Polityka

"Arystoteles"
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Polityka
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Przedmowa Konstanty Grzybowski

Polityka
(strg. Πολιτικά Politika, dosł. sprawy ustrojów państw, sprawy publiczne) - rozprawa Arystotelesa w którym wykłada w systematyczny sposób swoje poglądy na organizację państwa i ustroju politycznego. Polityka kontynuuje tematy podjęte w Etyce nikomachejskiej.

W Polityce Arystoteles krytykuje przedstawiony w Państwie Platona idealny ustrój państwowy. Jak wskazuje, proponowana przez Platona wspólnota własności prowadzi do zaniedbań z powodu rozproszenia odpowiedzialności. Z kolei wspólność kobiet prowadzi do zniszczenia więzi rodzinnych, a w konsekwencji do destrukcji stosunków międzyludzkich, a nie jak to widział Platon do wzmocnienia ich. Arystoteles twierdzi, iż aby państwo mogło istnieć potrzebna jest różnorodność, a centralizacja i ujednolicenie jest zaprzeczeniem jego idei. Państwo powinno być bowiem wspólnotą, a nie jednolitym organizmem.
Ważnym wątkiem Polityki jest typologia ustrojów politycznych: Arystoteles wyróżnia 3 ustroje właściwe: - monarchię, arystokrację i politeję i 3 zwyrodniałe: tyranię, oligarchię i demokrację. Arystoteles wymienia monarchię jako najlepszy ustrój polityczny, jednak dokonuje on wyraźnego rozdzielenia na ustrój najlepszy i możliwy do realizacji. W związku z tym, uważa, że najlepszy jest ustrój oparty na stanie średnim.

Książka przedstawia poglądy Arystotelesa na temat ustrojów państw greckich. Demokracja jest przez niego krytykowana jako system zwyrodniały, ponieważ opiera się mniemaniu, że osoby równe pod pewnym względem są sobie równe bezwzględnie, co nie jest prawdą. W zasadzie równości Arystoteles widzi zagrożenie dla obywateli, gdyż każdy ma taki sam wpływ na losy państwa bez względu na swoją wiedzę i umiejętności. W systemie demokratycznym decyzje dotyczące najważniejszych spraw państwowych podejmowane są przez większość obywateli, którzy nie zawsze dysponują odpowiednią wiedzą. Najlepszym ustrojem politycznym jest politeja, która łączy dwa ustroje: demokrację i arystokrację i jest możliwa do wprowadzenia w państwie z powodu akceptacji obywateli.

Data wydania: 2002
ISBN: 83-7316-040-X, 837316040X
Wydawnictwo: Ediciones Altaya Polska, De Agostini
Seria: Arcydzieła Wielkich Myślicieli
Stron: 375
dodana przez: jatymyoni
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

"Arystoteles" "Arystoteles" Arystoteles (gr@Link Ἀριστοτέλης, Aristotelēs, ur. 384 p.n.e., zm. 322 p.n.e.) – filozof, jeden z trzech – obok Sokratesa i Platona – najsławniejszych filozof starożytnej Grecji. Nazywany też Stagirytą (od miejsca urodzenia) lub po prostu Filozofem...

Pozostałe książki:

Poetyka Arystoteles. Zachęta do filozofii. Fizyka. Wielcy filozofowie. Tom 1 Etyka Nikomachejska Polityka Zachęta do filozofii Dzieła Wszystkie, tom 1 Dzieła wszystkie t.6 Dzieła wszystkie t.7 Dzieła wszystkie, tom 3 Dzieła wszystkie, tom 4 Dzieła wszystkie. Tom 5 Etyka Fizyka ; O niebie ; O powstawaniu i niszczeniu ; Meteorologika ; O świecie ; Metafizyka Hermeneutyka. Topiki. O dowodach sofistycznych Kategorie. Analityki pierwsze. Analityki wtóre Kategorie. Analityki pierwsze. Analityki wtórne Metafizyka Meteorologika o świecie Nichomachean Ethics O niebie O powstawaniu i ginięciu O rodzeniu się zwierząt O świecie Polityka Tom I Polityka Tom II Retoryka ; Retoryka dla Aleksandra ; Poetyka The Politics Trzy poetyki klasyczne Trzy stylistyki greckie Wielcy Filozofowie 2 Etyka wielka Poetyka Zoologia - Historia animalium
Wszystkie książki "Arystoteles"

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Polityka nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@columbus
@columbus
2008-11-09
8 /10
Przeczytane

Dlaczego "Aristoteles"? Po polsku pisze się przez "y" (jak na okładce).

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Polityka. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Dzieła Wszystkie, tom 1
Dzieła Wszystkie, tom 1
"Arystoteles"
Ci, którzy zajmują się filozofią, nie otrzymują żadnej nagrody od ludzi, którzy ich zachęcają do pod...
Metafizyka
Metafizyka
"Arystoteles"
Księga Gamma Metafizyki zaczyna się od zdania zapowiadającego nową orientację filozoficzną: Istnieje...
Dzieła wszystkie, tom 3
Dzieła wszystkie, tom 3
"Arystoteles"
... Częścią nas jest dusza, częścią ciało, jedno rządzi, drugie podlega rządzeniu, jedno działa, dru...
Dzieła wszystkie, tom 4
Dzieła wszystkie, tom 4
"Arystoteles"
Lektura obowiązkowa dla studentów filozofii, nauk przyrodniczych i filozofii klasycznej, a także lek...
Etyka Nikomachejska
Etyka Nikomachejska
"Arystoteles"
8/10
Celem działania jest dobro Dzielność etyczna jest skutkiem przyzwyczajenia, dzielność dianoetyczna -...
Retoryka ; Retoryka dla Aleksandra ; Poetyka
Retoryka ; Retoryka dla Ale...
"Arystoteles"
Kulturze starogreckiej od samego zarania jej dziejów towarzyszy szczególna wiara w moc słowa mówione...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl