Hipotezy (Założenia)

"Filon z Aleksandrii"
Hipotezy (Założenia)
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Filon z Aleksandrii (Philo Alexandrinus), znany też jako Filon Żyd (Philo Judaeus), był jednym z głównych myślicieli i egzegetów świata żydowsko-hellenistycznego i wczesnego chrześcijaństwa. Urodził się około 20 r. p.n.e. w Aleksandrii, a zmarł w 50 r. n.e. Żyjąc na skrzyżowaniu dwóch kultur, stał się żywym dowodem umiejętności rozpatrywania tekstów Biblii w świetle rabinicznego judaizmu i platońskiej filozofii. Spuściznę literacką Filona można podzielić na cztery grupy. Pierwszą grupę stanowią dzieła filozoficzne, drugą egzegetyczne, trzecią historyczno-apologetyczne, a do czwartej można zaliczyć apokryfy i dzieła zaginione. Jego dzieła cechuje wyraźny synkretyzm filozoficzno-teologiczny, w którym łączy się grecki sposób filozoficznego myślenia z żydowską teologią opartą na Biblii, będącą dla Filona źródłem mądrości oraz ideałów filozofii greckiej. Takie podejście do Biblii pozwoliło mu stworzyć żydowską teologię z ekscentrycznymi elementami spekulacji greckiej.

Spośród wielu znanych i cenionych dzieł Filona na uwagę zasługują Hipotezy – traktat, który przetrwał we fragmentach zachowanych w Praeparatio Evangelica VIII 5, 11 (5); 6, 1-10; 7, 1-21 Euzebiusza z Cezarei. Praeparatio Evangelica składa się z 15 ksiąg i według historyka kościoła J. Stevensona została napisana w duchu apologetycznym. Euzebiusz stworzył Praeparatio Evangelica z myślą obrony prawdy o religii chrześcijan. Problematyka dzieła skupia się na ataku wyimaginowanych przekonań religijnych pogan oraz ich wiary w wyrocznie i astrologię. Autor udowadnia, przytaczając liczne fragmenty z pism żydowskich, jak niewiele znaczą dla sensu bytu, filozofii życia, relacji międzyludzkich oraz relacji człowieka do Boga (rzeczywistości transcendentnej) zaczerpnięte i przytoczone w tekście Praeparatio teorie i argumenty autorów nie-Żydów i niechrześcijan. Ponadto charakter dzieła i analiza treści wskazuje, że Praeparatio jest miejscem literackich zmagań między ukonstytuowaną tożsamością religijną chrześcijan a etniczną tożsamością Greków. Co więcej, jest ono skarbnicą licznych zaginionych tekstów, do których należą między innymi Hipotezy Filona. Euzebiusz, cytując wiele fragmentów dzieł autorów żydowskich, w tym także Hipotezy Filona, zbijał wszelkie niedorzeczne argumenty i teorie snute w świecie starożytnym o wierze chrześcijan. Treść Hipotez zachowanych w Praeparatio Evangelica wskazuje na ich apologetyczny charakter. Autor w tym traktacie zawarł pochwałę Prawa Mojżeszowego oraz argumentację odpierającą prawdopodobnie zarzuty jego oskarżycieli. Filon, dając krótki wykład na temat pradawnego pochodzenia narodu żydowskiego, siły i talentu Mojżesza oraz zasadności nadanych Praw, podkreślił elitarność Żydów oraz odrzucił wszelkie oszczerstwa i niedomówienia, jakie szerzono w miastach Cesarstwa Rzymskiego.

Fontes Historiae Antiquae XXIX

Tytuł oryginalny: Hypothetica
Data wydania: 2014
ISBN: 978-83-232-2709-0, 9788323227090
Wydawnictwo: Naukowe UAM w Poznaniu
Seria: Fontes Historiae Antiquae
Stron: 37
dodana przez: AnotherOne

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Hipotezy (Założenia) nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Hipotezy (Założenia). czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl