Zabić drozda Harper Lee

Okładka Zabić drozda
autor:
Harper Lee
wydawnictwo:
Rebis
data wydania:
2011
ISBN:
9788373015470

Opis

Lata trzydzieste XX wieku, małe miasteczko na południu USA. Atticus Finch, adwokat i głowa rodziny, broni młodego Murzyna oskarżonego o zgwałcenie biednej białej dziewczyny Mayelli Ewell. Prosta sprawa sądowa z powodu wszechpanującego rasizmu, urasta do rangi symbolu. W codziennej walce o równouprawnienie czarnych jak echo powraca pytanie o to, gdzie przebiegają granice ludzkiej tolerancji. Zabić drozda to wstrząsająca historia o dzieciństwie i kryzysie sumienia. Poruszająca opowieść odwołuje się.. do tego, co o życiu człowieka najcenniejsze: miłości, współczucia i dobroci.Harper Lee (ur. 1926) studiowała prawo w Oksfordzie. Zabić drozda, swój debiut i zarazem jedyną powieść, opublikowała w 1960 r. Książka ta, uznawana dziś za arcydzieło, natychmiast stała się bestsellerem, a rok później otrzymała Nagrodę Pulitzera. W 1962 r. na jej podstawie powstał uhonorowany Oscarem film z Gregorym Peckiem w roli głównej.

Rozwiń opis ›

Słowa kluczowe

Do tej książki przymierzałam się kilka razy. Mniej więcej rok temu wypożyczyłam ją z biblioteki i zaczęłam czytać, ale skapitulowałam. Niedawno postanowiłam podjąć kolejną próbę. Powieść czekała na półce przez dobrych parę tygodni, a teraz naprawdę nie wiem, z czym tyle zwlekałam. "Zabić d... więcej »
Powieść „Zabić drozda” amerykańskiej pisarki i publicystki Harper Lee należy już do tzw. klasyki. Akcja opowieści rozgrywa się w latach 30-tych XX wieku w niewielkim amerykańskim miasteczku. Narracja prowadzona jest przez 8-letnią dziewczynkę, przez wszystkich nazywaną Smykiem. Dziewczynka prosty... więcej »
Gdybym wcześniej przeczytał jakąś recenzję powieści Zabić drozda, jedynej książki, jaką wydała Amerykanka Harper Lee, pewnie nieprędko bym po nią sięgnął. Gdybym przeczytał dwie, musiałbym przeczytać więcej, a wtedy sam nie wiem, gdyż każda mówi jakby o innej książce. Na szczęście kiedyś Skoda, ... więcej »
Nie tylko prawnicy byli dziećmi. Niezależnie od zawodu, czy innych pełnionych ról, każdy zaczynał od bycia dzieckiem. Często mówi się, że dzieci więcej widzą, więcej rozumieją. A co się dzieje potem? Znacie na pewno wielu ludzi i pewnie ciężko w niektórych odnaleźć dziecięcą szczerość, ufność, cz... więcej »
Dodali do kolekcji
mpaquerette
sowkachoinowka
gosiaw
Bluser
hotaru
sybka
helenka
morcysia
Cytaty z książki+ Dodaj cytat
Nie jest dobrze nienawidzić kogokolwiek.

Dodane przez lamasta

Inne książki tego autoraAutorzy
Rejestracja jest darmowa i szybka.
Zajestruj się teraz!