża się w stosunku do drugiego człowieka, tylko w stosunku do siebie samego. Dlatego też nigdy nie powinniśmy uzależniać naszego poczucia własnej wartości albo też poczucia własnej godności od innych ludzi, bez względu na to, jak cierpielibyśmy z tego p... więcej »
  Szacunek dla siebie samego jest podstawą tego, aby inni szanowali nas. Taka myśl od razu mnie naszła, po przeczytaniu kilkudziesięciu pierwszych stron powieści „Uciec przed cieniem” debiutującej pisarki Ewy Kopsik. Inni ludzie instynktownie wyczuwają, gdy sami siebie uważamy za osoby bezwartości... więcej »
  Uciec przed cieniem
  Recenzent: ibs11
  Przeprowadzanie wiwisekcji psychologicznej jest wysoce popularnym i wciąż aktualnym zjawiskiem w twórczości literackiej. Przytoczyć tutaj wypadałoby choćby takich pisarzy jak Fiodor Dostojewski, Àndre Gide czy Marcel Proust. I chociaż w niniejszym przypadku nie należałoby mówić o przełomowym, cz... więcej »
  W sposób zamierzony czy też nie Ewa Kopsik wypuściła swoją debiutancką powieść „Uciec przed cieniem” na jesieni, kiedy to właśnie ciemności zapadają coraz wcześniej i człowiek wracając z pracy ma ochotę zasiąść w fotelu z kubkiem ciepłej herbaty i wejść do świata bohaterów dopiero co z... więcej »
  Narratorem powieści "Uciec przed cieniem" jest młoda kobieta, która z konieczności żyje w środowisku, które ani trochę jej nie odpowiada- w środowisku artystów, bowiem właśnie artystą jest jej mąż. Wydarzenia z przeszłości kładą się cieniem na jej obecnym życiu i sprawiają, że kobieta ma zaniżoną... więcej »
  Cień. Każdy go rzuca spacerując po parku w blasku słońca, ale także siedząc w pustym pokoju, oświetlanym mdłym światłem zwisającej na przewodzie czterdziestowatowej żarówki. Ten Cień towarzyszy ci jednak nie tylko za dnia. Jego ponura egzystencja nie jest uzależniona od falowo-korpuskularnej nat... więcej »
  Zamknęłam przed chwilką debiutancką powieść pani Ewy Kopsik „Uciec przed cieniem” i mówiąc szczerze poczułam się dziwnie opuszczona a nawet oszukana. Nikt nigdzie nie napisał, że będzie kontynuacja a zakończenie jest takie, że ja po prostu się wściekłam. Jeśli nie będzie ciągu dalszego ja osobiś... więcej »
  "Uciec przed cieniem" to debiutancka powieść Ewy Kopsik. Jest to powieść psychologiczna, świetnie opisana i rewelacyjnie przekazana. Narratorem książki jest młoda kobieta, zamknięta w sobie, nieśmiała, żyjąca w cieniu męża - artysty. Kobieta ta całe życie żyje z boku mężczyzn, daje się im ... więcej »
  Biorąc do ręki debiutancką powieść Ewy Kopsik nie spodziewałam się tak dojrzale napisanej książki. Liczyłam ,że będzie to po prostu typowa powieść obyczajowa dla kobiet nawiązująca do czasów PRL-u , być może napisana z nutką nostalgii. Okładka w ponurych kolorach raczej mi się nie rzuciła za bard... więcej »
  Książka ta jednym się podoba, drugim - wręcz przeciwnie. Mnie należy zaliczyć do pierwszej grupy. Pomimo pesymistycznego podejścia głównej bohaterki do życia, do ludzi i do samej siebie, nie zniechęciło mnie to jednak to odłożenia książki. Przeciwnie, pragnęłam dowiedzieć się co się stanie, czy g... więcej »
  Wbrew pozorom jest niewielu autorów, którzy w całkowicie realny, pozbawiony swoistego "cukru" sposób potrafią przekazać czytelnikowi dramat i życiowe rozterki głównego bohatera. Ewa Kopsik "popełniła" książkę, która przyciąga od pierwszego akapitu, od pierwszego zdania... od pierwszego słowa, prz... więcej »
  Są książki, po lekturze których trzeba zbierać psychikę z podłogi, o których nie sposób zapomnieć. Chyba po raz pierwszy do tej grupy mogę zaliczyć powieść polskiej autorki. Mowa o „Uciec przed cieniem”. Autorką tejże książki jest Ewa Kopsik, tłumaczka języka niemieckiego. Od lat, podobnie ja... więcej »
  Dodali do kolekcji
  freya1982
  marthel
  patrylandia
  Lukaszeq
  Kobaltowa
  Iv
  gudrun
  arwenka2222
  Inne książki tego autoraAutorzy
  Rejestracja jest darmowa i szybka.
  Zajestruj się teraz!