Żywot człowieka rozbrojonego

Sergiusz Piasecki
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Żywot człowieka rozbrojonego
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Książka ta powstała z zapisków autora zebranych jeszcze w więzieniu. Piasecki przechował zapiski przez lata okupacji i po zniszczeniu znacznej części dowiózł resztę do Anglii. Zrekonstruował powieść dopiero w 1957 roku, a opublikował w 1962. Bohaterem tej, bogatej w wątki autobiograficzne książki jest młody weteran walk o niepodległość po pierwszej wojnie światowej. Żywot tego "rozbrojonego" człowieka prowadzi go przez ohydne piwnice, spelunki, karczmy, meliny, domy publiczne, studio zdjęć pornograficznych, fałszerstwo czeków i sprzedaż tychże aż do więzienia.
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-7565-495-0, 9788375654950
Wydawnictwo: LTW
Stron: 258
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Sergiusz Piasecki Sergiusz Piasecki
Urodzony 1 kwietnia 1901 roku na Białorusi (Lachowicze)
Polski pisarz, publicysta polityczny, oficer wywiadu, żołnierz Armii Krajowej. Piasecki pisał przede wszystkim o rzeczywistości życia na pograniczu polsko-sowieckim ale tworzył również satyry ośmieszające "ludową demokrację". Był nieślubnym dzieckie...

Pozostałe książki:

Zapiski oficera Armii Czerwonej Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy Siedem pigułek Lucyfera Bogom nocy równi Nikt nie da nam zbawienia Spojrzę ja w okno ... Jabłuszko Piąty etap Żywot człowieka rozbrojonego Człowiek przemieniony w wilka Dla honoru organizacji Adam i Ewa Autodenuncjacja Mgła Upadek wieży Babel oraz inne opowieści i opowiastki
Wszystkie książki Sergiusz Piasecki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Żywot człowieka rozbrojonego nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@pebro
2024-01-24
7 /10
Przeczytane

Książkę czyta się przyjemnie, akcja wartka. Opowiada o dziejach zdemobilizowanego żołnierza, rzuconego w wir kapitalistycznej, międzywojennej Polski. Polski trapionejbezrobociem, olbrzymimi różnicami między warstwami społecznymi. Wiele wątków autobiograficznychtylko urealnia treść. Niestety pojawiające się postacie z półświatka(prostytutek, kombinatorów i przestępców) są moim zdaniem zbyt uczynne, dobre i na swój sposób uczciwe.

× 14 | link |
LE
@alentasa
2020-09-29
10 /10
Przeczytane

Moja ocena jest subiektywna. Pewnie zawyżona ale kieruję się własnym upodobaniem i własną fantazją na temat literatury pana Piaseckiego.
Jest to kolejna pozycja pana Sergiusza po którą sięgnąłem i nie żałuję i wszystkim bardzo polecam.
Nie trudno zgadnąć, że historia w niej opowiedziana przedstawia historię samego Piaseckiego, zdemobilizowanego polskiego żołnierza po wojnie polsko-bolszewickiej.
W "Żywocie człowieka..." bohater, Michał Łubień opisuje swoje 1,5 roczne życie po demobilizacji z Wojska Polskiego. Takich jak on jest wielu, z dnia na dzień zostało bez zajęcia, bez wynagrodzenia, bez celu i sensu życia. Kiedyś uwielbiani i doceniani, teraz niechciani i wzgardzeni.
Szybko kończące się pieniądze z żołdu oraz niemożność znalezienia pracy (w urzędach zatrudnienia pracy szukają setki ludzi przez wiele tygodni i miesięcy wystających za choćby najsłabiej płatną posadą), spychają bohatera na skraj nędzy i rozpaczy. A to już krok dzieli, żeby gdy nadarzy się sposobność zacząć kraść czy wejść w konflikt z prawem, który to człowiek nie zatracił jednak swojej niewinności raz na zawsze i permanentnie do końca.
Michał jest rozczarowany i pełen goryczy za los, jaki przypadł mu po tym, jak walczył za Polskę, nie szczędząc wysiłku i krwi. W zamian zaś został potraktowany jak śmieć, jak nikomu niepotrzebny odpadek.
"Tak minęło półtora roku życia człowieka rozbrojonego. Głupiego życia. Lecz nie każdy otrzymał od losu czy od społeczeństwa patent na "mądre" ...

× 1 | link |
@AlbertNeri
@AlbertNeri
2008-08-28
8 /10
Przeczytane

Długo zabierałem się do tej książki bo zafascynowany "złodziejską trylogią" i losami Piaseckiego począwszy od "Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy" przez kolejne książki opisujące jego historię nie miałem jakoś weny na odrębną jakby nie patrzeć historyjkę. A to był wielki błąd bo książka mnie naprawdę wciągnęła i pomimo odmienności i większego spokoju w opowiadaniu jej jest naprawdę dobra i gorąco ją polecam!

× 1 | link |
AW
@awitar
2008-12-08
8 /10
Przeczytane
PT
@pterodaktyl
2009-12-29
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Żywot człowieka rozbrojonego. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl