W imię honoru

Mai Muchtar
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
W imię honoru
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Poruszające wspomnienia młodej Pakistanki, która podjęła walkę z okrutnym systemem kastowym. W wyniku klanowych porachunków stała się ofiarą gwałtu, jednak zamiast popełnić samobójstwo, jak spodziewali się oprawcy, postanowiła walczyć o swoje prawa. Namówiona przez miejscowego mułłę, zgłosiła napaść na policję. Dzięki międzynarodowej pomocy i nagłośnieniu sprawy Muchtar doczekała się rozprawy sądowej i otrzymała od rządu odszkodowanie. Za te pieniądze otworzyła w swojej miejscowości pierwszą szkołę dla dziewcząt, wynajęła nauczycielki i założyła Stowarzyszenie Pomocy Kobietom. Muchtar Mai została Kobietą Roku 2005 miesięcznika ?Glamour?, a w 2006 otrzymała nagrodę Rady Europy za wkład we wspomnienie praw człowieka. Jej książka została wydana w 21 krajach i stała się międzynarodowym bestsellerem.
Data wydania: 2009-04-01
ISBN: 978-83-7183-694-7, 9788371836947
Wydawnictwo: Videograf
Seria: Czas i ludzie
Stron: 112
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

W imię honoru - Muchtar Mai

16.03.2011

Życie muzułmańskich kobiet zawsze mnie interesowało, przeczytałam więc wiele książek na ten temat. Jedną z nich jest W imię honoru - Muchtar Mai. Ta młoda kobieta, mimo iż przeszła w życiu wiele cierpień przeciwstawiła się temu jak traktowane są muzułmańskie kobiety, zwłaszcza na wioskach. Jak wiemy sytuacja kobiet mimo XXI wieku jest ciągle tragic... Recenzja książki W imię honoru

@jusssi@jusssi

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Moncia_Poczytajka
2019-12-06
7 /10
Przeczytane Przygarnięte :) 👣 Poszły sobie w świat... ❤ 2016 ❤ Odwiedzamy Pakistan

Oparta na prawdziwych wydarzeniach, wstrząsająca historia pakistańskiej kobiety, która postanowiła przerwać milczenie i ujawnić prawdę o bestialstwie i bezprawiu, jakiego doświadczają kobiety w jej kraju.

W Pakistanie - państwie islamskim, gdzie, zgodnie z religią i tradycją, rola kobiety ma się ograniczyć właściwie tylko do spełniania oczekiwań męża i wychowywania dzieci, nawet te, i tak już bardzo surowe, nakazy prawa są łamane i przekraczane w imię "wyższych celów". System kastowy dzieli społeczeństwo na grupy, które z racji swoich przywilejów i pozycji zajmują określone miejsce w społeczeństwie. Zamożniejsi i bardziej wpływowi zazwyczaj są bezkarni wobec wszelkich nadużyć. Jest to przede wszystkim widoczne na prowincji, gdzie dziewczynki wychowywane przez matki w poszanowaniu tradycji od najmłodszych lat skazane są na ciężki los dorosłej kobiety. Wyrastają na analfabetki, dla których nie ma szkół, z którymi nikt się nie liczy, ani których nikt nie słucha. A one w niemym przyzwoleniu znoszą zniewagi, obelgi, przemoc fizyczną i psychiczną. Sprawy sporne i rożne porachunki kastowe załatwiane są przez tzw. jirgi, czyli sąd plemienny rozstrzygający spory poza oficjalnym wymiarem sprawiedliwości. Taka rada ma przyzwolenie ogółu i ich decyzje są wiążące w domaganiu się sprawiedliwości.

Muchtar Mai została niewinną ofiarą jednego z takich zgromadzeń, na którym podjęto decyzję o wykonaniu zbiorowego gwałtu w imię "honorowej sprawiedliwości".

"Ja, Much...

| link |
@MsRoksy
@MsRoksy
2011-07-30
8 /10
Przeczytane
@nnia
@nnia
2011-07-23
10 /10
Przeczytane
@sylwiiii
@sylwiiii
2011-05-07
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka W imię honoru. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl