Zapasowe maski

Zbigniew Zapasiewicz
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Zapasowe maski
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Niewielu jest w Polsce aktorów tej miary co Zbigniew Zapasiewicz. Znakomity aktor teatralny, wychowany w duchu największych osiągnięć szkoły Aleksandra Zelwerowicza, zadebiutował w pamiętnym roku 1956. Był świadkiem i uczestnikiem przełomu, jaki „odwilż” uczyniła w polskim życiu kulturalnym. Jak całe jego pokolenie, dokonał wysiłku przełożenia nauk starych mistrzów na praktykę nowego czasu w teatrze, pozostając jednak wiernym słowu jako podstawowemu narzędziu teatralnego przekazu. Współdziałał z najwybitniejszymi polskimi reżyserami, wiele jego ról przeszło do historii polskiego teatru. Wierny teatrowi zasłynął też rolami filmowymi, które nie tylko były kreacjami artystycznymi, ale i wielokrotnie stawały się przyczynkiem do dyskusji o kondycji moralnej polskiej inteligencji. Na książkę składa się rozmowa - zarys autobiografii aktora, wypowiedzi jego współpracowników i krytyków oraz zestawienie wszystkich jego prac teatralnych i filmowych, które daje obraz niezwykłej różnorodności stylistycznej, poszukiwań artystycznych i tytanicznej wręcz pracowitości.
Data wydania: 2014
ISBN: 978-83-7648-206-4, 9788376482064
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 192
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Zbigniew Zapasiewicz Zbigniew Zapasiewicz
Urodzony 13 września 1934 roku w Polsce (Warszawa)
Zbigniew Jan Zapasiewicz – polski aktor, reżyser i pedagog. Do liceum chodził na Żoliborzu. Studia wyższe rozpoczął w 1951 na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej. Przerwał je po roku, po przyjęciu na Wydział Aktorski w PWST. Studiowanie z...

Pozostałe książki:

Droga przy plaży Zapasowe maski
Wszystkie książki Zbigniew Zapasiewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Portret aktora-intelektualisty

27.05.2020

Zmarły w 2009r. i powoli odchodzący w zapomnienie Zbigniew Zapasiewicz był jednym z moich ukochanych aktorów, olbrzymie wrażenie zrobiła na mnie jego rola w 'Barwach ochronnych' Zanussiego, w ogóle był to ulubiony aktor Zanussiego. Wspaniale też czytał audiobooki, jego interpretację 'Cesarza' Kapuścińskiego uważam za genialną. Miałem też szczęście... Recenzja książki Zapasowe maski

@almos@almos × 13

"Zawsze mówię studentom, że aktor ma mówić wyraźnie, być zrozumiałym."

16.08.2020

Zbigniew Zapasiewicz odszedł w 2009 roku i należał do grona najlepszych polskich aktorów. Żyje jeszcze kilku aktorów wielkiego formatu, ale to pokolenie powoli odchodzi i zostaną po nich książki, filmy, wywiady. „Zapasowe maski” to długa rozmowa z człowiekiem, który pamięta jeszcze czasy przedwojenne, a w szkole teatralnej uczyli go jeszcze wie... Recenzja książki Zapasowe maski

@Vernau@Vernau × 12

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Betsy59
2020-09-13
8 /10
Przeczytane 2020

Wsiąkłam od pierwszej strony. Niesamowita przyjemność obcowania z wielkim aktorem i bardzo mądrym człowiekiem, prawdziwym przedwojennym inteligentem. Przedstawicielem Artystów, których już nie ma, a których z nostalgią wspominam. Aktorów, których każda rola była kreacją.
W wywiadzie- rzece Zapasiewicz mówi o swoim pojmowaniu aktorstwa, wspomina drogę zawodową, role, mówi o nauczaniu w Szkole Teatralnej. Jest dyskretny, skromny, nie szerzy plotek, mało też mówi o swoim życiu prywatnym. Za to dzieli się swoimi przemyśleniami o minionej i obecnej rzeczywistości. Do współczesnych metod pracy w teatrze już nie bardzo przystawał. Wywiad kończy się gorzką konstatacją: „ Wybrałem ten zawód, aby nauczyć się i twórczo w sobie przetworzyć to, co umieli moi poprzednicy.Ta sfera zawodu zgasła i teraz jest przykro i boleśne. Umały wartości dla których zacząłem to robić. Gdybym wiedział, że tak się stanie, tobym się temu nie poświęcił”.

× 24 | link |
@Vernau
2020-08-16
7 /10
Przeczytane Biografie
@almos
2020-05-27
9 /10
Przeczytane audiobook biografia/autobiografia papier film/teatr/aktorzy

Cytaty z książki

Bo to jest aktorstwo, którego dzisiaj nikt by nie zaakceptował. Dziś okrągłe, sztuczne aktorstwo Śląskiej jest nie do wytrzymania, a przecież to była czołowa polska aktorka ! Zachwycaliśmy się nią, ona na nas działała ! Zosia Mrozowska i Ryszarda Hanin - to były aktorki, które poruszały wzruszały. To się tak strasznie szybko zmienia.
Zawsze mówię studentom, że aktor ma mówić wyraźnie, być zrozumiałym.
To nie jest zawód do zostawiania w historii. W historii może zostać pisarz, malarz, ale nie aktor. Tu zostaje tylko to, co się chce pamiętać. A to co jest napisane, zostaje w specjalistycznych pismach.
Młodzi muszą wejść w rynek każdym sposobem, bo jak teraz stracą teren, to za dwa lata już nie wejdą, będą następni. Szkoda mi ich, ponieważ od razu się rozmieniają, wchodzą w jakieś seriale. Nie mam nic przeciwko serialom, jako takim, tylko wiem, jaka tam teraz atmosfera - oni mi opowiadają - wiem, jak wyglądają próbne zdjęcia. Poziom bywa straszliwy, poniżający. Dlatego mi ich szkoda, ale rozumiem. A co mają robić ? Przecież się wszyscy od razu nie załapią do Jarockiego, na przykład.
To wszystko nie jest proste, ale fakt, że młodzi, którzy dzisiaj chcą wejść na rynek, muszą to zrobić zupełnie inną drogą niż my. Muszą szukać, mieć świadomość, że aktorstwo może być jednym z ich zawodów, że oprócz tego powinni jescze coś umieć. Zresztą coraz więcej kolegów zaczyna zajmować się czymś zupełnie innym. I trzeba na to patrzeć ze spokojem, bo świat się nie cofnie. Przecież nie wróci już czas, kiedy nie było telewizji, show-biznesu ani reklamy.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl