Na ciężkim kacu recenzja

Dokąd zmierzasz Rosjo?

TYLKO U NAS
Autor: @Vernau ·2 minuty
2022-05-11
1 komentarz
26 Polubień
Cyt.: "W 1991 roku Rosjanie doznali potrójnej straty. System polityczny się załamał, peryferia odłączyły się od imperium, żeby utworzyć własne państwa, i przestało istnieć dotychczasowe pojęcie ojczyzny. W 1991 roku było już niewielu żarliwych komunistów, ale to wcale nie zmniejszało traumy wywołanej upadkiem systemu. Rosjanie mieli poczucie, że utracili nie tylko imperium czy ideologię, ale przede wszystkim samą istotę swojej tożsamości. Skoro przestali być sowieckimi obywatelami, to kim tak naprawdę się stali?".

Czy to jest odpowiedź na pytanie, dlaczego Rosja napadła w 2022 roku na Ukrainę?

Shaun Walker moskiewski korespondent "The Guardian" i autor książki "Na ciężkim kacu. Nowa Rosja Putina i duchy przeszłości" bardzo dobrze zna Rosję.
Po raz pierwszy pojechał do Moskwy jako osiemnastolatek w 2000 roku uczyć angielskiego. Potem studiował na Oxfordzie język rosyjski i historię Związku Radzieckiego.

Świetnie się przygotował do tej książki. Był w Czeczenii, Kałmucji, na Kołymie, Krymie i w Donbasie w 2014 roku zajętym przez Rosjan.

Jak zrozumieć ten naród, który nie chce widzieć prawdy. Wypiera w dużej części ze swojej pamięci zbrodnie Stalina, który ma na sumieniu miliony Rosjan i innych narodowości (Ukraińców, Czeczenów).

Autor opisuje Kałmuków, mniejszość narodowa zamieszkująca Kałmucję - południowo-wschodnie krańce europejskiej części Rosji, wyznającą buddyzm.
Cyt.: "Kałmucy byli tylko jednym z wielu deportowanych ludów. W głąb Azji Środkowej i na Syberię wywieziono także Czeczenów, Tatarów Krymskich mieszkających na terenie Związku Radzieckiego Niemców oraz kilka mniejszych narodowości. Ogółem podczas wojny władze radzieckie deportowały około dwóch milionów swoich obywateli."

Shaun Walker poleciał również na Kołymę, gdzie były gułagi. Rozmawiał ze staruszką, Olgą - Ukrainką, którą jako młodą dziewczynę Rosjanie deportowali do gułagu. Podróż, a potem pobyt w obozie pracy przypomina warunki w obozie koncentracyjnym, w Oświęcimiu. Oni też mieli numery - tylko nie wytatuowane na przedramieniu, a naszyte na obozowym drelichu. Numer Olgi to M-323.
I jeszcze te słowa, które rozdzierają serce cyt.:" Od funkcjonariusza podpisującego zwolnienie usłyszała radę: "Nigdy nie mów o tym, co tu przeszłaś Nikomu"."

Shaun Walker mimo, że jest Brytyjczykiem znakomicie czuje Rosję. Przeprowadził wnikliwą analizę tego, co się stało z tym krajem po rozpadzie Związku Radzieckego.

Cyt.: "Pełna chwały przeszłość Rosji stała się jej narodową obsesją, ale droga do dostatniej przyszłości wydaje się jeszcze daleka".

Jak pokazują ostatnie miesiące, czyli agresja na Ukrainę, Putin nie spełni marzenia o imperialnej Rosji, jego sen o potędze własnego państwa, zamienia się w koszmar.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2022-05-11
× 26 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Na ciężkim kacu
Na ciężkim kacu
Shaun Walker
7.7/10
Seria: reporterska Wydawnictwa Poznańskiego

„Shaun Walker, wieloletni rosyjski korespondent „Independenta” i „Guardiana”, dokonał wnikliwej wiwisekcji jednego z ostatnich i największych europejskich mocarstw – współczesnej Rosji pod rządami Pu...

Komentarze
@MLB
@MLB · około 2 lata temu
Moja półka Rosja ugina się pod ciężarem czekających książek, ale też w sensie przenośnym - pod ciężarem tematu. Recenzja zachęca do rotacji kolejkowej:)
× 2
@Vernau
@Vernau · około 2 lata temu
Byłam zaskoczona, że ta książka jest tak dobra. I trzeba przyznać, że jak na dziennikarza zachodniego autor naprawdę dobrze zna Rosję. Jeśli ktoś lubi te tematy i literaturę faktu, to naprawdę warto przeczytać 😊
× 1
Na ciężkim kacu
Na ciężkim kacu
Shaun Walker
7.7/10
Seria: reporterska Wydawnictwa Poznańskiego
„Shaun Walker, wieloletni rosyjski korespondent „Independenta” i „Guardiana”, dokonał wnikliwej wiwisekcji jednego z ostatnich i największych europejskich mocarstw – współczesnej Rosji pod rządami Pu...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @Vernau

Powrót do Reims
Dlaczego nie mam odwagi, zaakceptować tego, kim jestem?

Tytuł recenzji, to słowa Didiera Eribon – francuskiego socjologa i filozofa oraz geja z książki „Powrót do Reims”. Orientacja seksualna autora ma znaczenie w przypadku t...

Recenzja książki Powrót do Reims
W tajnej służbie Stalina
W sidłach Stalina

Publiczne opowiadanie o sekretach tajnych służb Rosji, a wcześniej Związku Radzieckiego, nie kończy się dobrze dla ich autorów. Nie ma znaczenia czas, czy pobyt „nawróco...

Recenzja książki W tajnej służbie Stalina

Nowe recenzje

Za kurtyną
Klasyka
@Aleksandra_99:

Klasyczne kryminały, choć kiedyś nie trzeba było ich tak nazywać, teraz warto dodać właśnie tą nazwę, ponieważ różnią s...

Recenzja książki Za kurtyną
Przypadek Charlesa Dextera Warda
Wciel się w rolę emerytowanego lekarza
@paulina2701:

"Przypadek Charlesa Dextera Warda" Edwarda T. Rikera to już trzynasty tom z serii Choose Cthulhu. Po raz kolejny otrzym...

Recenzja książki Przypadek Charlesa Dextera Warda
Piekielna narzeczona
PIEKIELNA NARZECZONA
@marcinekmirela:

„Sam nigdy nie dałby sobie szansy. Dla siebie i pewnie dla wielu ludzi, którzy o nim słyszeli, był stracony. A dla n...

Recenzja książki Piekielna narzeczona
© 2007 - 2024 nakanapie.pl