Kair, historia pewnej kamienicy

Ala al-Aswani
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Kair, historia pewnej kamienicy
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Życie pod dachem starej kairskiej kamienicy nie jest łatwe, ale zupełnie beznadziejnie żyje się w blaszakach na jej dachu. Tam mieszkają biedacy, wśród nich Taha bez szans na przyjęcie do Akademii Policyjnej czy piękna Busejna wykorzystywana seksualnie przez właściciela sklepu. Bogacze, którzy zajmują dolne piętra, też nie są zbyt szczęśliwi. Podstarzały playboy Zaki ad Dassuki z coraz większym trudem zdobywa przychylność kobiet, a wzięty dziennikarz Hatim Raszid płaci wysoką cenę za swoje homoseksualne związki. Nawet przedsiębiorczy Azzam, który może wprawdzie kupić sobie miejsce w parlamencie za milion funtów i drugą żonę za dwadzieścia tysięcy, musi się mieć na baczności przed skorumpowanymi politykami. Wygląda na to, że nakazów Koranu przestrzega jedynie Bractwo Muzułmańskie. Ale członkowie Bractwa organizują krwawe zamachy. Polakom Egipt kojarzy się przede wszystkim z atrakcyjnymi wakacjami. Dzięki tej książce poznają inne oblicze tego fascynującego kraju.
Tytuł oryginalny: ʿImārat Yaʾqūbiyān
Data wydania: 2008-02-01
ISBN: 978-83-922452-7-8, 9788392245278
Wydawnictwo: Media Lazar
Stron: 320

Autor

Ala al-Aswani Ala al-Aswani
Urodzony w 1957 roku w Egipcie
Ala al-Aswani – egipski pisarz, działacz społeczny i polityczny, założyciel ruchu politycznego Kefaya. Z zawodu lekarz stomatolog.

Pozostałe książki:

Chicago Kair, historia pewnej kamienicy
Wszystkie książki Ala al-Aswani

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

La vie en rose

15.02.2024

Odległość między pasażem Bahlar, gdzie mieszka Zaki Bej ad-Dassuki, a jego biurem w kamienicy Jakobiana nie przekracza stu metrów. I czytelnik też nie ma nigdzie daleko: prawie cała akcja tej książki rozgrywa się w jednym miejscu, w kamienicy Jakobiana, czyli budynku mieszkalnym dla bogatych, wybudowanym w paryskim stylu przez zamożnego Ormianina... Recenzja książki Kair, historia pewnej kamienicy

@tsantsara@tsantsara × 25

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Magdabial
@Magdabial
2019-01-30
10 /10
Przeczytane

Książka dla tych, którzy zainteresowani są kulturą arabską/egipską. Specyficzne warunki, scenki, zachowania, zrozumiałe dla tamtego świata - dalekie od turystycznego ruchu w Sharm czy Hurghadzie. Mi osobiście bardzo przypadła do gustu.

× 4 | link |
@tsantsara
2024-01-18
7 /10
Przeczytane Afryka Literatura arabska Do wymiany (po przeczytaniu)

Cytaty z książki

Dlatego właśnie wrogowie islamu was się boją - bo wy kochacie śmierć, tak jak oni kochają życie. (szejk Bilal, s.307)
Wasze kobiety są dla was polem uprawnym. Przychodźcie więc na wasze pole jak chcecie i czyńcie pierwej coś dobrego dla samych siebie. (Koran, rozdział "Krowa"; s.284)
Homoseksualiści zwykle sprawdzają się najlepiej w zawodach, które opierają się na kontaktach z ludźmi, na przykład w public realtions, w aktorstwie, usługach maklerskich i prawie. Uważa się, że ich sukces w tych dziedzinach związany jest z brakiem wstydu, który często paraliżuje innych. Życie homoseksualistów, kipiące od różnorodnych i nadzwyczajnych doświadczeń seksualnych, czyni ich znawcami natury człowieka. Umiejętniej niż inni potrafią docierać do ludzi. Wybijają się również w tych profesjach, które wymagają wyczucia smaku i wyobraźni, jak dekorowanie wnętrz, czy projektowanie mody. Powszechnie wiadomo, że najsławniejsi na świecie projektanci to homoseksualiści, być może dlatego, że podwójna natura umożliwia im projektowanie kobiecych ubrań, które podobają się mężczyznom i na odwrót. (s.170)
Jeśli nie możesz znaleźć nic dobrego u siebie, nie znajdziesz tego nigdzie. (Zaki, s.180)
Bóg tak stworzył Egipcjan, że podporządkowują się rządom. Żaden Egipcjanin nie sprzeciwiłby się swojemu rządowi. Są narody, które się buntują i wzniecają rewolucje. Ale Egipcjanin całe życie chowa głowę w piasek, żeby mieć co jeść. Tak jest napisane w księgach. naród egipski jest najłatwiejszym na świecie narodem do rządzenia. Z chwilą gdy przejmujesz władzę, Egipcjanie przyjmują to z pokorą i możesz zrobić z nimi wszystko, co zapragniesz. (...) Tak zostali ukształtowani przez Boga. (Al Fuli, s.112)
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl