Grzechy szejka

Tom Steinfort
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Grzechy szejka
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Dubaj jest uznawany na całym świecie za ostoję nowoczesności: błyszczące drapacze chmur, tygiel kulturowy, gospodarz wydarzeń sportowych na wysokim poziomie, a nawet nowy gracz w wyścigu kosmicznym. Miastem rządzi szejk Muhammad ibn Raszid Al Maktum, wszechmocny multimiliarder. Ale postępowa propaganda jego królestwa jest przykrywką dla ciemnej strony emiratu. Najlepiej widać to w pałacu szejka.

Tom Steinfort, wielokrotnie nagradzany reporter 60 Minutes, spędził wiele lat na śledzeniu postępków szejka Muhammada i niepokojących realiów życia w Dubaju. Teraz dzieli się historiami odważnych osób, które doświadczyły horroru i uwierzyły mu, że dzięki publikacji, prawda ujrzy światło dzienne.

Tytuł oryginalny: Sins of Sheikh
Data wydania: 2022-07-13
ISBN: 978-83-287-2340-5, 9788328723405
Wydawnictwo: Muza
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 384
dodana przez: Catta

Autor

Tom Steinfort Tom Steinfort Tom Steinfort – australijski dziennikarz, reporter „60 Minutes”. W ciągu ostatnich 17 lat stał się znaną postacią australijskiej telewizji, wcześniej pracował jako prezenter w programie „Today Show”, był także korespondentem zagranicznym. Relacjonow...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Grzechy szejka"

15.07.2022

„Kobiecie odmawia się podstawowych praw człowieka. Desperacko próbuje się ją uciszyć. Traktuje się ją jak obywatelkę drugiej kategorii, tylko dlatego, że jest kobietą.” Dubaj jeszcze do niedawna był mało znanym, spokojnym miastem, teraz tętni życiem. Jest bardzo nowoczesny, na każdym kroku widać przepych i bogactwo, drapacze chmur, luksusowe samo... Recenzja książki Grzechy szejka

Wolność, takie piękne słowo

15.07.2022

Kiedy słyszysz słowo Dubaj, co myślisz? Złoto, przepych, ogromne budynki, gorąca i duszna pogoda. Jeśli takie masz skojarzenia, to możesz być niemal pewny, że dałeś się omamić kolorowym i bardzo atrakcyjnym zdjęciom. Tylko czy taka jest prawda? Czy tak wygląda prawdziwy obraz miasta? Przed wami Grzechy szejka, które zdmuchną pył i odkryją niejedną... Recenzja książki Grzechy szejka

Grzechy szejka.

20.09.2022

Ostatnio zauważyłam, że bardzo zaczęły mnie interesować reportaże. Oczywiście nie byle jakie, tylko te najciekawsze wybieram, ale to i tak coś! Bo biorąc pod uwagę, że 90 % czytanych przeze mnie książek to kryminały , to jakiś progres jest. Człowiek się rozwija, można by rzec. "Grzechy szejka" Toma Steinforta to jedna z niewielu takich książek po... Recenzja książki Grzechy szejka

Grzechy szejka

20.08.2022

Dziś podzielę się z Wami książką „Grzechy Szejka”. Na wstępie trzeba zaznaczyć, że wszystko co jest opowiedziane w tej książce jest prawdą. Kilka lat wstecz uwielbiałam literaturę o tematyce arabskiej. Faktem jest, ze w większości były to powieści inspirowane kulturą. Jednak od jakiegoś czasu pojawia się coraz więcej książek, które wywołują kontr... Recenzja książki Grzechy szejka

@Ferante@Ferante × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Lettoaletto
2022-07-17
8 /10




⚜️𝗥𝗲𝗰𝗲𝗻𝘇𝗷𝗮⚜️

Ile wiecie na temat Dubaju, Zjednoczonych Emiratów Arabskich czy, ogólnie, Bliskiego Wschodu? Z czym kojarzą Wam się te miejsca?
Ja przyznaję, że nie zdawałam sobie sprawy z aż tak wielkiego kontrastu, jaki tam panuje.
Z jednej strony nowoczesność, a z drugiej mentalne zacofanie i absolutnie nieludzkie traktowanie obywateli, a zwłaszcza kobiet.

Tom Steinfort stworzył reportaż skupiający się na kobietach, które uciekły, a przynajmniej próbowały, od szejka Mohammeda bin Rashida Al Maktouma- władcy Dubaju i premiera ZEA.
Przy okazji porusza jednak mnóstwo innych kwestii i przyznaję, że czuję się nieco zszokowana tym, czego się dowiedziałam i uważam, że każdy powinien tę książkę przeczytać!

"Tak jak błyszczące licówki zakrywają okrutną prawdę o uzębieniu, tak olśniewająca fasada Dubaju skrywała zgniliznę na dworze szejka." - te słowa idealnie nakreślają to, co dzieje się za murami pałacu rodziny panującej.
Najpierw uciekła księżniczka Shamsa.
Później Latifa, której historia będzie grała tu największą rolę, ale w końcu i trzecia kobieta- jedna z żon szejka- postanowiła znaleźć schronienie w Wielkiej Brytanii.
Co tam musiało się dziać, skoro aż 3 księżniczki, pozornie mające wszystko, piękne i bogate, żyjące w nieprawdopodobnych luksusach, postanowiły zaryzykować swoje i innych życie, aby opuścić granice kraju?

Jakim cudem, mimo jawnych dowodów, a nawet słów więzionej kobiety, nikt nie po...

× 1 | link |
@z_ksiazka_w_plecaku
2022-07-17
8 /10

Jakie jest Wasze skojarzenie, gdy pomyślicie o Dubaju? U mnie zawsze jest to obraz nowoczesnego miasta z bardzo wysokimi budynkami. Bogactwo i nowe technologie.

A jakby na to miejsce popatrzeć z innej strony? Jakby tak otworzyć drzwi do jednego z domów, zwłaszcza do tego najbardziej stężonego. Jak myślicie, czy wtedy to miasto również by tak fascynowało?

Autor Tom Steinfort zabiera nas w podróż do kraju, które bywa bardzo okrutne dla kobiet. Krok po kroku opisuje co dzieje się za zamkniętymi drzwiami, tych pięknych i bogatych domów. Mając XXI wiek ciężko, zwłaszcza nam kobietą, uwierzyć w to do jakich metod jest w stanie posunąć się szejk by jego kobiety były mu posłuszne i nie próbowały uciekać. A takie próby istniały. Shamsa – jako pierwsza próbowała uwolnić się z tego piekła. Latify znana jest z apelu, który zobaczył na you tube cały świat. Mayi – żona szejka, której jako jedynej udało się uciec.

Kobiety w Dubaju i w krajach arabskich nie mają prawa właściwie do niczego. Mężczyźni trzymają je żelazną ręką.

Książka jest świetnym reportażem o szejku Mohammedzie, który był okrutny i podły nawet dla swoich córek. Książka wzbudza wiele emocji i niestety są to negatywne emocje, bo ja nie wyobrażam sobie żyć w takim świecie jaki istnieje w Dubaju. Kobieta to obywatel drugiej kategorii, co dla mnie jest totalnie niewyobrażalne. Jest to świetny reportaż

Czytając ten reportaż zad...

× 1 | link |
ZA
@zaczytaniania
2022-07-18
7 /10

Myślę, że gdyby zapytać przypadkowe osoby, z czym kojarzy im się Dubaj, bez zastanowienia odpowiedziałyby, że z bogactwem, z nowoczesnym miastem wybudowanym na pustyni, z egzotycznymi wakacjami. Ale myślę, że gdyby zapytać o to samo osoby, które przeczytały reportaż Toma Steinforta Grzechy szejka, odpowiedziałyby, że z tyranią i despotycznym władcą Mohammedem bin Rashidem Al Maktoumem.
Reportaż jest bardzo dobrze skonstruowany, autor na początku wprowadza czytelnika w etapy powstania miasta, aby w kolejnej części przejść do historii rodu Maktoumów. Ale clue całej książki, to historie dubajskich księżniczek więzionych, zastraszanych i terroryzowanych przez swojego ojca. Niebywałe, że w XXI wieku w kraju, jakim są Zjednoczone Emiraty Arabskie - kreujące się na jedno z najlepiej rozwiniętych państw na świecie, w tak brutalny sposób łamane są prawa człowieka. O tym, że podczas ekspresowej budowy miasta ginęli niewinni ludzie, słyszał chyba każdy, ale o tym, że szejk Dubaju więzi swoje córki świat usłyszał w 2018 roku, kiedy jedna z jego córek, Latifa opowiedziała o tym w przejmującym nagraniu. Losy dziewczyny i jej sióstr - Shamsy i Hayi pokazują, jak dużo mogą zatuszować władza i pieniądze, a oprawca dzięki nim może czuć się bezkarny. Ofiary ryzykując życie, głośno mówią o tym, co dzieje się w pałacach Maktouma, a możni tego świata nadal podają rękę szejkowi, towarzysząc mu podczas elitarnych spotkań.
Reportaż Toma Steinforta pokazuje, że władza i pieniądze mogą dla...

× 1 | link |
@Spizarnia_ksiazek
2022-07-20
Przeczytane

Czy dla Ciebie jest Wolność?
" - Jeśli oglądasz ten film, to nie jest dobrze. Albo jestem martwa, albo w bardzo, bardzo, bardzo złej sytuacji."

Tak rozpoczyna się dramatyczne nagranie księżniczki Latify, które zadziwiło i zszokowało świat. Sprawa błyskawicznie trafiła na pierwsze strony gazet. Opowiada o życiu pod kontrolą ojca - emira Dubaju Muhammada ibn Rashida Al Maktouma. O latach uwięzienia, torturach. Martwi się o swoje bezpieczeństwo i życie. Decyduje się na ten odważny krok na kilka tygodni przed planowaną ucieczką z kraju.

Czytając historię Latify czułam się jakbym miała w ręku gotowy scenariusz filmowy. Solidne przygotowania, realizowane krok po kroku, nieustanny strach przed odkryciem planów. A to wszystko by odzyskać upragnioną wolność.
"Chcę być poprostu wolna."

To nie pierwsza ucieczka córki władcy kraju. Wcześniej spod rządów ojca próbowała uciec starsza siostra Latify- Shamsa podczas rodzinnych wakacji, również bez powodzenia.

Początek reportażu oferuje sporą dawkę historii, dzięki której łatwiej na zrozumieć jak doszło do tego, że miejsce o którym mało kto słyszał, w szybkim tempie przerodziło się w potęgę z którą trzeba się liczyć.

To rzetelny, odważny reportaż, który weryfikuje naszą wiedzę na temat Dubaju. Z jednej strony oślepiający bogactwem, ale z drugiej strony poraża brakiem wolności słowa, nie przestrzeganiem podstawowych praw człowieka. Kobiety traktowane są jak obywatel drugiej kategorii.
...

× 1 | link |
@Ferante
2022-08-20
9 /10
Przeczytane

Dziś podzielę się z Wami książką „Grzechy Szejka”. Na wstępie trzeba zaznaczyć, że wszystko co jest opowiedziane w tej książce jest prawdą.

Kilka lat wstecz uwielbiałam literaturę o tematyce arabskiej. Faktem jest, ze w większości były to powieści inspirowane kulturą. Jednak od jakiegoś czasu pojawia się coraz więcej książek, które wywołują kontrowersje, zdziwienie i wielokrotnie strach. A to wszystko dlatego, że nic w nich nie jest fikcją. I moje postrzeganie „ulubionych książek” również się zmieniło.

Wielu turystów wybiera Dubaj jako destynację na swój wymarzony urlop. Przecież mówi się, że jest on tak nowoczesny i postępowy. Nic, tylko się zachwycać. Niestety wszystko tak wygląda pod publikę. Najwiecej zła siedzi za kurtyną. A świat przymyka na to oczy.

Władca Dubaju nie boi się niczego i nikogo. To on od lat więzi swoje córki.
Ta książka opisuje głównie historię księżniczki Latify, która próbowała uciec z Dubaju i postarać się o azyl w Stanach Zjednoczonych. Niestety w połowie drogi została złapana i odprowadzona do swojego ojca. Wtedy jej koszmar nabrał siły.

Słuch o niej zaginął. Znajomi, którzy pomagali jej w ucieczce nie kryli swojego strachu o nią. Wtedy udostępnili w internecie filmik z jej wołającym o pomoc wideo i opisującym jej życie pod władzą ojca. Historia nabrała medialnego tempa. Ale czy to coś pomogło? Czy przywódcy innych państw mają tutaj coś do powiedzenia? Czy liczą się prawa człowieka na arenie międzynarodow...

| link |
@juswita_op.pl
2022-07-27
8 /10
Przeczytane

Kto nie marzy o tym, by na żywo zobaczyć potężne miasto w samym środku pustyni, miasto zbudowane z rozmachem, gdzie mieszkańcy i odwiedzający mogą pławic się w luksusach. Dubaj kusi i wydaje się być enklawą na tle innych miast Bliskiego Wschodu – okazuje się, że nic bardziej mylnego.

Rządzący Dubajem szejk Mahommet okazuje się być tyranem w stosunku do kobiet – zarówno do swoich żon jak i córek. Imperium, które zbudował on i jego przodkowie, jest tylko na pozór otwartym, wolnym miastem. Tutaj niestety nadal rządzi prawo islamu. To co widzą ludzie w zachodnim świecie to tylko fasada, misternie konstruowana gra pozorów, a prawda o życiu w Emiratach okazuje się być zgoła inna.

Tu najważniejsza jest lojalność, a bardziej służalczość wobec władcy, a kiedy władca jest twoim ojcem lub mężem tym bardziej nie masz prawa się mu sprzeciwić. Albo jesteś całkowicie mu poddany, albo cię zniszczy – dosłownie. Kiedy jego córki podejmują próby ucieczki z żelaznego uścisku ojca, kończą w zamknięciu, odcięte od świata zewnętrznego.

„Grzechy szejka” to reportaż Toma Steinforta, australijskiego dziennikarza, który w dużej mierze poświęcony jest właśnie próbom ucieczki córek szejkach, obudowany historią powstania Dubaju i pochodzeniem rodziny szejka Mahommeta, co daje szerokie tło historyczno-społeczno-religijne i pozwala czytelnikowi lepiej zorientować się w sytuacji. Reportaż skrupulatnie dopracowany, okraszony dodatkowo „smaczkami...

| link |
@Anna_Szymczak
2022-09-20
7 /10
Przeczytane
@tatiaszaaleksiej
2022-07-15
8 /10
Przeczytane
@mommy_and_books
2022-07-13
10 /10
Przeczytane
@Zaczytane_koty
2022-07-15
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Grzechy szejka. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl