Bylejaczek

Jerzy Ficowski
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Bylejaczek
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Jerzy Ficowski: Bylejaczek

Z Bylejaczkiem Jerzego Ficowskiego jest jak z dobrym serialem na Netfliksie: wciągająca fabuła, dobre dialogi, intrygująco poprowadzona akcja, no i także ukazywał się w odcinkach.

Bylejaczek to wierszowana opowieść o przygodach bardzo sympatycznego i niesfornego chłopca, który postanawia wybrać się do lasu z przekonaniem, że wszyscy marzą tam o leniwym i rozczochranym królu. Dość szybko jednak musi zmierzyć się z pierwszymi rozczarowaniami.

A z Bylejaczkiem było tak…

Bylejaczka spotkaliśmy po raz pierwszy przypadkiem, gdy kilka lat temu przygotowywaliśmy wybór wierszy dla dzieci z tekstami Jerzego Ficowskiego – Lodorosty i bluszczary (2017). Kilkustronicowy maszynopis tego wiersza – z odręcznymi poprawkami – odnaleźliśmy w archiwum poety, które przekazał do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Okazało się, że Jerzy Ficowski opublikował Bylejaczka po raz pierwszy na łamach „Świerszczyka” w 1958 roku, a tekst ukazywał się w odcinkach. Towarzyszyły mu wówczas rysunki znakomitej ilustratorki – późniejszej kierowniczki artystycznej tego pisma – Hanny Krajnik.

Świadomie nie włączyliśmy wtedy tego tekstu do Lodorostów i bluszczarów. Pomyśleliśmy, że byłoby świetnie, gdyby kiedyś Bylejaczek miał własną wersję książkową. Dlatego przez ostatnie miesiące opiekowała się nim ilustratorsko Gabriela Gorączko, wyróżniona niedawno za Leśną sprawę w konkursie Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY.

Pozostaje tajemnicą, dlaczego Jerzy Ficowski nigdy nie włączył tego wiersza do swoich późniejszych książek dla dzieci. Być może ten „niesforny chłopak” skutecznie ukrył się przed autorem w archiwum? To jedna z bardzo prawdopodobnych odpowiedzi, ale pewnie nie jedyna. Z tym sekretem jest mu jednak do twarzy! Co więcej – nic nie stracił ze swojego uroku literackiego i osobistego.

Dziś – we współpracy z Fundacją im. Jerzego Ficowskiego – ukazuje się po raz pierwszy w wersji książkowej i wyrusza na spotkanie z kolejnym pokoleniem czytelników.

Data wydania: 2021-03-12
ISBN: 978-83-959390-0-6, 9788395939006
Wydawnictwo: Wolno
Kategoria: Dla dzieci
Stron: 52
dodana przez: bargielita

Autor

Jerzy Ficowski Jerzy Ficowski
Urodzony 4 września 1924 roku w Polsce (Warszawa)
Poeta, pisarz, publicysta, tłumacz. Jerzy Ficowski od samego początku swego życia związany był z Warszawą. Urodził się w rodzinie inteligenckiej. Jego ojciec, Tadeusz, był prawnikiem, matka, Halina z domu Średnicka, była urzędniczką. W Warszawie prz...

Pozostałe książki:

Księga tysiąca i jednej nocy. Wybór Lodorosty i bluszczary Czekanie na sen psa Wisła wpadła do Bałtyku Baczyński i inni. Strofy wojenne Bylejaczek Daję słowo kolorowe Demony cudzego strachu Dobrodziejstwo inwentarza Gałązka z Drzewa Słońca. Baśnie cygańskie Kraina wierszy List do Marc Chagalla Muzyka płynąca z wierszy Odczytanie popiołów Pantareja Regiony wielkiej herezji i okolice : Bruno Schulz i jego mitologia Zawczas z poniewczasem Śnieżne rymy białej zimy Cyganie na polskich drogach Cyganie polscy. Szkice historyczno-obyczajowe Cyganie w Polsce. Dzieje i obyczaje Demony cudzego strachu. Wspominki cygańskie Dom, w którym śmieszy Gorączka rzeczy Kolorowy kalendarzyk Lewe strony widoków Maciupinka Mistrz Manole i inne przekłady Nasz dom mruczy jak kot Niepamiętnik Okolice sklepów cynamonowych Pieśni Papuszy (Papušakre gila) Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie Pod berłem króla pikowego. Sekrety cygańskich wróżb Regiony wielkiej herezji i okolice Regiony wielkiej herezji. Szkice o życiu i twórczości Brunona Schulza Syrenka Tęcza na niedzielę Urodziny motyla W sierocińcu świata. Rzecz o Witoldzie Wojtkiewiczu. Wspominki starowarszawskie. Karty z raptularza. Wszystko to czego nie wiem
Wszystkie książki Jerzy Ficowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Bylejak, czy nie?

14.08.2022

Kto tutaj lubi sie brudzic? No kto?! My uwielbiamy! Farby, piasek, kałuże... nic nie jest nam straszne! Ale... warto pozniej doprowadzic sie do "porządku". A co powiecie na utwor, napisany kilkadziesiąt lat temu, który wciąż niezmiennie bawi publikę? "Bylejaczek" to wierszowany utwór sformuowany na wzór satyry, zgrabnie poprowadzony przez... Recenzja książki Bylejaczek

@bargielita@bargielita × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@bargielita
@bargielita
2022-08-14
8 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Bylejaczek. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl